Ceturtdiena, 18.aprīlis

redeem Jadviga, Laura

arrow_right_alt Vakara Ziņas

2013. gada stulbākie noziegumi Latvijā

© F64 Photo Agency

Ik dienu Latvijā notiek lietas, par kurām var vien saķert galvu un novaidēties: «Kur cilvēkiem prāts!» Domājams, tikai daļa no tām nonāk līdz plašākai publicitātei, tomēr arī tādu galu galā, izrādās, nav maz. »VZ« apkopoja komiskākos un neparastākos atgadījumus, kas aizvadītajā gadā notikuši mūsu zemē.

Vīrietis dušā

Oktobra beigās Ādažu novada pašvaldības policija saņēma satrauktu zvanu no Ādažu Mazdārziņiem. Kāds 71 gadu vecs pensionārs lūdza palīdzību, jo viņa miteklī iekļuvis svešs kails vīrietis, kurš mazgājoties viņa dušā. Lieta nopietna, jo svešās dušās mazgāties ir, mazākais, nepiedienīgi, tāpēc policisti steidzās pensionāram palīgā atbrīvoties no nelūgtā viesa. Ierodoties notikuma vietā, neviena cita, izņemot pašu zvanītāju stiprā alkohola reibumā, dzīvoklī nebija. Un, ja vēlamies būt pavisam godīgi, – dzīvoklī nebija ierīkota arī duša...

Virsūdens medības

Septembrī Liepājā kāda sieviete, atgriežoties no veikala, konstatēja, ka dzīvoklim ir izsists logs un sadedzināta durvju «actiņa». Aizdomas par nodarīto kritušas uz 1974. gadā dzimušu vīrieti, un par to sieviete arī ziņojusi policijai. Kad policija ieradās aizturēt iespējamo agresoru, kārtības sargi konstatēja, ka viņš ir ne tikai stipri iereibis, bet arī agresīvs un bruņojies ar harpūnu, ko, rupji lamājoties, grasījās lietot pret aizturētājiem. Vīrietis aizturēts par huligānismu un, par laimi, vēl ne par maluzvejniecību, jo bendēt dzīvas radības ar harpūnām ir atļauts vien dažās Latvijas ūdenstilpēs.

Kad vajag, tad vajag

Liels bija garāmgājēju pārsteigums, kad 4. septembrī viņi Rīgā kādā ielas malā novietotā automašīnā pamanīja kailu vīrieti. Vēl vairāk – mikroautobusā sēdošais pusmūža kungs cītīgi pašapmierinājās, neņemot vērā, ka apkārtējos tas varētu šokēt. Uz notikuma vietu izbrauca policija un aizturēja 1967. gadā dzimušo vīrieti, kuram tika noformēts administratīvais protokols par sīko huligānismu. Atruna, ka viņš tikai vēlējies nokārtot dabiskās vajadzības (savā mašīnā!), šoreiz nederēja...

Būs ko pastāstīt mājās

Apzīmējums «britu tūristi» Rīgā jau kļuvis par savdabīgu palamu cilvēkiem, kuri, teiksim tā, ne pārāk smuki uzvedas. Protams, ne jau visi ir tādi, tomēr nezin kāpēc policijas hronikās dominē tieši briti. Ne mazums rezonanses sabiedrībā aizvadītajā pavasarī izraisīja kāds atgadījums Vecrīgā, Kaļķu ielā, kad divi jau iepriekš minētās nācijas pārstāvji miermīlīgas izklaides labad izdomāja nedaudz pašūpot un nedaudz apzīmēt kādu auto. Apstākļu sakritības dēļ tas izrādījās tieši pilsētas mēra Nila Ušakova braucamais, kam policija vērīgu aci, iespējams, uzmet biežāk nekā citiem spēkratiem, tāpēc arī nav brīnums, ka izklaides meklētāji tika aizturēti un viņiem vēlāk tika piespriests 150 latu naudassods katram. Dārgi, bet, no otras puses, vai gan kāds cits vēl varēs palielīties, ka svešā pilsētā atradis mēra automašīnu un sazīmējis uz tās pikantas lietas!?

Šajā gadījumā jāuzteic arī Rīgas mērs Nils Ušakovs. Nē, apžēlošanas rakstu viņš administratīvajai tiesai nenosūtīja, tomēr «feisbukā» izcēlās ar diezgan asprātīgu komentāru. «Ielūdzām tūristus uz savu galvu, bet, no otras puses, varētu Rīgas reklāmā iekļaut arī iespēju par atsevišķu samaksu zīmēt nepieklājīgas bildes uz manas mašīnas. Lai tikai brauc. Bet policistiem jebkurā gadījumā paldies,» savā profilā rakstīja Ušakovs.

