VAKARA ZIŅAS, Liktenīgā sieviete Anna Sergejevna

 
©Ekrānšāviņš no youtube/Briljanta roka

Iepriekšējā »Vakara Ziņu« numurā stāstījām par komēdijas «Briljanta roka» spožo epizodiskās lomas tēlotāju Aleksandru Ļisjutinu – galvenā varoņa Semjona Gorbunkova meitu. Ne mazāk spilgta neliela loma šajā filmā bija aktrisei Svetlanai Svetļičnajai. Viņas spēlētā blondā Anna Sergejevna pūlējās pavedināt Gorbunkovu ar kārdinošu, pašas aktrises izdomātu deju īsā halātiņā. Annas Sergejevnas izmisīgā taisnošanās «Es neesmu vainīga, viņš pats atnāca!» joprojām tiek citēta, un komēdijas fani šo frāzi saprot bez gariem skaidrojumiem.

Aktrise pēc mammas gribas

Svetlana Svetļičnaja tika dēvēta par Padomju Savienības stila ikonu un seksa simbolu. Galveno lomu viņai kā aktrisei bijis maz, taču Svetļičnajai paticis sevi dēvēt par epizožu karalieni. Arī pēc lomas «Briljanta rokā» viņa cerēja, ka piedāvājumi filmēties birs kā no pilnības raga, tomēr vīlās. Piemēram, kinolentē «Septiņpadsmit pavasara mirkļi» viņai bija Gabijas loma, bet to daudzi pat neatceras.

Svetlana Svetļičnaja piedzima 1940. gada 15. maijā Armēnijā. Tēvs Afanasijs bija militārpersona, un ģimene bieži pārcēlās no vienas vietas uz citu. Dzīvoja pārtikuši, māte varēja atļauties lutināt meitu. Mātes Marijas virzīta, meita sāka mācīties par aktrisi, kaut bērnībā un jaunībā viņa bija klusa un kautrīga. Svetlana kopš bērnības tika gatavota aktrises karjerai. Viņas mamma centās ieaudzināt mīlestību pret teātri un veda meitu uz nodarbībām teātra pulciņā. Pat vārdu izvēlējās tādu, lai skaisti skanētu un vēlāk nevajadzētu izmantot pseidonīmu. Pēc filmēšanās «Septiņpadsmit pavasara mirkļos» Svetlana Svetļičnaja gan apsvēra, ka labprāt pieņemtu vārdu Gabija, tomēr pārdomāja.

Uzdrošinājās izģērbties

Annas Sergejevnas tēls bija pārdrošs. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos aktrise kameras priekšā... izģērbās! Un neslēpti pavedināja vīrieti, lai gan padomju sievietei vajadzēja būt tiklai, biklai, kautrīgai. Sievietei jābūt medījumam, vīrietim - iekarotājam, bet kas notiek filmā... Turklāt aktrise bija smuidra, skaista, plastiska - vīriešiem šī sieviete patika, sievietēm gan nē, viņas saskatīja ģimenes postītāju. Būtu viņas zinājušas, ka Svetlana Svetļičnaja filmas dēļ izģērbās nelabprāt! Aktrise lūdza, lai, filmējot pikantos kadrus, telpā paliek ierobežots cilvēku skaits.

Tiesa, pēc filmas «Briljanta roka» aktrise pamodās slavena, diemžēl cilvēku atmiņā palikusi galvenokārt tikai ar šo lomu.

Vladimira krusts

Toties viņas privātā dzīve aktrises sekotājiem nervus kutinājusi vairāk un biežāk. Viņa pati apgalvojusi, ka viņai piedēvē attiecības, kādu nekad nav bijis. Svetlanas Svetļičnajas pirmais vīrs bija aktieris Vladimirs Ivašovs. Apprecējās 1961. gadā. Viņi krāpa viens otru, bet palika kopā. Vladimirs Ivašovs zināja, ka sieva meklē vīriešu apbrīnu ārpus laulības, bet piedeva. Arī viņam bijuši romāniņi, bet tieši Vladimirs dēvējis Svetlanu par savu krustu, kurš jānes. Reiz Vladimira pacietības mērs bija pilns, un viņš aizgāja. Svetlana lūdzās, lai dzīvesbiedrs atgriežas. Viņš atgriezās un piepildīja dzīvokli ar ziediem - savai Svetlanai. Viņi pat laulājās baznīcā.

Skarbajos deviņdesmitajos, kad nebija darba un naudas, Vladimirs strādāja celtniecībā. Viņš nedrīkstēja cilāt smagumus... Plīsa kuņģa čūla, ārsti bija piedzērušies... Vladimirs nomira 55 gadu vecumā. Svetlana smagi pārdzīvoja vīra nāvi. Svetlanas Svetļičnajas un Vladimira Ivašova vecākais dēls Aleksejs Ivašovs atceras, ka tētis bijis aristokrātisks vīrietis, tādēļ iepaticies mammai.

Lai Putins nelido uz Ķīnu, hik!

Var tikai minēt, kāpēc aktrise vēlāk rīkojās tā, kā rīkojās. Piemēram, apprecējās otrreiz - ar bardu, dzejnieku un mākslinieku Sergeju Smirnovu-Sokoļski. Šī laulība oficiāli ilga 27 dienas. Jāpiebilst, ka pāris pirms tam dzīvoja nereģistrētās attiecībās. Nu jau arī viņas otrais vīrs ir aizsaulē, bet viņu šad un tad atceras ne tikai kā Svetļičnajas eksvīru, bet arī kā viltus ziņu izplatītāju.

Sergejs piezvanīja uz policiju un vārgā balsī paziņoja, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina lidmašīna tiks uzspridzināta un vispār Putinam vajadzētu uzmanīties, lidojot uz Ķīnu. Smirnova-Sokoļska dzīvesvietā ieradās policija un aizturēja zvanītāju, kurš bija smagā skurbulī. Sergejs pavēstīja, kas tas bijis joks. Šķiet, pēdējais, jo viņš nomira (starp citu, 57 gadu vecumā) drīz pēc tam, kad bija pajokojis par spridzekli prezidenta lidmašīnā.

Aktrise nav slēpusi, ka ar 20 gadus par sevi jaunāko Smirnovu-Sokoļski sākusi attiecības tāpēc, ka viņš atgādinājis pirmo vīru.

Vēl jaunāks

Pirms vairākiem gadiem plaši apsprieda Svetlanas Svetļičnajas gandrīz 40 gadus jaunāko draugu - stilistu Ruslanu Tatjaņinu. Viņš aktrisi dēvēja par savu mūzu, un nav jālauza galva, kāpēc. Viņa bija pazīstama, jau iepriekš attiecībās ar Smirnovu-Sokoļski viņa bija barojusi, apģērbusi un visādi citādi uzturējusi par sevi krietni jaunāku vīrieti.

Stilistam Ruslanam šī bija izdevība likt runāt par sevi. Savukārt aktrise jutusies novērtēta kā sieviete. Vismaz tā apgalvojusi pati.

Šis sakars bija vēl viens no iemesliem, kādēļ ilgus gadus attiecības ar mammu bija pārtraucis vecākais dēls Aleksejs (jaunākais dēls Oļegs Ivašovs ir miris). Stilistu Ruslanu Aleksejs dēvēja par «neko».