VAKARA ZIŅAS. Aktuālāko kultūras, mākslas, izklaides notikumu TOP 5

 
©Publicitātes foto

Piedāvājam ieskatu, kādi tuvākā un tālākā nākotnē paredzēti izklaides, mūzikas un cita rakstura notikumi un sarīkojumi dažādās Latvijas vietās.

«Rīgas balle» paies Latvijas baleta simtgades noskaņās

7. septembrī Rīgā, Melngalvju namā, būs viens no grandiozākajiem notikumiem - «Rīgas balle 2019. Latvijas baletam - 100!». Šogad balles patronese Natālija Tumševica-Ērgle un viņas radošā komanda ir būtiski papildinājuši svinību programmu. Plašāka ir arī tās dalībnieku ģeogrāfija - ir zināms, ka balli apmeklēs viesi no Francijas, Anglijas, Šveices, Itālijas, Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Igaunijas un citām valstīm.

Balli atklās Rīgas mēra Oļega Burova svinīgā uzruna. Pēc tam viesus gaida debitantu oficiālais iznāciens un pirmā deja. Pēc debitantu uzstāšanās organizatori ar pasākuma partneru atbalstu paziņos par «Rīgas balles 2019. Latvijas baletam - 100!» atklāšanu. Kā ierasts, Rīgas ballē no debitantiem tiks izvēlēts labākais pāris.

Pasākuma koncertā piedalīsies Operetes teātra simfoniskais orķestris diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā, džeza orķestris «Mirage» Laura Amantova vadībā, Latvijas Nacionālās operas un baleta solisti Sonora Vaice un Kristaps Jaundžeikars, Operetes teātra solisti Kārlis Rūtentāls un Laura Purena, populārie Latvijas operdziedātāji Olga Argo («Queen’s House» rezidente, Londona) un Vadims Vakarjuks (Itālija, Latvija), pieckārtējie Latvijas čempioni standartdejās Edgars Linis un Elīza Ancāne, perkusioniste un balerīna Soņa Misina, kā arī «TS Dance Academy» balerīnas, Itālijā, Ķīnā, Bulgārijā un Krievijā notikušo starptautisko konkursu laureātes Evelīna Inne, Elza Strumpe, Sofija Rokka un Margarita Koroļeva. Viesus gaida tradicionālā debitantu deja un aizkustinoša jauno «Exupery International School» talantu, talantīgu Latvijas mūziķu, bērnunamu audzēkņu uzstāšanās, kā arī daudzi citi priekšnesumi. Vakaru vadīs šovmenis Armands Simsons.

Papildu informācija: www.rigasballe.lv, info@rigasballe.lv, tālrunis +371 28100843.

Sākas jauno ērģelnieku koncerttūre

Jauniešu mūzikas biedrība «Sforzando» jau otro gadu rīko koncertu sēriju «Bahmosfēra», kurā vērsīs uzmanību uz Johana Sebastiana Baha daiļrades vissmalkākajām psiholoģiskajām niansēm.

Turpinot ikgadējās «Bahmosfēras» tradīciju, Rīgas lielāko mūzikas skolu audzēkņi apceļos Latvijas baznīcu ērģeles. Pie tām sēdīsies Jēkabs Bernāts no Pāvula Jurjāna mūzikas skolas un Lauris Šmits no Rīgas Doma kora skolas. Daudzpusīgu kokles, trompetes un ērģeļu saspēli radīs koklētāja Marta Paula Pauliņa no Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skolas un trompetisti Reinis Lozbers (Talsu mūzikas skola) un Bruno Ančāns (Emīla Dārziņa mūzikas skola).

Niansētāka informācija par «Bahmosfēras» un citiem koncertiem Jauniešu mūzikas biedrības «Facebook» lapā: facebook.com/sforzandobiedriba un «Instagram» @sforzandobiedriba.

Ielūgums uz Hospitāļu ielas kaimiņu svētkiem

8. septembrī no pulksten 16.00 draudzīgākajā Rīgas ielā svinēs gadskārtējos Hospitāļu ielas kaimiņu svētkus.

Kurai Rīgas ielai vēl ir savs dzejolis, sava mūzikas grupa un savi svētki? Hospitāļu iela, kas stiepjas starp steidzīgo Krišjāņa Valdemāra ielu un hipsterīgo Miera ielu, jau sesto gadu aicina visus uz savu ballīti. No māju logiem tiks izkārtas karodziņu virtenes, un pagalmi pārvērtīsies skatuvēs un kafejnīcās. Gaiss smaržos pēc picas, vafelēm un citiem gardumiem, kurus varēs nobaudīt «Street food» sektorā, ko šogad papildinās jaunas garšas. Arī šoreiz pa bruģi klaudzēs policijas zirgu pakavi un starp namiem lidināsies gigantiski ziepju burbuļi, kā arī pirmo reizi svētku vēsturē tiks kronēti Brasas Vecis un Dāma un rīkots galda tenisa turnīrs.

