VAKARA ZIŅAS. Pirmās patikšanas zeme. Edgara un Vijas priede Zeltiņos

Slavenajam novadniekam iekārtota piemiņas istaba. © Mārtiņš Zilgalvis/F64 Photo Agency

Redz, kā... Uz mākoņa maliņas nu sēž gan Edgars Liepiņš, gan viņa draugs Imants Skrastiņš. Abi aktieri. Edgars Liepiņš koncertos aicināja uz tikšanos kādreiz maijā, bet Imants Skrastiņš regulāri rīkoja pasākumus sava drauga Edžus piemiņai. Tagad Edgaru Liepiņu var sastapt neklātienē Skultes kapos, pie viņa pieminekļa. Tas atklāts maija pēdējā dienā. Bet var doties uz Edgara Liepiņa dzimto pusi – Alūksnes novada Zeltiņu pagastu.

Novadnieki atceras

Savulaik savs nolūks un ideja bija Imantam Skrastiņam, kad viņš aicināja atcerēties tautā iemīļoto aktieri, komiķi un traģiķi Edgaru Liepiņu katru gadu maijā, mēneša pēdējā svētdienā Skultes kapos. Edgars Liepiņš arī pats atvadījās no saviem skatītājiem un klausītājiem ar vārdiem: «Uz redzēšanos kādreiz maijā!» Bet Zeltiņos novadniekam iekārtota sirsnīga piemiņas istaba. Tajā nav nekā pompoza. Drīzāk tā ir pieticīga un tāpēc mīlīga. Ja gadīsies aizbraukt līdz Vidzemes austrumiem, tad nenonieciniet izmēros mazo Zeltiņu pagastu, ielūkojieties Āksta un Jokdara Edgara novadnieku sarūpētajā izstādes telpā.

Zeltiņu vēstures krātuvē ir apskatāmas Edgaram Liepiņam piederošas lietas, par viņu sarakstītās grāmatas, afišas, vēstules, fotogrāfijas, skolas laika liecība. Notikuši arī māksliniekam veltīti jokdaru festivāli.

Pirmie septiņi gadi

Edgars Liepiņš piedzima Alūksnes novada Zeltiņu pagasta «Pāvulos». Savu dzimto pusi viņš dēvēja par Ziemeļu zvaigzni. Zeltiņu bibliotēkas vadītāja Agita Žīgure stāsta, ka Zeltiņos nākamais aktieris pavadīja septiņus gadus: «Var teikt, ka savu pirmo joku viņš izspēlēja bērnībā. Līdz Atmodas laikam visos datos par Liepiņa piedzimšanu minēts 1929. gada 1. janvāris. Pēc tam - 1928. gada 17. decembris. Bija barga ziema, kad viņš piedzima, Liepiņi dzīvoja ārpus pagasta centra, «Pāvulu» mājās. Vecākiem negribējās braukt reģistrēt dēlu, viņi nogaidīja. Kad beidzot to izdarīja, Edgars kļuva par divām nedēļām jaunāks.» Agita Žīgure uzbur aktiera bērnības ainas. Zeltiņieši uzskata, ka te ir Edgara bērnības zeme, te viņš kopā ar brāli un māsiņu spēlējās ar kaimiņu bērniem. Pavasarī vizinājās uz ledus gabaliem pa upi, vasarā lasīja čiekurus un akmentiņus, ziemā laida pa sniegu ar slēpēm vai ragutiņām. Pēc gadatirgiem pie baznīcas meklēja krāsainus konfekšu papīriņus, ar kuriem sanāca lieliskas spēles. Rudenī devās uz «Pāvulu» mājām lasīt ābolus. «Edgars ir ābolu smaržas izauklēts,» noteic bibliotēkas vadītāja.

Kad Edgaram Liepiņam bija desmit gadu, ģimene pārcēlās uz Vecogres pagastu un apmetās «Naudicēnu» mājās. Edgars rakstīja vēstules savai bērnu dienu draudzenei, kaimiņu meitenei Vijai. Rakstīja, kā klājas, kā mācās, ko dara... Nekāds Romeo un Džuljetas sižets, nē. «It kā jau saka - pirmā mīlestība, bet kāda tā var būt tajā vecumā?» Agita Žīgure papurina galvu. «Patikšana, draudzība starp kaimiņu bērniem.» Edgars kritiski rakstījis Vijai: tu jau daudz labāk mācies nekā es. Bet paša liecībā redzamas labas un teicamas atzīmes, tātad arī Edgars bijis gudrs skolnieks.

Kultūras darbiniece Vija Cinglere strādāja un dzīvoja savā Zeltiņu pagastā. Pašvaldības bibliotēkā nostrādājusi 30 gadus, desmitiem gadu dziedājusi korī, laimīgi precējusies. Kad Vija pastāstīja par priedi, pie kuras paticis spēlēties viņai, Edgaram un citiem kaimiņbērniem, koks nodēvēts par Edgara un Vijas priedi.

Nejaušība un Haralds Topsis

Edgars nav zinājis, par ko varētu kļūt. Pats domājis - lidotājs. Tēvs, lauksaimnieks un piensaimnieks Jānis Liepiņš, vēlējies, lai puika būtu jurists. Bet abu plānos iejaucās liktenis novadnieka Haralda Topša izskatā. Viņš, pats aktieris būdams, mudinājis: stājies aktieros! Edgars ļāvies nejaušībai un iestājās arī. Pirms doties uz iestājeksāmeniem, Edgars frizētavā ielicis ilgviļņus, jo «aktierim jābūt smukam»... Viņa pirmā un vienīgā darbavieta bija Jaunatnes teātris, bet tas ir pavisam cits stāsts.

Hugo Diega mammai - 100

Starp citu, Edgara Liepiņa popularitātes gājiena aizsākums saistīts pagājušā gadsimta 70. gados ar satīriķes Mirdzas Ramanes vārdu. Viņas radītais satīriskais tēls Hugo Diegs kā uzmērīts piegūla Edgara Liepiņa asajai mēlei, temperamentam un pat izskatam. Latvijas televīzijā bija iecerēts tikai viens raidījums par Hugo Diegu, bet skatītāji pieprasīja turpinājumus. Kopā iznāca deviņas sērijas.

Mirdzai Ramanei šogad 16. decembrī ir simtā jubileja. Arī viņa ar traģiķi Edgaru jau labu laiku satikušies debesīs. Savu Hugo Diegu - Edgaru viņa pārdzīvoja par gadu...

Vakara Ziņas

Ieraugot šādu nosaukumu, ir tikai divas versijas – Mendeļejeva tabulā ir ierakstīts jauns ķīmiskais elements vai radusies grupa, kas spēlē metālmūziku. Kurš ir pareizais variants? Otrais. “Murgu purvs” ir otrais šīs apvienības EP jeb minialbums, kas seko 2021. gada aprīlī izdotajam debijas darbam “Purva metāls”.

Svarīgākais