Vai par Vī­to­lu ģimeni aģi­tē "Mikro­fo­na ie­rak­sti"?

© Vakara Ziņas

Tie­ši die­nu pirms šo­va «Dzie­do­šās ģi­me­nes» fi­nā­la mū­zi­kas ie­rak­stu vei­ka­los no­nāks uz uz­va­ru pre­ten­dē­jo­šās Vī­to­lu ģi­me­nes disks, ko iz­dod kom­pā­ni­ja «Mikro­fo­na ie­rak­sti». Iz­ska­tās pēc «mikro­fo­nie­šu» or­ga­ni­zē­tas Vī­to­lu «priekš­vē­lē­ša­nu kam­pa­ņas»...

Tā vien­kār­ši sa­nā­ca...

Kom­pā­ni­jas «Mikro­fo­na ie­rak­sti» pār­stāv­ji jeb­kā­du aģi­tā­ci­ju par Vī­to­lu ģi­me­ni no­liedz. «Ne­sa­ska­tu ta­jā pil­nī­gi ne­kā­du aģi­tā­ci­ju,» »VZ« uz­sver «mikro­fo­nie­šu» pār­stā­vis Gun­tars Račs. Tas, ka vie­niem no šo­va fi­nā­lis­tiem die­nu pirms tā no­slē­gu­ma iz­nāk al­bums, pēc Ra­ča do­mām, nav vi­ņu pa­pil­du rek­la­mē­ša­na. «Tam, go­da vārds, nav ne­kā­da zem­tek­sta,» tais­no­jās Račs, pie­bil­stot, ka vie­nī­gais veids, kā viņš re­āli va­rē­tu sti­mu­lēt Vī­to­lu ģi­me­nes uz­va­ru, bū­tu svēt­die­nas va­ka­rā pār­is rei­žu pie­zva­nīt un par vi­ņiem no­bal­sot. «Tur­klāt cil­vē­ki jau bal­so par to, ko ģi­me­nes da­ra uz ska­tu­ves, ne­vis par to, ka kā­dai no tām ir iz­nā­cis al­bums, vai to, kas ta­jā ir dzir­dams,» no­rā­da Račs. «Kad pie­dā­vā­jām Vī­to­liem ie­rak­stīt al­bu­mu, no šo­va bi­ja iz­kri­tu­si ti­kai vie­na ģi­me­ne, un mēs ne­zi­nā­jām, cik tā­lu tiks Vī­to­li. Tik­pat la­bi vi­ņi va­rē­ja iz­krist no šo­va tre­ša­jā vai ce­tur­ta­jā rai­dī­ju­mā – mēs ta­ču sa­vu dar­bu tā­pēc ap­tu­rē­ju­ši ne­bū­tu! Tas, ka šo­va fi­nāls un al­bu­ma iz­nāk­ša­na ir sa­ga­dī­ju­sies vie­nās brīv­die­nās... Tā vien­kār­ši sa­nā­ca.»

Ja tās bū­tu vē­lē­ša­nas...

Ja šo­va fi­nā­lu va­rē­tu sa­lī­dzi­nāt ar sav­da­bī­gām dzie­do­šo ģi­me­ņu vē­lē­ša­nām, šeit vie­tā bū­tu at­gā­di­nāt priekš­vē­lē­ša­nu aģi­tā­ci­jas 33. pan­tu: «Vē­lē­ša­nu die­nā, kā arī die­nu pirms vē­lē­ša­nām priekš­vē­lē­ša­nu aģi­tā­ci­jas ma­te­ri­ālu iz­vie­to­ša­na pub­lis­kās vie­tās ir aiz­lieg­ta.» Račs ne­slē­pa, ka tiem, kas «Dzie­do­šo ģi­me­ņu» fi­nā­lu vē­ros klā­tie­nē, būs ie­spē­ja ie­gā­dā­ties Vī­to­lu ģi­me­nes al­bu­mu.

Uz »VZ« jau­tā­ju­mu, kā­pēc Vī­to­lu ģi­me­nes al­bu­ma «Pa kā­du traus­lu pa­ve­die­nu» iz­nāk­ša­nas die­na ne­ti­ka iz­vē­lē­ta jeb­ku­ra ci­ta pēc «Dzie­do­šo ģi­me­ņu» fi­nā­la, Račs sniedz ham­le­tis­ku at­bil­di: «Man ir sa­jū­ta – ja vi­ņi to ne­iz­da­ra ta­gad, tad vi­ņi to ne­iz­da­rīs... La­bi, ne glu­ži ne­kad, bet tu­vā­ko trīs četr­u ga­du ga­ru­mā pa­vi­sam no­teik­ti. Aiz tā ie­mes­la, ka ik­die­nā katrs no vi­ņiem at­ro­das sa­vā pa­sau­les ma­lā. Šī ne­dē­ļa ir pē­dē­jā, kad vi­ņi vi­si ir ko­pā un Rī­gā. Tur­klāt šo­brīd vi­ņi ir uz viļ­ņa.» Račs esot pa­gu­vis Vī­to­lu ģi­me­nes al­bu­mu no­klau­sī­ties jau četr­as rei­zes. «Lat­vie­šu al­bu­mi bie­ži vien ir tā­di, ka ot­ra­jā to klau­sī­ša­nās rei­zē man gri­bas ska­ļi kliegt: «Pa­lī­gā!» Vī­to­lu al­bums tā­dā zi­ņā ir pār­stei­dzo­ši labs. Klau­so­ties vi­ņu dzies­mas, es va­rē­tu vilkt pa­ra­lē­les ar tā­diem lat­vie­šu dzies­mi­nie­kiem kā Val­di Atā­lu, Kār­li Sī­ma­ni un Ie­vu Aku­ra­te­ri.»

