Ieklausies padomos - kādēļ pirmssvētku ātrā tievēšana nav veselīga?

© Pixabay

Tuvojoties Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam, aizvien biežāk nākas dzirdēt sarunas par nepieciešamību ātri notievēt, lai iecerētais tērps svētku dienā derētu vislabāk. Interneta dzīlēs atrodamas daudzas diētas, kas sola gandrīz tūlītēju rezultātu. Kādas ir šo brīnumdiētu sekas un vai iespējams ātri atbrīvoties no liekiem kilogramiem bez kaitējuma veselībai? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Tievēt ātri nav veselīgi

Ievērojot diētas ar ierobežotu, nepietiekamu kaloriju daudzumu, arī mūsu vielmaiņas aktivitāte tiek samazināta. Organismam šķiet, ka tas ir nonācis gluži vai ledus laikmetā, jo nespēj uzņemt pietiekami daudz uzturvielu, lai nodrošinātu sevi ar visu nepieciešamo. Šādā režīmā organisms sāk darboties vien uz pusslodzi, taupot svarīgos resursus.

Badošanās rezultātā nedēļas vai divu laikā nudien varam zaudēt pat 3-4 kilogramus, bet tie nebūs liekie tauki, ar kuriem tik ļoti gribas cīnīties.

Patiesība ir tāda, ka nepareizas diētas rezultātā mēs galvenokārt zaudējam šķidrumu, kas bija uzkrājies mūsu organismā, jo uzņemam daudz sāls un maz dzeram ūdeni. Bet pats svarīgākais un bīstamākais - mēs zaudējam muskuļus. Diētas laikā organisms aktivizē enerģētiskās vielmaiņas procesus, lai nodrošinātu savu darbību, izmantojot iekšējās rezerves, piemēram, olbaltumvielas, kas atrodas tieši muskuļos. Līdzīgi tas ir arī slimības laikā, kad ēdam mazāk. Pēc nedēļas ilgas slimošanas pamanām, ka esam zaudējuši 2-3kg, tomēr šādi iegūts rezultāts parasti nav iepriecinošs. Papildus tam badošanās laikā pastiprināti izdalās arī stresa hormons - kortizols, kura darbības rezultātā varam justies izsīkuši un noguruši, tādēļ striktu diētu blakusparādība ir bezspēks.

Straujš svara zudums sev līdzi nes arī strauja svara pieauguma risku. Diētas laikā cilvēks zemapziņā saprot, ka diēta ir tikai uz kādu noteiktu brīdi, un pēc svētkiem sākas parastā ikdiena, kad atkal atgriežamies pie ierastā uztura. Bet mūsu organisms labi iegaumē “ledus laikmeta” radītās negatīvās sekas, tāpēc tagad tas centīsies atjaunot un pat palielināt tauku šūnu tilpumu, veidojot rezerves “nebaltai dienai”. Un tik cītīgi zaudētais svars pēkšņi atgriežas ar uzviju. Nepatīkamākais šajā posmā ir arī tas, ka atgūt vielmaiņu tādā pašā līmenī, kāda tā bijusi pirms tievēšanas epizodes, mēs diez vai spēsim, jo esam zaudējuši muskuļu masu, kas nodrošināja vielmaiņu pirms tievēšanas.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Veselība

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.