VAKARA ZIŅAS. Atmaskojam "krimiķus": kā īstenībā atklāj noziegumus?  

© Pixabay

Detektīvseriāli ir viens no populārākajiem un iemīļotākajiem televīzijas žanriem, jo skatītājiem patīk vērot, kā harismātiskie un gudrie tiesībsargājošo iestāžu darbinieki nieka 40 minūšu laikā atklāj šausminošus noziegumus.  

Kāpēc skatāmies?

Pētnieks Koltans Skrīvners uzskata, ka detektīvseriāli, šausmu filmas un ziņu sižeti, kuros stāsta par noziegumiem, ir tik populāri tādēļ, ka vairumam cilvēku piemīt neveselīga interese par nāvi, vēsta portāls «Psyhology Today». Detektīvseriāli daudziem cilvēkiem dod iespēju savu interesi apmierināt nekaitīgā veidā. Galu galā, visbiežāk seriāls ir izdomāti notikumi un seriāla autoru iztēles auglis. Iespējams, tas pat ļoti līdzinās dzīvei, tomēr nav realitāte. Tā arī to vajadzētu uztvert. Ja seriāls aizrauj, pastāv iespēja, ka zūd robeža starp fantāziju un īstenību, tāpēc ieteicams seriālus skatīties kopā ar kādu vai vismaz pārrunāt redzēto, lai saglabātu saikni ar realitāti. Ja kādā seriālā garlaicības mākta apģērbu dizainere vīra - izmeklētāja vietā atklāj itin visus noziegumus, tad dzīvē, visticamāk, tik vienkārši tas nenotiks. Lai gan... arī Latvijā pietiek piemēru, kad pašiem cietušajiem vai viņu tuviniekiem nākas rīkoties izmeklētāju vietā.

Tomēr ne viss, kas redzams tādos labi zināmos «Fox» un «Fox Life» seriālos kā «Noziedzīgie prāti», «Kāsla metode», «Nozieguma skelets» un «Kendisa Renuāra», atbilst tam, kā izmeklēšana notiek reālajā dzīvē. Starp citu, arī seriāla «Midsomeras slepkavības» aktieri stāstīja, ka policistu aptaujā par to, kuros seriālos visprecīzāk tiek atspoguļots policistu darbs, šis seriāls nepavisam nenokļuva pirmajās pozīcijās. Toties skatītājiem tas patīk. Arī aktieri ar prieku iesaistās scenārija autoru izgudrotās noziegumu atklāšanas epizodēs. Galu galā, ne «Midsomeras slepkavības», ne citi seriāli nav dokumentāli.

Bet urķīgiem skatītājiem kanāli «Fox» un «Fox Life» piedāvā uzzināt, kā īstu detektīvu darbs atšķiras no seriālos rādītā.

Detektīvi neiet uz laboratoriju

Bieži televīzijas seriālos, piemēram, «Kāsla metode», tiek rādīts, kā detektīvi ik dienu dodas uz laboratoriju. Viņi stāv blakus laboratorijas speciālistiem un lūkojas pāri plecam, lai kopā pētītu atrastos pierādījumu paraugus mikroskopa palielinājumā. Patiesībā policijas detektīvi un laboratoriju darbinieki īstajā dzīvē nemaz nesatiekas. Kā raksta izdevums «Insider», pierādījumus bieži sūta uz attālām laboratorijām, kas var atrasties citā pilsētā vai pat valstī. Laboratorijas darbinieki reti kad zina, kuras krimināllietas pierādījumus viņi analizē, turpretim izmeklēšanas seriālos viņi lielākoties ir smalki informēti par mazākajām nozieguma detaļām.

Vairums laboratoriju strādā ļoti saspringtā režīmā, tāpēc darbiniekiem nav laika izsekot, pie kuras lietas pieder paraugs, kas jāanalizē. Tiklīdz analīze ir pabeigta, viņi nosūta rezultātus detektīviem un pāriet pie nākamā uzdevuma. Protams, ja runa ir par kādu medijos un sabiedrībā plaši apspriestu noziegumu, tad arī laboratorijas darbinieki, visticamāk, vairāk interesējas par konkrēto gadījumu.

