Bērni – latviešu bagātnieku vilšanās un prieks

© Vakara Ziņas

Vēl nesen »VZ« rakstīja par miljonāra Oskara Barševska dēla Oskara nedienām. Vispirms tēvs atvases izlaidīgā dzīvesveida dēļ izslēdza viņu no mantojuma, bet vēlāk tā vietā, lai labotos, Barševskis juniors attapās Taizemes cietumā par zagšanu no lielveikala. Viedoklis par bagātnieku atvasēm sabiedrībā nav tas pozitīvākais, un dūmi reti ir bez uguns. Saprotams, ir arī izņēmumi.

Vecāku pēdās

Pie bagātības vairums pašreizējo miljonāru tikuši pēdējo 17 gadu laikā, līdz ar to, jo jaunāks ir pēcnācējs, jo lielāka iespējamība, ka bērns taps izlutināts ar komfortu un bagātīgām dāvanām. Vecākie, kuri paguvuši padzīvot sociālisma apstākļos, savā uzvedībā un vēlmēs, protams, ir daudz piezemētāki un nereti gatavi turpināt vecāku iesākto. Tā, piemēram, Mairita Solima dēlu Sandi iecēlusi par savas viesnīcas «Gūtenbergs» direktoru, un izskatās, ka viņš veiksmīgi darbojas šajā jomā.

«Latvijas finiera» ģenerāldirektors un valdes priekšsēdētājs Juris Biķis, aizejot no amata un uzņemoties kontroles funkcijas pār uzņēmumu, par troņmantnieku iecēlis dēlu Uldi, kurš tagad ir valdes priekšsēdētājs. Kādā intervijā viņš izteicies: «Es tiešām cenšos veicināt, lai mūsu akciju sabiedrībā strādātu ģimenes: bērni, mazbērni. Varbūt kāds to gribētu ierobežot, bet es domāju – tas ir labi. Kopā strādājot, ir augstāka atbildības sajūta.»

Pie to bagātnieku bērniem, kuri gatavi turpināt vecāku iesākto, varētu pieskaitīt arī Kirova Lipmana dēlu. Pats Lipmans kādā intervijā atklāti izteicies, ka farmaceitisko rūpnīcu «Kalceks» iegādājies «priekš sava puikas», kurš tajā tagad ir ekonomists un padomes loceklis.

Baņķieru bērniem ubaga spieķis nedraud

Baņķieru Viktora Krasovicka dēls Georgijs un Leonīda Esterkina dēls Maksims vismaz kādu laiku strādājuši tēviem piederošajās bankās. Kāda situācija ir pēc izmaiņām banku sektorā, grūti pateikt, tomēr skaidrs, ka vismaz Krasovicka dēlam «Parex» impērijas pārņemšana nedraud. Vēl šogad «Parex» uzņēmumu jaunieceltās valdes sāka atbrīvoties no bijušo īpašnieku amatos ieceltajiem radiniekiem, tostarp arī no Georgija.

Kā klājas otra «pareksieša» Valērija Kargina dēlam Remam, kurš kādu laiku ieņēma bankas viceprezidenta amatu, precīzu ziņu nav. Ja runājam par «zelta jaunatni», tad tieši Rems Kargins ar tādu asociējas. Ne tikai tēvs, bet arī māte viņu krietni lutinājuši ar dāvanām, pārticības laikā pat ar ievērojamiem zemes īpašumiem, kuros ņemta vērā Rema aizraušanās ar snovbordu. Viņš pieskaitāms pie tiem, kuri kopš bērnības saņēmuši milzu kabatas naudas, vēlāk dārgas dāvanas, lepnus auto, savu dzīvokli vēl pirms pilngadības sasniegšanas un ekskluzīvu izglītību.

Bērniem neko neuzspiež

Iespējams, vecāki klusībā cer, ka bērni turpinās viņu iesākto, bet iepriekš neko nevar paredzēt. To apzinoties, vairums bagātnieku arī negrasās uzspiest savu gribu, un ne vienmēr tas beidzas tik bēdīgi kā Barševska gadījumā.

Vilis Krištopans savulaik dēliem ieteica veiksmi meklēt ASV. «Tur ir milzīgs tirgus un iespējas. Ja izdosies, būsiet bagātāki par [Aivaru] Lembergu, ja neizdosies, pie tēva dzimtajā zemē vienmēr varēsiet atgriezties. Gribu palīdzēt dēliem izveidoties par kārtīgiem biznesa cilvēkiem, vēlos viņiem parādīt biznesa virzienus. Man ir dzīves pieredze, kuras viņiem nav, bet viņiem ir tas, kā nav man, – milzīga enerģija un jaunība. Viņi vēl var pagūt sastrādāt kļūdas un tās labot. Es vairs nedrīkstu kļūdīties, jo nebūs laika kļūdas labot,» viņš sacījis. Patlaban viens no Krištopana dēliem ir kluba «Mad House» līdzīpašnieks, bet otrs studē ASV un aizraujas ar golfu.

Līdzīgi savu noteiktu gribu bērniem nevēlas uzspiest arī «Aizkraukles Bankas» līdzīpašnieks Oļegs Fiļs, kura bērni Patrīcija un Filips vēl nav pieauguši. «Mans pienākums ir sniegt iespēju iegūt tādu izglītību, kādu viņi vēlas. Nekādā ziņā nespiedīšu izvēlēties finanšu jomu. Ja gribēs kļūt par mākslinieku, kas ir mazāk apmaksāta profesija, lūdzu, tā būs viņa izvēle,» viņš saka.

