Āboltiņa par varītēm grib būt apsargāta

© www.nra.lv

Pēc »VZ« publikācijas «Āboltiņa ar vērienu izmanto sev piešķirtā dienesta stāvokļa privilēģijas» (Nr. 9, 13. maijā) interneta komentāros pausta neizpratne, kāpēc Saeimas priekšsēdētājai nepieciešama tik vērienīga apsardze. Ar savdabīgu reakciju izcēlusies arī pati augstā amatpersona.

Pieradusi, ka par visu maksā

Lai gan valdības pārstāvji vai Saeimas deputāti valstī esošās taupības politikas ietvaros tomēr nav saskatījuši nelietderīgu līdzekļu tērēšanu, nodrošinot Saeimas priekšsēdētāju ar tik vērienīgu apsardzi, būtu netaisni apgalvot, ka nav sekojusi nekāda reakcija. «Kas bija raksta pasūtītājs?» izmantojot Latvijā populārāko saziņas līdzekli, proti, portāla «draugiem.lv» starpniecību, pēc minētās publikācijas pie »VZ« vērsās Solvita Āboltiņa. Acīmredzot viņas (vai apvienības «Vienotība») praksē ir pieņemts, ka par visu visiem jāmaksā...

Pie visa vainīgs ļaunais likums

Jāatgādina, par ko šis stāsts. »VZ« jau vairākkārt atspoguļoja Saeimas priekšsēdētājas došanos pie zobārsta, meitas vešanu uz skolu, iepirkšanos utt. striktā apsardzes pavadībā. Likums viņai paredz valsts garantētu apsardzi 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. «Es neko tur nevaru darīt, tā ir paredzēts likumā. Man ir apsargājamās personas statuss,» līdz šim šo situāciju komentējusi pati Āboltiņa, atsaucoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 340. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā Drošības policija veic aizsargājamo amatpersonu apsardzi, un šajā sarakstā ir arī Saeimas priekšsēdētājs (vēl arī citas valsts amatpersonas), taču tālākajā tekstā minēts vien tas, ka šo personu «darbavietu un dzīvesvietu apsardzi Drošības policija organizē un veic sadarbībā ar Valsts policiju». Kāpēc to «organizēt un veikt» tik vērienīgi – tas laikam attiecīgo drošības struktūru kompetencē, tāpat kā tas, kāpēc to nevarētu veikt tikai viens cilvēks, kurš sēdētu Saeimas priekšsēdētāja dienesta auto, nevis vēl trīs tēvaiņi, kuriem nepieciešams papildu auto.

Svarīga un apsargājama

Tiesa, Satversmē noteiktos gadījumos Saeimas priekšsēdētājam jāpilda arī Valsts prezidenta pienākumi (piemēram, tā prombūtnes gadījumā), tātad formāli priekšsēdētājs ir valsts otrā augstākā amatpersona, tomēr šīs personas funkciju un pienākumu aprakstā nekāda planētas glābšanas vai mesijas loma nav paredzēta. «Nozīmīgs Saeimas priekšsēdētāja amata pienākums ir arī darbs ar dokumentiem, dažādu institūciju un iedzīvotāju iesniegumiem un vēstulēm,» cita starpā piebilsts šajā dokumentā. Jā, tas gan...

Kāpēc nepalīdzēt labam cilvēkam...

Bijušie spīkeri Ingrīda Latimira un Indulis Emsis šos drošības pasākumus atzinuši par ļoti apgrūtinošiem un personīgo brīvību ierobežojošiem. Latimirai (tolaik Ūdrei) gan izdevies samazināt apsardzes skaitu, jo tolaik viņu sargājuši teju 16 (!) cilvēki, pēc tam eskortā palikuši vien trīs apsargi un divi šoferi. «Vai šī apsardze nepieciešama 24 stundas diennaktī? Uzskatu, tas nav vajadzīgs, es savā darbā nesaskāros ar šausmīgām ļaundarībām,» prātoja Latimira. «Varētu samazināt auto un [apsargāšanā iesaistīto] cilvēku skaitu, varētu pārtraukt apsardzi naktīs – Latvijas apstākļiem pilnīgi pietiekami ar šoferi un vienu apsargu,» piekrita arī Emsis. Ja var ticēt Āboltiņas izteikumiem, arī viņa pati par šiem drošības pasākumiem nav sajūsmā. Iespējams, ka politiķe laika trūkuma vai kautrības dēļ vienkārši nevēlas vērsties ar iniciatīvu attiecīgajās struktūrās, lai izdarītu izmaiņas valdības noteikumos vai citos dokumentos. Nu ko, to viņas vietā varētu izdarīt arī »VZ«.

**

Tautas balss

- es

Viņa pat uz frizētavu iet ar tiem miesassargiem (salons atrodas Vecrīgā). Miesassargi stāvēja salonā tā, it kā viņa būtu kāda valsts pirmā lēdija. Pat likās, ka netikšu pie sava meistara...

- avs

No kā viņa baidās? Labam cilvēkam nav jābaidās ne no kā. Un kā Āboltiņa var runāt par taupību, kā var aicināt nabadzīgos iedzīvotāju taupīt un ziedot savu labklājību Latvijas labā, ja viņa pati tērē uz nebēdu. Tas ir pēc senā mācītāju pamatprincipa: «Klausieties manos vārdos un neskatieties uz maniem darbiem!»

- Sabiedrības sviests

Ja nu Āboltiņai un pārējiem pirms viņas likās, ka ir par traku – viņiem jau pašiem tas likuma spēks, pie reizes naudiņu valstij ietaupītu.

- Teodora

Es pat Āboltiņa neesmu, bet man arī būtu daudz komfortablāka sajūta, pārvietojoties pa Rīgu (un it īpaši pēc pirkumiem ejot) apsargu pavadībā.

Bet tik daudz nenopelnu, lai kādiem par šo darbiņu samaksātu. Lai ir Āboltiņai apsardze. Tikai lai no saviem līdzekļiem tiem maksā.

- Vienotības triumfs

Kas traucē deputātiem no «Visu Latvijai!» iesniegt pieprasījumu veikt grozījumus par apsardzi, pensijām, mūža šoferiem un dzīvokļiem. Bet esošā situācija ir bezkaunīga, negodīga un smieklīga. Šie labi trenētie un muskuļotie būtu labi fizkultūras skolotāji. Un fantastiska Āboltiņas atrunāšanās – vadāju visu savu ģimeni, jo man paredzēts.

- & un &

Lai to apmaksā TAS, kas izdomāja tādus likumus... Baigi nu vajadzīga tā viņas dzīvība kādam...

- tantuks

Deputātiem jāsadūšojas un jāpārskata visas kungu privilēģijas – dzīvokļi, sievas vadāšana visur līdzi, nenormāla apsardze. Kungiem pašiem par saviem nopelnītiem līdzekļiem jāgādā par komfortu un drošību miera laikos. K. Ulmanis nestaigāja ar šādu apsardzi. Te būtu nauda tās konsolidācijas veikšanai.

Vakara Ziņas

Sestdien, 23. novembrī, Valmieras teātrī Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS) ar Kultūras ministrijas, Borisa un Ināras Teterevu fonda un Valmieras novada pašvaldības atbalstu rīko 31. Gada balvas teātrī «Spēlmaņu nakts» 2023./2024. gada sezonas apbalvošanas ceremoniju.

Svarīgākais