Vasarnīcā sadeg divi draugi

© Sandra Strazdiņa

Šogad ugunsgrēkos Latvijā boja gājuši jau vairāk nekā 30 cilvēku, kas, salīdzinot ar šo pašu laika periodu iepriekšējos gados, ir vismaz divas reizes vairāk. Bēdīgo statistiku kuplina lielais aukstums, kā arī pašu cilvēku neuzmanība.

Brīvdienās sadeg visvairāk cilvēku

Nedēļas nogalēs ugunsgrēkos dzīvību zaudē no sešiem līdz astoņiem cilvēkiem, »VZ« informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā inspektore Inese Veisa. Lielā aukstuma dēļ viens no galvenajiem ugunsgrēka iemesliem ir nepareiza krāšņu ekspluatācija, taču neizpaliek ugunsnelaimes, kas izcēlušās neuzmanīgas rīcības ar uguni, piemēram, smēķēšanas gultā, vai bojātas elektroinstalācijas dēļ. Taču mēdz gadīties arī citādi, piemēram, kāds vīrietis dzīvību zaudējis daudzdzīvokļu nama kāpņutelpā, kad deguši viņam līdzās esošie atkritumi.

Šogad bijušas jau vairākas postošas ugunsnelaimes sabiedriskās vietās, tostarp Cēsīs, lielveikalā «Globuss», kur tika iznīcinātas 2400 kvadrātmetrus lielas tirdzniecības platības, ka arī Apē, kur nodega kāda kafejnīca 190 kvadrātmetru platībā.

Kaimiņiene zaudē laika un aukstuma izjūtu

Viena no traģiskākajām ugunsnelaimēm, kurā vienlaikus bojā gāja divi cilvēki, piedzīvota Ogrē, Kaudzīšu ielā. «Es neatceros, ne cik bija pulkstenis, ne kas īsti par dienu, jo joprojām nespēju atgūties no pārdzīvotā,» »VZ« saka pensionāre Ļuda, kuras māja atrodas tieši blakus ugunsnelaimi piedzīvojušajai kaimiņu mājai.

Sieviete atceras, ka tovakar pie viņas atsteigusies kaimiņiene Ieva. «Kā atvēru durvis, viņa sauca: «Deg!» Tobrīd es pilnīgi apjuku, zaudēju laika izjūtu, man palika slikti ar sirdi. Pirms gadiem desmit mums pašiem sodrēji skurstenī aizdegās, domāju, vai tiešām mana māja deg,» pirmās tā brīža izjūtas atceras lepnās savrupmājas saimniece. Taču tad viņa tumsā pamanījusi, ka liesmas virs jumta šaujas kaimiņu mājā. «Satraukumā kliedzu, kāpēc kaimiņiene skrien pie manis, lai zvana ugunsdzēsējiem. Izrādījās, tie jau bija izsaukti un kaimiņiene gribēja, lai zvanu degošās mājas saimniekiem, jo es ar viņiem esmu draugos.»

Drīz vien nelaimes vietā ieradušies ugunsdzēsēji, bet vēl pēc kāda laika atbraukuši arī degošā nama saimnieki no Rīgas. Kamēr glābēji gaidīti, Ieva un Ļuda, uzmetusi galvā lakatu, uz pleciem mēteli un basajās kājās uzāvusi zābakus, skrējušas pa dziļo sniegu, kas vietām ir bijis līdz ceļiem, tuvāk degošajai mājai cerībā ko līdzēt. «Kad attapos no šoka, biju briesmīgi pārsalusi, visa sniegā. Mēs tur neko nevarējām darīt, jo dega otrajā stāvā – tur ir divas istabas, turklāt tajā pusē, kur nav ieejas durvju. Māja tā dega, tā dega, stikli plīsa, lidoja pa gaisu. Visu laiku cerēju, ka mājā neviena nav,» – šos vārdus sieviete atkārto vairākkārt. Kaimiņu Juru vēl pusdienlaikā viņa redzējusi ejam uz pilsētas centra pusi, tāpēc domājusi, ka viņš aizbraucis uz Rīgu.

Sadegušajam paticis iedzert

Gandrīz pēc stundu ilga darba ugunsdzēsēji krāsmatās atrada divu vīriešu līķus. Viens no bojā gājušajiem bijis pie galda, bet otrs – pie durvīm. Visticamāk, kad sākusies degšana, viņš mēģinājis no istabas izkļūt, taču neveiksmīgi. «Juram bija 61 gads, viņš tikai pirms trim gadiem pārcēlās uz dzīvi šeit, ģimenes vasarnīcā. Līdz tam viņš dzīvoja Lietuvā, pie sievas, taču viņa nomira. Jura atgriezās dzimtenē pie mammas, māsas, pārējiem radiem. Viņam ir ļoti liela, kārtīga un strādīga ģimene. Pats Jura bija kluss, pieklājīgs, gandrīz nepamanāms cilvēks, kad redzēja, vienmēr pasveicināja, viņš rūpējās par māju, kurināja, sniegu tīrīja. Jā, diemžēl viņš mīlēja iedzert, taču pa zemi nevārtījās, katru dienu gāja uz darbu. Zināt, ir tādi klusie dzērāji… Tas otrs vīrietis, kas sadega, bija viņa draugs. Reizēm tiku viņu redzējusi – pusmūža cilvēks, taču, kā sauc un no kurienes viņš ir, nezinu.» Ļuda teic, ka notikušais ir milzu traģēdija. Bojāgājušā Jura mātei ir jau 95 gadi, un viņai šis būs smags trieciens: «Es no pārdzīvojuma vietu sev nevaru atrast, bet, kā viņi varēs vasarnīcā turpmāk dzīvot, nezinu…»

Kaimiņiene nesaprot, kā varēja izcelties ugunsgrēks. Viņa noraida no ugunsdzēsējiem dzirdēto versiju, ka nelaime notikusi nepareizi izbūvētas krāsns dēļ: «Degšana sākās istabā, kur krāsns nemaz nav, ir tikai sildmūrītis.» Viņa pieļauj, ka vīrieši bija iereibuši, iemiguši un nelaime sākusies no nenodzēstas cigaretes.

Vakara Ziņas

Ieraugot šādu nosaukumu, ir tikai divas versijas – Mendeļejeva tabulā ir ierakstīts jauns ķīmiskais elements vai radusies grupa, kas spēlē metālmūziku. Kurš ir pareizais variants? Otrais. “Murgu purvs” ir otrais šīs apvienības EP jeb minialbums, kas seko 2021. gada aprīlī izdotajam debijas darbam “Purva metāls”.

Svarīgākais