Jauna tendence - paņemt darbā brīvu dienu garīgai atlabšanai

© pixabay

Paņemt darbā brīvu dienu, lai stiprinātu savu garīgo veselību, – tā ir pasaulē aktuāla tendence.

Šī diena jāvelta atpūtai, stresa mazināšanai, savas iekšējās pasaules sakārtošanai un, ja jūtama tāda vajadzība, nelielai sevis palutināšanai un uzjautrināšanai, visam, kas varētu kalpot izdegšanas profilaksei. Daudzi darba devēji, viņu vidū arī 70% britu uzņēmēju, gan joprojām neuzskata, ka stress, trauksme un depresīvs noskaņojums ir attaisnojošs iemesls, lai kavētu darbu, taču šo cēloņu dēļ krītas personāla darba produktivitāte un pasaulē kopumā paliek nenopelnīti miljardi. Progresīvākie darba devēji to saprot un ir gatavi savus darbiniekus atbalstīt, vajadzības gadījumā piešķirot brīvdienu garīgās veselības stiprināšanai.

Protams, darbiniekiem jābūt godīgiem un šāda diena jālūdz tikai tad, kad patiešām jūtams, ka tas ir nepieciešams, ka stresa līmenis ir lielāks, nekā viņi spēj tikt galā. Garīgās veselības diena nav domāta tam, lai aizmirstu savas problēmas un paslēptos no sevis paša, tās mērķis ir nomierināties, mazināt spriedzi, nedaudz atskatīties atpakaļ, distancēties no problēmām, lai vēlāk uzlūkotu tās ar svaigu skatu un ieraudzītu risinājumu. Lai relaksētos, ieteicams darīt kaut ko patīkamu - vienam tas būs baseina apmeklējums, citam pastaiga dabā, vēl citam mākslas baudīšana muzejā, laba grāmata, jogas nodarbība vai masāža, iemīļots vaļasprieks u. c. Ja cilvēks jūtas ļoti noguris un garīgi iztukšots, viņš var kaut vai augu dienu nosēdēt pidžamā pie televizora un vienkārši gurķoties, ja vien to nepadara par sistēmu. Šajā brīvajā dienā nevajadzētu noslēgties no ģimenes un draugiem, lietot alkoholu, pārēsties, kā arī sēdēt sociālajos tīklos un nepārtraukti atgremot savas negatīvās emocijas. Vēlams arī pārdomāt, kuras lietas atņem visvairāk enerģijas, kas rada vislielāko stresu un kā to varētu mazināt, saprast savas prioritātes un no kaut kā atteikties. Nenāks par ļaunu arī izstrādāt plānu, kā rīkoties, lai turpmāk regulāri ikdienā rūpētos par savu garīgo veselību, un tad nepieciešamība pēc ārpuskārtas brīvdienas atkritīs. Ja cilvēks pēc šādas dienas nejūtas labāk, tad, iespējams, izdegšana jau sākusies, tāpēc vislabāk būs meklēt profesionālu palīdzību.

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais