Tukumā dažu desmitu latu dēļ nežēlīgi izdzēsta kāda 88 gadus veca sirmgalvja dzīvība. Slepkava izrādījies vecā kunga sievas mazdēls.
Slepkavu noķer spēļu zālē
Baisā slepkavība Tukumā pastrādāta 23. jūlijā ap pulksten 22 vienā no dzīvokļiem Eduarda Veidenbauma ielā 1. 1922. gadā dzimušo Grigoriju mirušu atrada virtuvē uz grīdas pie loga – vīrietim bija durtas un grieztas brūces kaklā. Uzsākot operatīvo meklēšanu, aptuveni pēc divām stundām spēļu zālē "Fēnikss" policija aizturēja iespējamo slepkavu –kādu 28 gadus vecu tukumnieku. Aizturēšanas brīdī viņš bija diezgan stiprā alkohola reibumā. Vīrietis tikai nesen iznācis no cietuma, kur izcietis sodu par auto zādzībām. Aizturētais pagaidām savu vainu neatzīst. Šobrīd nozīmētas vairākas ekspertīzes, tostarp DNS analīzes. Plašāku informāciju policija neizpauž, vien norāda, ka,visticamāk, noziegums izdarīts naudas iegūšanas nolūkā.
Gārdziens aiz loga
To, ka allaž klusajā un mierīgajā nama daļā, kur pārsvarā dzīvo vecāka gadagājuma cilvēki, notiks kaut kas tik baiss, iedzīvotāji nav spējuši iedomāties. Tovakar neviens no kaimiņiem nav dzirdējis aizdomīgus trokšņus – ne kāds lamājies, ne kliedzis, proti, slepkavība pastrādāta ātri un klusi. «Pēc saspringtajiem darbiem apsēdos pie virtuves loga padzert kafiju, kad pēkšņi izdzirdēju aiz loga tādus kā gārdzienus, »»VZ« stāsta kāda nogalinātā Grigorija kaimiņiene. Sieviete paskatījusies pa logu, taču iela bijusi tukša, tāpēc viņa sapratusi, ka skaņa nākusi no kāda cita dzīvokļa loga. «Tajā brīdī – burtiski pēc dažām sekundēm –, kad ieraudzīju pa kāpņu telpas durvīm uz ielas izskrienam kādu vīrieti, gārdzieni vairs nebija dzirdami. Vīrietis skrēja ļoti ātri, tramīgi skatījās apkārt un pāris reizes apstājās, lai ceļmalas zālē noslaucītu rokas. Vēl nodomāju: šādi varētu uzvesties cilvēks, kas piekakājis kāpņu telpu,» atceras sieviete.
Tobrīd kaimiņienei nebija nemazāko aizdomu, ka vīrietis kā varētu būt saistīts ar mistisko gārdzienu, taču doma par to, ka kādam vajadzīga mediķu palīdzība, īpaši zinot, ka namā ir daudz sirmgalvju, sievietei nelika mieru, tāpēc viņa piezvanīja pa tālruni 112. Drīz vien izvērtēt siuāciju ieradās likumsargi, kas arī atklāja, ka nogalināts cilvēks.
Dzīvoklī briesmīgi smakojis
«Ilgi pārdzīvoju, ka nevarējām palīdzēt sirmajam kungam,taču policisti mierināja,ka viņa dzīvību glābt nespētu neviens, jo viņam bija pārgriezta rīkle un nāve iestājusies vienā mirklī, » bēdīga ir kaimiņiene. Vēlāk arī atklājies, ka bēgošais vīrietis ir saistīts ar Grigorija nāvi. «Iepriekš to jauno vīrieti mūsu mājā neesmu redzējusi, taču,tā kā Tukums ir mazs, pilsētā esmu viņu manījusi ne reizi vien.» Sieviete atklāj, ka iespējamā slepkavas vecmāmiņa ir Grigorija sieva, kas par savu laulāto draugu ir daudzus gadus jaunāka.