Izvēlas citus ceļus

Piemēru tam, ka bērni izvēlas radikāli citu ceļu, ir diezgan daudz. Tā, piemēram, kā minēts grāmatā «Latvijas miljonāru noslēpumi», Raimonds Gerkens savu meitu nosūtījis uz Lielbritāniju studēt biznesa vadību, lai pēc labas izglītības iegūšanas viņa jau jaunā kvalitātē pārņemtu tēva rūpalu. Evita no britu zemes atgriezusies, konsultējusi tēva firmu tirgzinību jomā un pat piedalījusies viņa veikalu reklāmas klipā, tomēr jau pēc laika kādā intervijā Gerkens atzinies: «Ja toreiz būtu zinājis, kāda meita atbrauks, mūžam viņu nelaistu!» Viņa ne tikai atsacījusies no Gerkena dāvātā mersedesa, priekšroku dodot fordam, bet arī pārcēlusies uz Angliju, kur esot lielāka radošā brīvība. Tiesa, nu jau viņa atgriezusies un apsolījusi: kad tēvam būs septiņdesmit vai vairāk gadu un viņš vairs nevarēs aiziet līdz ofisam, Evita tomēr varētu piekāpties un pārņemt stafeti.

Arī Iļjas Gerčikova (viens no «Dzintara» vadītājiem un lielākajiem akcionāriem) dēli nav gājuši tēva pēdās. Viens kļuvis par farmaceitu, otrs – par ekonomistu. Savukārt «Viadas» īpašniece Alla Moroza, šķiet pilnīgi samierinājusies ar to, ka dēls Dmitrijs tā arī paliks informātikas skolotājs parastā skolā un turpinās braukāt ar mātes uzdāvināto veco mersedesu. «Kādu laiku Dmitrijs strādāja mūsu firmā. Taču tas viņam bija diezgan liels pārbaudījums – veikt pienākumus mammas vadītā uzņēmumā, kurā nepārzina visu struktūru. Tā viņš aizgāja uz skolu, un izskatās, ka viņam tur patīk. Labi saprotu, ka tā nav nauda, kādu var nopelnīt biznesā, bet man gribas, lai viņš sevi atrastu arī tīri cilvēcīgi,» kādā intervijā atzinusi miljonāre.

Īpaši daudz intereses par uzņēmējdarbību vismaz agrāk neizrādīja arī eksbaņķiera Arnolda Laksas dēli, kuri labprātāk izvēlējās startu skaistumkonkursos: vispirms spēkus izmēģināja jaunākais dēls Renārs, bet tad arī pirmdzimtais Ivars, kurš šī mērķa dēļ bija spiests atbrīvoties no 20 kilogramiem svara.

Eksbaņķiera Viļņa Vītoliņa meita Karlīna par sevi darīja zināmu, piedaloties realitātes šovā «Talantu fabrika», bet tagad ir kļuvusi par fotomākslinieci. Arī «ēdināšanas karaļa» Gunāra Ķirsona meita sevi atradusi mākslā, šajā gadījumā – glezniecībā. Reizi pa reizei miljonāru atvases pārsteidz ar visai «eksotiskām» nodarbēm. Piemēram, tā paša Barševska meita neilgu laiku izturēja ātrās ēdināšanas restorānā «McDonald’s», savukārt Valērija Belokoņa vidējā meita savulaik esot pat mazgājusi mašīnas.

Atvašu nedarbi

Iespējams, ka vairums bagātnieku bērnu nav nedz palaidnīgāki, nedz izlaistāki par citiem bērniem, taču, jāatzīst, krietni uzkrītošāki gan. Diezin vai rūpnīcas strādnieka atvase var izpelnīties uzmanību kā Viktora Krasovicka dēls, kuru pirms pāris gadiem uz Jūrmalas šosejas notvēra policija. Puisis ar savu «M5» bija traucies ar ātrumu 170 km/h.

Par skandāliem laiku pa laikam parūpējas arī bagātnieka Aināra Gulbja dēls tenisists Ernests. Pirms gadiem diviem, kad viņam kaut kas neiepatikās aviokompānijas «airBaltic» biznesa klasē, viņš kopā ar tēvu lidmašīnu demonstratīvi atstāja, bet vēl pērn viņš pamatīgu traci sacēla ar savu traumu, ko, ja var ticēt baumām, guvis, dzērumā nokrītot uz stikla galdiņa un to saplēšot. Pēc zinātāju stāstītā, Ernests Gulbis iedzēris kļūstot pavisam neciešams. Vienalga, vai viņš atrodas viesnīcā vai smalkās viesībās, tenisists jūtot nepārvaramu vēlmi kaut ko saplēst.

Jāatzīst, nepatikšanās iekuļas arī meitas. Vēl nesen «TV3» ziņoja, ka par nežēlīgu izturēšanos pret bērnu aizdomās tiek turēta Gerkena meita Evita. Un kā gan citādi, ja ne par nedarbu var uzskatīt miljonāra Vladimira meitas Annas rīcību: atvilt sievai Tatjanai vīru Valēriju Karginu, kurš tolaik bija Latvijas bagātāko cilvēku trijniekā – to tomēr nevar nosaukt par goda lietu!

Vakara Ziņas

«Ja ziemā ķermenis un smadzenes nodarbojas tikai ar to, lai sasildītos, ja pirmajā pavasara saulītē mēs zaudējam galvu un ļaujamies lidojumam, ja vasarā tikai priecājamies un baudām, tad šķiet, ka rudens ir vienīgais laiks, kas ļauj apstāties un padomāt, kas mēs esam un kurp mēs ejam. Rudens liek mums mainīties, un varbūt tāpēc ir skumji un brīžiem nav viegli,» domā populārā dziedātāja Marija Naumova.

Svarīgākais