Žē­la­bai­nā gau­do­ša­na

Ne­rau­go­ties uz «mikro­fo­nie­šu» sa­jūs­mu par Vī­to­liem, tele­vī­zi­jas ska­tī­tā­ju sim­pā­ti­jas pie­der ot­riem «Dzie­do­šo ģi­me­ņu» fi­nā­lis­tiem Ri­čiem. «Vī­to­lu kauk­ša­na līdz­inās ap­stā­vē­ša­nai bē­rēs», «Kļu­vis ne­cie­ša­mi klau­sī­ties to žē­la­bai­no gau­do­ša­nu», «Vai vien­mu­ļu mel­di­ņu vil­kša­na, ne­ko ne­re­dzo­šas acis un no­lem­tī­bas sa­jū­ta bū­tu lat­vis­kums?», «Ri­či ir la­bā­ki – vi­ņiem šo­reiz jā­uz­var!» – tas la­sāms ska­tī­tā­ju ko­men­tā­ros.

Sa­vu at­zi­nī­bu Ri­čiem pa­už arī «Mikro­fo­na ie­rak­stu» pār­stā­vis. «Es ne­es­mu pret Ri­čiem, jo vi­sus šos pui­šus ļo­ti la­bi pa­zīs­tu – mums sa­vu­laik bi­ja la­ba sa­dar­bī­ba ar Kas­pa­ru un vi­ņa gru­pu. Pui­ši ir ma­la­či, tu­ru par vi­ņiem īk­šķus! Tas, kā vi­ņi šo­va pus­fi­nā­lā no­dzie­dā­ja «Bal­to dzies­mu»... Gan man, gan Ma­es­tro Rai­mon­dam Pa­ulam bi­ja jā­at­zīst, ka vi­ņi to iz­da­rī­ja nu vien­kār­ši fan­tas­tis­ki! Vēl la­bāk pat par dzies­mas ori­ģi­nā­lo ver­si­ju,» tā Račs.

Či­gā­nu tem­pe­ra­ments

Ru­nā­jot par tem­pe­ra­men­tī­go Ri­ču ģi­me­ni, nā­kas pie­skar­ties na­ci­onā­la­jam jau­tā­ju­mam – pui­šu pie­de­rī­ba ro­mu (či­gā­nu) tau­tī­bai ra­da aiz­do­mas, ka tie­ši šis fakts vi­ņiem dod pa­pil­du bal­sis. Tas ir arī viens no kar­stā­ka­jiem dis­ku­si­ju te­ma­tiem šo­va ska­tī­tā­ju ko­men­tā­ros. «Ri­či ir la­bi, ta­ču vi­ņi nav īs­ta ģi­me­ne, tur­klāt man kā lat­vie­tei ne­cel­tos ro­ka ie­bal­sot či­gā­nus par dzie­do­šā­ko Lat­vi­jas ģi­me­ni,» rak­sta kāds ska­tī­tājs. «Lūk, arī at­bil­de, kā­pēc Ri­ču pui­ši ne­vin­nēs – jo mums kā lat­vie­šiem pa­tie­šām la­bā ro­mu dzie­dā­ša­na nav pie­ņe­ma­ma tī­ri dēļ vi­ņu tau­tī­bas,» se­ci­na cits. Ka­mēr vie­ni ru­nā par pla­šo «či­gā­nu dvē­se­li», kas tiek ie­lik­ta kat­rā dzie­dā­ju­mā, ci­ti no­rā­da, ka pui­ši vi­sas dzies­mas pa­da­ra vie­nā­di gau­do­jo­šas. Ne­trūkst arī na­ci­onā­li nai­dī­gu iz­tei­ku­mu, ka par Ri­čiem bal­so­jot ti­kai «ta­bors» un «bie­zie či­gā­nu ba­ro­ni».

Ap­vai­cā­jo­ties par Ri­ču ģi­me­ni da­žās Lat­vi­jas ro­mu un či­gā­nu bied­rī­bās, »VZ« gu­va ap­stip­ri­nā­ju­mu, ka tau­tie­šu at­balsts Ri­čiem šo­vā ir ga­ran­tēts. «Esam or­ga­ni­zē­ju­ši dau­dzus kul­tū­ras pa­sā­ku­mus ar lat­vie­šu, po­ļu, krie­vu un či­gā­nu uz­stā­ša­nos, un tie­ši či­gā­nu tem­pe­ra­ments un spē­ja at­rai­sī­ties uz ska­tu­ves klau­sī­tā­jus vien­mēr uz­ru­nā­ju­si vis­vai­rāk,» sa­cī­ja Lat­vi­jas ro­mu ap­vie­nī­bas «Nē­vo Drom» pār­stā­vis Vja­čes­lavs Ņef­jo­dovs. Arī Ri­ču ģi­me­nes pie­da­lī­ša­nos šo­vā viņš vēr­tē at­zi­nī­gi. «Pui­ši ir ma­la­či, man vi­ņi ļo­ti pa­tīk. Un, jā, es par vi­ņiem arī bal­so­ju! Uz­ska­tu, ja či­gāns spēj dzie­dāt un dan­cot, tad vi­ņam ar to arī ir jā­no­dar­bo­jas.»

Vakara Ziņas

Ieraugot šādu nosaukumu, ir tikai divas versijas – Mendeļejeva tabulā ir ierakstīts jauns ķīmiskais elements vai radusies grupa, kas spēlē metālmūziku. Kurš ir pareizais variants? Otrais. “Murgu purvs” ir otrais šīs apvienības EP jeb minialbums, kas seko 2021. gada aprīlī izdotajam debijas darbam “Purva metāls”.

Svarīgākais