Strīdos par "Līvu" zīmolu sanīstas slaveni mūziķi

© F64 Photo Agency

Šā gada vasarā pilnīgi negaidīti uzvirmoja neklātienes strīdi starp grupas «Līvu» dalībniekiem – kurš ir īstenāks «līvs», kurš tiesīgs startēt ar šī zīmola karogu, kurš turpmāk to nesīs utt. Dīvaini? «Vai tu zini, ka «Līvu» zīmols vairs nevienam nepieder?» kādā privātā pasākumā tikpat privāti »VZ« pačukstēja kāds no grupai pietuvinātajiem mūziķiem.

Preču zīme dzēsta vai tomēr ne?

Savulaik par to, kas tiesīgi uzstāties ar grupas «Līvi» karogu, nevienam nebija šaubu: protams, ka tie pirmām kārtām bija Ainars Virga un Jānis Grodums, pie tam pēdējais kaut kādā sev absolūti neraksturīgā veidā bija pamanījies juridiski reģistrēt «Līvu» preču zīmi, līdz ar to kļūstot par šī nosaukuma īpašnieku. Kā pārliecinājās »VZ«, tik tiešām Latvijas Patentu valdes reģistrā kā «Līvu» preču zīmes īpašnieks reģistrēts Jānis Grodums. Pieteikuma datums – 2002. gada 27. augusts, reģistrācijas datums – 2003. gada 20. septembris. Taču statuss – «beidzies reģistrācijas termiņš». Lieta tāda, ka ik pa desmit gadiem šo reģistrāciju ir nepieciešams atjaunot, taču Grodums to nav izdarījis. Laiks tiek skaitīts no pieteikuma iesniegšanas datuma, tātad šā gada 27. augustā «Līvi» vairs nav Groduma īpašums, ko, izskatās, zinājušas ļoti daudzas ieinteresētās personas – ne velti tieši ap to laiku sākās pastiprinātas kaislības ap «Līvu» zīmolu. »VZ« rīcībā esošā informācija gan liecina, ka «Līvu» gribētāji ir maķenīt pasteigušies, taču par to nedaudz vēlāk.

«Dzelzsgriezējs» Brīze neglīti pasūtīts

Protams, var to saukt par sagadīšanos, taču pirmo nopietno kašķu iemesls datējams precīzi mēnesi pirms «Līvu» preču zīmes reģistrācijas beigšanās termiņa: 28. jūlijā notika tradicionālais festivāls «Saldus saule», kurā bija paredzēta arī mistisku «exLīvu» uzstāšanās. Ilgus gadus festivālu rīkoja «līva» Ērika Ķiģeļa dēls Fēlikss, taču nu viņš tā rīkošanas tiesības nodevis «Summer Sound» komandas rokās. Uz festivāla lielās skatuves atklājēju statuss bija Virgas grupai «Virga Hard Orchestra», bet īsi pēc pusnakts uz skatuves tika pieteikta «exLīvu» uzstāšanās. Grupa uzstājās šādā sastāvā: Igo (vokāls), Ainars Virga un Tomass Kleins (ģitāra), Mārtiņš Burkevics (basģitāra), Guntars Mucenieks (taustiņi) un Vilnis Krieviņš (bungas). It kā visi «līvi», visi liepājnieki, bet – kur Aivars Brīze? Pats Brīze tobrīd bija nikns kā rotveilers: «Man tajā vakarā nācās kādas piecas reizes lādēt mobilo, jo visu laiku zvanīja cilvēki un prasīja, kāpēc nedziedu kopā ar «Līviem»! Taču neviens nebija zvanījis un piedāvājis uzstāties! Zvanīju Akselrodam [festivāla organizatoram Uldim Akselrodam], zvanīju Krieviņam [buņģierim Vilnim Krieviņam] – viņi brīnās, kāpēc es neesmu bijis! Bet neviens pirms tam pat ar pušplēstu vārdu man nebija ieminējies, ka tur jābūt!» sodījās Brīze.

Igo vienkārši aizlāpījis caurumu

Ainara Virgas nometnei (ja vien tās galvgalī vispār ir viņš, par ko ir pamatotas šaubas) argumenti ir vienkārši – ar ko gan Brīze, kurš grupā ir dziedājis no 1985. līdz 1997. gadam, uzskatāms par īstenāku «līvu» nekā citi?! Par «Saldus sauli» šo rindu autoram Igo skaidroja šādi: sākotnējā versijā tik tiešām esot bijis paredzēts, ka ar «līviem» uz skatuves kāps Brīze, bet Igo pats ar grupu kopā nodziedās tikai pēdējās trīs vai četras dziesmas uz bis. Tā kā pirms pusnakts festivālā uzstājās «Remix», arī pirms salūta skanošo kopdziesmu bija piekritis dziedāt Igo, viņam nav bijis iebildumu arī pret dziedāšanu kopā ar «Līviem». «Taču Aivara kaut kādu iemeslu dēļ nebija. Pa dienu operatīvi samēģinājām un vakarā visu godam izdarījām,» tā Igo. «Ik pa brīdim esam kaut kādās kombinācijās ar «Līviem» muzicējuši, tāpēc visas dziesmas zināju. Taču, protams, cilvēki no «Līviem» gaida to skanējumu, kas būtu iespējami tuvāks oriģinālam,» atzina Igo.

