Bijušais valsts kontrolieris Raits Černajs pēc svarīgā amata atstāšanas pastiprināti pievērsies Austrumu lietām un jau septiņus gadus nodarbojas ar cigun, turklāt pēdējos gados pats šīs nodarbības Jūrmalā «Baltic Beach Hotel» arī vada.
Pirms trīs gadiem bijušais valsts kontrolieris Raits Černajs mācījies cigun instruktoru kursos un nu jau pats vada nodarbības. «Ļoti palīdz sakārtot veselības lietas. Kopš valsts darba laika esmu zaudējis arī kādus desmit kilogramus svara un jūtos labi. Cigun nav tikai fizkultūra, bet vispārējā kultūra,» »VZ« norādīja Černajs. «Sieva gan smejās, ka es arī nomiršu kā valsts kontrolieris, bet nu jau drīz cigun būšu pavadījis tikpat ilgu laiku kā agrāk valsts darbā. Tas nebija impulsīvs lēmums, jo Austrumu lietas mani interesē kopš jaunības. Kādu laiciņu nodarbojos arī ar karatē, bet tad sāka sāpēt mugura, asinsspiediens bija mazliet par lielu. Kaut kad presē izlasīju par Igora Kudrjavceva cigun nodarbībām, sameklēju viņu un kopš 2003. gada sāku cītīgi apmeklēt cigun.»
«Baltic Beach» hotelī Černajs vada nodarbības ne tikai nelielām grupām, bet arī individuāli, un tās notiek ne tikai telpās. «Var iziet ārā un vingrot arī kāpās. Tas ir tāds enerģijas lādiņš, un visu var sasniegt, sevi lieki nemokot. Jogā ir sarežģītas asanas, aerobikā arī nav viegli, bet te visu dabū ar mierīgām kustībām, lēnu elpošanu un pareizu domāšanu. Visocka figūru gan dabūt nevar, bet tikt vaļā no kādas «riepas» mierīgi,» smaidot stāsta bijušais valsts kontrolieris.
Cigun instruktoru kursos Černajs mācījies psiholoģiju, akupunktūru, suģestijas paņēmienus un pilnveidojis arī savu vingrošanas tehniku. Arī ģimenē neviens neiebilst pret Černaja aizraušanos: «Viņi respektē manu izvēli un aktīvi nedarbojas ar cigun. Vēroju, ka jaunākais mazbērns vēl tikko slējās kājās, kad jau neapzināti perfekti izpildīja cigun formas. Tā gan vairāk ir pieaugušo lieta, jo saistās ne tikai ar vingrošanu, bet arī dzīves filozofiju.»
«Man visu dzīvi ir licies, ka pārmaiņām jābūt. Intuitīvi esmu izdarījis pareizi, jo ķīnieši uzskata, ka no 60 gadu vecuma cilvēkam sākoties jauna dzīve. Es gan sāku mazliet agrāk, bet tas nekas,» stāsta Černajs.
Fakti
Cigun ir terapeitiska rakstura ārstnieciskā metode, kurā ietilpst fiziskā un elpošanas vingrošana, kas saprotama kā ārstnieciska un atveseļošanās vingrošana, kura neietver sevī svešas mistikas un reliģiskos uzskatus.