3.lapa
Veselīgāks kārums
Savukārt tiem, kam konditorejas izstrādājumi - dažādas kūciņas, kēksi un cepumi - ir iecienītākie našķi, ieteicams kritiski izvērtēt šos produktus. Lielākoties tajos ir ļoti daudz cukura, rafinēti kviešu milti un dažādas izcelsmes tauki, kas ar veselīgas ēšanas paradumiem nekādi nav savienojami, un šādos produktos praktiski nav balastvielu. Taču konditorejas izstrādājumu cienītājiem kā kārumus, kas ir veselīgāki, Lolita Neimane iesaka izvēlēties balastvielām bagātākus produktus, jo tie nodrošina lielāku sāta sajūtu, turklāt no tiem cukura līmenis asinīs paaugstinās lēnāk.
“Visiem cepumu mīļotājiem patīkams pārsteigums, manuprāt, ir maiznīcas Flora jaunais produkts - lielie pilngraudu auzu pārslu cepumi Champion. Tie ir balastvielām bagāti, jo 100 gramos produkta (atkarībā no receptūras un veida) ir 12-15 gramu šķiedrvielu jeb balastvielu. Tajos ir salīdzinoši maz cukura, tie nesatur pārtikas piedevas, un tiem ir dažādu veidu garšas. Šie cepumi pavisam noteikti iederēsies gan kā našķis, gan uzkoda starp maltītēm. Īpaši piemēroti tie ir fiziski aktīviem cilvēkiem enerģijas iegūšanai,” stāsta Lolita Neimane.
Kopumā nozīmīgākie balastvielu avoti uzturā ir rupjmaize, pilngraudu maize, kliju maize, dārzeņi, it sevišķi svaigi, nevārīti, augļi, arī ogas, it īpaši ar mizu, rieksti, sēnes. Balastvielu pozitīvā ietekme ir tā, ka tās:
Ieteiktais balastvielu daudzums ir 30-35 grami dienā jeb 10-13 g/1000 kcal.