Pat Sesks informēts par «līvu» atdzimšanu

Pēc Brīzes tobrīd stāstītā, viņa «atšūšanā» bijis Virgas un arī Mucenieka pirksts, turklāt iespējams, ka iemesls tam varētu būt tāds, ka nesen viņš kopā ar Groduma atvasi Elvisu un Ķiģeļa dēlu Fēliksu uzsācis jaunu projektu (bungas tajā spēlē liepājnieks Uldis Knapšis), kuram vēl nav pat nosaukuma, taču viena dziesma studijā Somijā jau ierakstīta, un drīz taps vēl. Jau ierakstītā dziesma «Vēl» iekļauta Ķiģeļa jaunākajā albumā. Lai gan spēcīgā trijotne Brīze, Ķiģelis & Grodums vismaz vārdos uz «Līvu» nosaukumu nepretendē, dokumenti liecina par ko citu. Proti, Liepājas mēram Uldim Seskam nosūtīta oficiāla vēstule, kurā pausts, ka «Aivars Brīze, Fēlikss Ķiģelis, Elviss Grodums un Uldis Knapšis ir «Līvi» no matu galiņiem līdz papēžiem», bet beigu daļā lūgts «iespēju robežās finansiāli atbalstīt grupas «Līvi» jaunā diska ierakstu, jo kurš gan cits varētu atbalstīt liepājniekus, ja ne muzikālākā pilsēta Latvijā – Liepāja.» Pieminēts, ka albuma ieraksts plānots Lapenrantā, «Astia Studio», turpat, kur jau ierakstīta dziesma «Vēl».

Aktivizējas arī Virgas grupējums

Aptuveni šajā pašā laikā ar jaunumiem klajā nāca arī «Mikrofona ieraksti» – «Līvi» grasoties ierakstīt jaunu dziesmu. Jāatzīmē, ka «Līvu» pēdējais jaunu oriģināldziesmu albums «Pāri visam» nāca klajā 2004. gadā, tā tapšanā piedalījās Virga, Grodums, Mucenieks un Krieviņš. Kā zināms, 2010. gada 15. jūnijā aizsaulē aizgāja Groģis, pēc tam Virga ierakstīja veltījumu «Nezāles neiznīkst», un ar to varētu uzskatīt, ka grupa ir beigusi savu darbību. Taču, pēc «mikrofoniešu» paziņojumā klāstītā, «Saldus saule» esot vecos zaldātus iedvesmojusi tālākiem darbiem – lai arī neesot plānots atjaunot regulāru grupas darbību, gan Virga, gan Kleins ir radījuši jaunas dziesmas, no kurām vienu ir plānots arī ierakstīt. «Mums nav vienaldzīgs tas, kas tiek darīts ar «Līvu» vārdu: jauno dziesmu publicēsim tikai tad, ja visi būsim par rezultātu pārliecināti. Pašam arī ir vairākas jaunas dziesmu idejas,» tā Mucenieks. Savukārt Kleins prāto: «Domāju, ka ik pa laikam mēs varētu savākties kopā un uzstāties kādā īpašā pasākumā. Bet tikai tādā, kas pašiem sagādā baudījumu.» Savukārt Virga, kam šajā sakarā it kā būtu visvairāk sakāmā, izteikumos ir piesardzīgs: «Mēs ar Jāni [Grodumu] visilgāk esam bijuši grupas kodols. Ir daudzi, kas bija grupas sastāvā, bet pameta to, katrs savu apsvērumu vadīts. Kopš esmu palicis viens, es vairs neesmu «Līvi», esmu tikai Ainars Virga. Tas ir mans vārds, un ar to es uzstājos.»

Ķiģelis mēģinājis savest kopā

Izskatās, ka šos divus grupējumus gluži vai netīši radījis Fēlikss Ķiģelis – vismaz tā izriet no viņa paša stāstītā. Proti, Fēlikss esot gribējis savest kopā divas «Līvu» ikonas – Virgu un Brīzi. Jau sarunāta studija Somijā, jau sarunāti datumi un apmaksāts ieraksta laiks, bet Virga pēkšņi iegūlies slimnīcā. Arī solīto dziesmu viņš nav sarakstījis. «Tie cilvēki Somijā ir tādi, kurus piečakarēt nekādā gadījumā nedrīkst,» sarunā ar »VZ« klāstīja Ķiģelis. Tad nu viņš pats ierakstam piedāvājis jau pieminēto «Vēl» un ar iepriekš plānoto sastāvu devies uz Somiju – būtībā Virgas vietā. Ne viņš, ne Elviss Grodums kā vieni no «Līvu» dibinātāju mantiniekiem uz grupas nosaukumu nevēloties pretendēt. «Nu, priekš kam mums tas?» retoriski vaicāja Fēlikss.

Pilnu raksta tekstu lasiet jaunākajās "Vakara Ziņās"

Vakara Ziņas

Sestdien, 23. novembrī, Valmieras teātrī Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS) ar Kultūras ministrijas, Borisa un Ināras Teterevu fonda un Valmieras novada pašvaldības atbalstu rīko 31. Gada balvas teātrī «Spēlmaņu nakts» 2023./2024. gada sezonas apbalvošanas ceremoniju.

Svarīgākais