Sieviete gan liktenīgajā vakarā nav bijusi mājās, pēdējā laikā viņa pie vīra uzturējusies reti, jo citā pilsētas galā pieskatījusi meitas bērnus. Iespējams, sievai bijis grūti paciest dzīvoklī valdošo smaku: «Tā bija tāda vecas mājas smaka, tāpēc kundze regulāri vēdināja mitekli ar caurvēju – vēra vaļā istabas logu, dzīvokļa durvis un logu kāpņutelpā. Un allaž viņa uzsvēra: «Tā jau ir, ja mājās ir gulošs cilvēks. » Kāpēc viņa tā teica, nesaprotu, jo onkulis katru dienu gāja ārā. Nezinu, kas īsti ir bijis, bet dzirdēju apkārtējos runājam, ka sieva gribējusi, lai onkulītis savu dzīvokli atstāj viņas mazdēlam, bet kaimiņš tam neesot piekritis. Vai tas puisis tagad ir laimīgs? Ko tam vecajam onkulītim vajadzēja izdarīt, lai viņu šitā piebeigtu? Un vai tā ģimene varēs tagad tajā dzīvoklī dzīvot, » neizpratnē ir kaimiņiene.
Iepircies katru dienu
Apakšstāva kaimiņiene Austras kundze kaimiņam liktenīgajā vakarā bija agri devusies pie miera. Vienā brīdī gan viņa uztrūkusies no miega, jo dzirdējusi tādu kā kritiena troksni, cilvēku balsis, taču par baiso nelaimi uzzinājusi tikai nākamajā dienā no kaimiņiem. Austras kundze Grigoriju pazīst kopš tālā1985. gada, kad ievākušies jaunuzceltajā namā. «Grigorijs allaž bijis mierīgs. Kamēr bija jaunāks, pie viņa šad tad notika kādas svinības,bet pēdējā laikā viņš vispār alkoholu nelietoja un draugi pie viņa nenāca. Ar sievietēm gan viņam nepasēja, ne ar vienu nevarēja sadzīvot. Pirms gadiem astoņiem viņš apprecējās ar to Veru. Viņa gribēja tikai to dzīvokli!» Austras kundze ievērojusi, ka Grigorijs katru dienu devies iepirkties, un brīnījusies par to: «Tad viņš man tikai pateica tā: – Es varu pirkt cik un ko gribu, bet ledusskapis tukšs. Viņa visu saviem bērniem atdod! » Arī pašam Grigorijam esot meita un dēls, kā arī mazbērni, taču viņi pie sirmgalvja, neesot manīti, viņu regulāri apciemojusi vien māsa. Viņa ciemos pie brāļa ieradusies arī nākamajā dienā pēc viņa nāves, jo nav varējusi, kā solīts, Grigoriju sagaidīt pie sevis.
Atņēma naudu un gribēja tikt pie dzīvokļa
«Nevaru izturēt... nevaru mieru atrast. Mēs vēl trešdien satikāmies, bet jau piektdien viņa vairs nebija...Šausmīgi... Pilns ķēķis ar asinīm... Neko negribu darīt,es tikai raudu... Negribu dzīvot,» asarām pār vaigiem ritot, pārdzīvo Grigorija trīs gadus jaunā kā māsa Agafija.«Tāda manam brālim dzīve, visu karu izdzīvoja, partizānos desmit dienu nebija ēdis un dzēris, bet te nokāva kā cūku! » Agafija daudz stāsta par bērnību Latgalē,kur ģimenē viņai auguši septiņi bērni,no kuriem divi miruši vēl mazi. Viņa atceras 1935. gadu, kad ģimene pārcēlusies uz dzīvi pie kādiem ļoti labiem saimniekiem Tukuma pusē.
Par vecākā brāļa Grigorija sievu un viņas radurakstiem Agafija īpaši daudz nezinot, brālis viņai neesot pat teicis, ka gatavojas precēties, vien kāds radinieks viņai atklājis, ka tāds fakts noticis.«Kad tikāmies, brālis nerimās atkārtot, ka ir smagi iekritis – Verai vajagot tikai dzīvokli! Viņš sūdzējās,ka sieva mēdza atņemt pensiju. Tagad uzzināju, ka par dzīvokli jau trīs mēnešus nav maksāts. Pati Vera, kā mani ieraudzīja, vienmēr sūkstījās, ka mans brālis esot netīrs. Tad acīs viņai pateicu:«Ko precēji tādu vecu un netīru?» Viņa pret brāli slikti izturējās. Laikam jau tas dzīvoklis paliks Verai,» bez kādas ieinteresētības saka nonāvētā vīrieša māsa. Agafija arī atklāj, ka pēc brāļa nāves nav izdevies atrast viņa pensiju, lai gan to – aptuveni 175 latus – viņš saņēmis vien pāris dienas pirms nāves. «Slepkavu aizturēja spēļu zālē, droši vien tur to naudiņu arī notrieca.»