Vai var paļauties uz pirkstu nospiedumiem?

Detektīvseriālu skatītāji ir pieraduši, ka nozieguma vietā atrastie pirkstu nospiedumi ir atrodami apjomīgās noziedznieku datu bāzēs un dažu minūšu laikā palīdz atklāt slepkavības vai cita nozieguma veicēju. Reālajā dzīvē tas nav ne tuvu tik vienkārši. Pirkstu nospiedumi reti tiek uzskatīti par neapgāžamu pierādījumu tam, ka konkrētā persona paveikusi noziegumu. Protams, katram cilvēkam pirkstu nospiedumi ir atšķirīgi, taču, piemēram, vienas ģimenes locekļiem pirkstu līniju zīmējumi var būt ļoti līdzīgi.

Tāpat ir arī ar matu paraugiem - tos uzskata par subjektīviem pierādījumiem. Runājot par DNS, tie var būt lietas izmeklēšanai bezjēdzīgi, ja nav citu paraugu, ar ko tos salīdzināt. Proti, ja policijas darbiniekiem jau ir aizdomās turamais, no kura paņemt paraugu salīdzināšanai, tad DNS paraugs var būt ļoti noderīgs. Taču tas notiek reti, īpaši izmeklēšanas sākuma posmā.

Telefona zvanam nav jābūt garam

Detektīvseriālos bieži vien izmeklētāji vai kāds cits varonis saņem zvanu no aizdomās turamā un tad mēģina turpināt sarunu pēc iespējas ilgāk, lai varētu noteikt noziedznieka atrašanās vietu. Agrāk tā patiesi bija, taču šobrīd tehnoloģijas attīstījušās tiktāl, ka zvanītāja atrašanās vietu policijas darbinieki uzzina burtiski sekunžu laikā. Pateicoties globālās pozicionēšanas sistēmai, īsāk - GPS funkcijai, noteikt mobilā telefona atrašanās vietu ir ļoti vienkārši. Pat ja GPS telefonā nav ieslēgts, policija var izmantot mobilo sakaru torņu signālus, lai izsekotu zvanu.

Izmeklēšana aizņem daudz vairāk laika

Parasti viena detektīvseriāla epizode ir apmēram 45-50 minūtes gara, un ar to pilnībā pietiek, lai atšķetinātu vissarežģītākos noziegumus. Reālajā dzīvē krimināllietu izmeklēšana aizņem vairākus mēnešus, daudzos gadījumos pat gadus. Diemžēl daudzi noziegumi tā arī paliek neatklāti. Seriālā «Nozieguma skelets» kriminālistikas antropoloģe Temperance Brenana un Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) speciālais aģents Sīlijs Būts izmeklē arī senā pagātnē izdarītās slepkavības. Ne velti seriāla oriģinālais nosaukums «Bones» tulkojumā no angļu valodas nozīmē «Kauli». Lielu daļu izmeklēšanas laika aizņem arī pierādījumu testēšana laboratorijā. DNS paraugu salīdzināšanai ir nepieciešamas vismaz divas līdz piecas dienas. Lai saņemtu rezultātus no laboratorijas, jāgaida vidēji 30-60 dienas. Arī atskaišu un citu dokumentu sagatavošana aizņem ļoti daudz laika, tāpēc televīzijas seriālos to īpaši daudz nerāda. Vismaz seriālā «Kāsla metode» detektīve Keita Beketa mēdz ieminēties, ka viņai jāsagatavo atskaites par izmeklēšanas gaitu.

Tikai ne skaistās kleitās!