Tradicionālās aktivitātes bērniem papildinās lieliskie jaunpienācēji - Saules mālu darbnīca un kendamu sacensības! Bet pašu mazāko svinētāju un viņu māmiņu labsajūtai darbosies barošanas un pārtīšanas telts.

Kā vakara nagla paredzēts neatkārtojamais Žoržs Siksna, kas savu sirdi dāvās visiem svētku apmeklētājiem.

Ieeja bez maksas.

Kur saņemt palīdzību cilvēkiem ar invaliditāti?

14. septembrī modes un izklaides centrā «Rīga Plaza» varēs uzzināt visu par atbalsta iespējām, ko sniedz invalīdu un viņu draugu apvienība «Apeirons».

Praktiskā atbalsta punkts darbosies no pulksten 11.00 līdz 15.00. Šajā laikā būs iespēja iegūt apkopotu informāciju par palīdzību, kādu var saņemt cilvēki ar īpašām vajadzībām un viņu līdzcilvēki.

Visas dienas garumā pasākuma ietvaros gan lieliem, gan maziem būs iespēja piedalīties arī bezmaksas radošajās darbnīcās, apmeklēt nodarbības, saņemt konsultācijas, kā arī apmeklēt teātra izrādi un koncertu.

Visas aktivitātes ir bez maksas. Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni 26118444. Plašāka informācija: www.veseligsridzinieks.lv.

Trīs dienu garumā Liepājā noritēs mūsdienīgais mākslas forums

No 27. līdz 29. septembrim Liepājas koncertzāle «Lielais dzintars» svinēs mūsdienu mākslas festivāla «Liepājas Mākslas forums» (LMF) piekto jubileju. Festivāla programma šogad pārsteigs ar desmit dažādu žanru notikumiem - koncertiem, dejas izrādi, mākslas izstādi, teātri, kino un operu. Festivāls aicina ļauties sarunai par aktuālām, pasaulīgām un pārpasaulīgām tēmām caur mūsdienu jauno meistaru un jaunās mūzikas vecmeistaru darbiem. Tie būs māksliniecisko izziņu un centienu svētki, kuros trīs dienu garumā sastapt spožus māksliniekus, sava laikmeta vēstnešus no Nīderlandes, Somijas, Beļģijas, Lielbritānijas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

27. septembrī pulksten 17.30 jauno mediju mākslas izstādes «Starpliktuvē» atklāšana. Izstāde Liepājas koncertzālē «Lielais dzintars» Liepājas Mākslas foruma ietvaros skatāma līdz pat 30. oktobrim, ieeja - bez maksas.

27. septembrī pulksten 19.00 LMF atklāšana - Mortons Feldmans. Guļošais koncerts. Liepājas Mākslas forumu atklās vēl nepieredzēts notikums - ieniršana Mortona Feldmana meditatīvajā skaņu visumā, atrodoties guļus stāvoklī. Ierasto krēslu rindu vietā koncertzālē būs izvietoti mājīgi paklāji, un klausītāji uz koncertu aicināti ņemt līdzi spilvenus un pledus, lai netraucēti izbaudītu slavenā amerikāņu avangardista mūziku, kas šķietami pastāv ārpus laika un atbalsojas kādā citā dimensijā.

27. septembrī pulksten 21.00 un 28. septembrī pulksten 12.00 Jura Bartkeviča izrāde «Zibeņu domas. Irbīte». Režisores Ingas Tropas iestudējums «Zibeņu domas. Irbīte» ar aktieri Juri Bartkeviču titullomā saistošā un mūsdienīgā skatuves valodā runā par vienu no 20. gadsimta pirmās puses Latvijas leģendām - mākslinieku Voldemāru Irbi, tautā sauktu par baskāji Irbīti.

28. septembrī pulksten 17.00 Teremina skaņas. Keidžs un Mesiāns. Liepājas koncertzālē šis leģendārais elektroniskās mūzikas instruments tiks spēlēts pirmoreiz, turklāt to spēlēs pasaulslavenā tereminspēles eksperte Lidija Kavina.

28. septembrī pulksten 20.00 dejotāja un horeogrāfe Virpi Pahkinena. Dejas izrāde «Deep Time».

28. septembrī pulksten 22.00 elektroniskās mūzikas nometnes «Baltic Trail» noslēguma nakts.

29. septembrī pulksten 14.00 kameropera «Marija Stjuarte».

29. septembrī pulksten 18.00 LMF noslēguma koncerts. Veltījums mūziķim Hardijam Lediņam. Koncertprogrammu atkal gaismā cels «Grammy» balvas ieguvēji, Valsts kamerorķestris «Sinfonietta Rīga» ar solistiem un diriģentu Normundu Šnē priekšgalā.

Biļetes uz foruma notikumiem nopērkamas «Biļešu paradīzes» kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Pieejama arī festivāla kopbiļete, kas sniedz iespēju apmeklēt foruma pasākumus izdevīgāk.