Detektīvseriālu skatītāji ir pieraduši, ka galvenie varoņi ierodas un aizbrauc no nozieguma vietas, nesasmērējot drēbes un pat neiesvīstot. Piemērs tam ir seriāls «Kendisa Renuāra». Seriāla galvenā varone ir Kendisa Renuāra, kura izmeklē noziegumus Francijas pilsētā Monpeljē. Pilsētā vidējā gaisa temperatūra ziemā ir ap 13 grādiem pēc Celsija, taču aktrises grims vienmēr ir nevainojams. Vairumā gadījumu viņai mugurā ir sievišķīga kleita, bet kājās - kurpes ar augstiem papēžiem.

Īstas noziegumu vietas parasti ir notraipītas ar asinīm un dubļiem, ārā var būt gan ziemai raksturīgi apstākļi, gan vasaras tveice, mēdz būt nokrišņi, kas traucē izmeklēšanai, raksta Rasmusenas universitātes pētniece Brianna Flavina. Policistiem arī bieži nākas rāpot pa grīdas segumu vai palīst, piemēram, zem mašīnas. Pierādījumu vākšana nozieguma vietā ir netīrs darbs, un to būtu grūti paveikt sievišķīgā apģērbā un augstpapēžu apavos. Atgādināsim, ka arī Keita Beketa no «Kāsla metodes» noziedzniekiem pakaļ rikšo kurpēs uz augsta papēža un viņus pat panāk. Ne mazāk jautājumu izraisa detektīvu sieviešu frizūras - garie, ieveidotie mati, kas plīvo visos vējos. Diez vai ir ērti tēmēt un šaut, kā arī cīkstēties ar ļauniem ļaudīm, ja gar acīm pland matu cirtas...

Ekrānā skatītāji redz, kā aktieri, kuri attēlo detektīvus, ierodas nozieguma vietā un lietišķi apskata atrastās mirstīgās atliekas, dzerot līdzņemto kafiju vai stāstot jokus kolēģiem. Darbs īstā nozieguma vietā pat pieredzējušiem detektīviem nešķiet ērts un patīkams, jo, atšķirībā no televīzijā redzētā, slepkavības upuri neizskatās estētiski. Tāpat arī pašnāvību vai avāriju upuri. Protams, ar laiku policijas darbinieki pierod pie redzētā, taču tas tik un tā nekad nebūs patīkams skats, pie kura dzīt jokus vai ēst brokastu maizītes.

Sērijveida slepkavību nav daudz

Lai gan sērijveida slepkavību izmeklēšanai veltīti daudzi televīzijas seriāli, piemēram, «Noziedzīgie prāti», šāda rakstura slepkavības reālajā dzīvē, par laimi, nav biežas. Kā raksta izdevums «Insider», 2010. gadā veiktais pētījums parādīja, ka tikai procentu no visām slepkavībām paveic sērijveida slepkavas. Jāpiebilst, ka FIB klasificē noziedznieku kā sērijveida slepkavu gadījumos, kad viņš izdarījis trīs un vairāk slepkavību ar ievērojamu laiku atstarpi.

Interesanti, ka Uzvedības analīzes vienība, kas seriālā «Noziedzīgie prāti» izmeklē noziegumus, ir veidota pēc reālā dzīvē pastāvošas FIB vienības parauga ar tādu pašu nosaukumu, ko izveidojis Džons Duglass. Elitārā izmeklētāju grupa analizē Amerikas Savienoto Valstu bīstamākās sērijveida slepkavības un atsevišķus šausminošus noziegumus, cenšoties paredzēt nākamos noziedznieku soļus, lai tos apturētu un novērstu turpmāku slepkavošanu.

Vakara Ziņas

Sestdien, 23. novembrī, Valmieras teātrī Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS) ar Kultūras ministrijas, Borisa un Ināras Teterevu fonda un Valmieras novada pašvaldības atbalstu rīko 31. Gada balvas teātrī «Spēlmaņu nakts» 2023./2024. gada sezonas apbalvošanas ceremoniju.

Svarīgākais