Reizēm vinnēt ir neizdevīgi

Ja turpinām par dārgajām ārzemnieku izklaidēm, –izskatās, arī nīderlandieši cenšas neatpalikt no britiem. Pašā ziemas spelgonī, janvāra vidū, policisti videonovērošanas kamerās pamanījuši kādu vīrieti ar nolaistām biksēm un nekavējoties devušies uz notikuma vietu Rīgas centrā. Izrādās, tūrists ar kādu savu draugu bija saderējuši uz desmit eiro, ka ar pliku dibenu nošļūks no sniega kaudzes, un, gods kam gods, to arī izdarījis. Var tikai apskaust policijas acīgumu, tumsā videonovērošanas kamerās pamanot pārkāpēju, un operatīvo rīcību, aši viņu aizturot. Ej nu sazini – varbūt zem sniega kaudzes atradās Ušakova mašīna? Jebkurā gadījumā nīderlandietis ar šīm derībām iedzīvojies pamatīgos mīnusos, jo, ja viņš būtu zinājis, ka šādas nevainīgas izklaides cena ir simt latu, domājams, viņš tos desmit eiro draugam būtu iedevis tāpat.

Stūrgalvība vai drosme?

Divreiz vienā upē iekāpt nevar? Šķiet, ka var gan! Šovasar policijai bijusi liela noņemšanās ar kādu jaunu sievieti Valmierā. Ap astoņiem vakarā viņa apturēta, jo diezgan nedroši vadījusi savu velosipēdu, kam par iemeslu varētu būt uzņemtais alkohols, kura koncentrācija organismā bijusi 1,8 promiles. Sastādītais administratīvā pārkāpuma protokols nav atturējis sievieti no vēlmes vēlreiz sēsties uz velosipēda, un tieši pēc stundas sievietei noformēts vēl viens administratīvā pārkāpuma protokols par velosipēda vadīšanu alkohola reibumā. Šoreiz sievietes izelpā konstatētas 1,67 promiles alkohola. Ja sieviete būtu tādā pašā garā turpinājusi, no rīta, visticamāk, viņa beidzot būtu aizturēta pavisam skaidrā prātā.

Neveiksmīga zveja

Ir diezgan stulbi nodarboties ar maluzvejniecību, bet vēl jo stulbāk to ir darīt pilsētas dīķī. Šā gada septembra sākumā tika saņemts izsaukums par to, ka gulbju dīķī Meiju ceļā Jelgavā kāds liekot zvejas tīklus. Apsekojot apkaimi, pie dīķa policija sastapa trīs vīriešus un konstatēja, ka tuvumā, trīs metru attālumā no krasta, uz zemes izklāts 5,15 metru plats slapjš tīkls, pelēka gumijas laiva, ko piepūst zvejniekiem, iespējams, bijis par grūtu, kā arī divi pāri slapju garo zvejnieku zābaku. Var tikai iedomāties aptuveno sarunu starp zvejniekiem un policiju, taču fakts ir tāds, ka protokolu smagā reibuma dēļ vīriešiem sastādīt neizdevās. To nolemts paveikt pēc medicīniskās atskurbtuves apmeklējuma.

Pitons ap kaklu, jūra līdz ceļiem

Viss sākās ar tālruņa zvanu. Kāda sieviete policijas Centra iecirkņa darbiniekiem telefoniski lūdza, lai nogādā viņu mājās, uz ko telefona klausuli pacēlušais darbinieks atbildēja, ka policija šādus pakalpojumus nesniedz. Atbilde sievieti acīmredzot nav apmierinājusi, tāpēc zvanītāja pati ieradās Matīsa ielas iecirknī un atkārtoti pieprasīja, lai likumsargi viņu nogādā mājās. Sieviete bija manāmā alkohola reibumā, bet ap viņas ķermeņa augšdaļu bija apvijies pitons.

Noskaidrojās, ka uzstājīgā dāma ir dzimusi 1989. gadā, bet alkohola koncentrācija viņas organismā pārsniedz 2,5 promiles. Lai gan sieviete sākumā pitonu nevēlējās atdot policistiem, pēc pārrunām viņa to tomēr izdarīja, un sadarbībā ar veterināro klīniku SIA «Dr. Beinerts» čūska tika nogādāta Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Pēc notikušā policija sāka administratīvā pārkāpuma lietvedību par dzīvnieku turēšanas prasību pārkāpšanu.

Romantika dzen nāvē

Lai gan vīrieši tiek dēvēti par stipro dzimumu, arī viņiem nekas romantisks nav svešs. Kaut vai slīcināšanās mīlestības dēļ. Kādā vakarā Rīgā policijai izdevies no šā soļa paglābt pat uzreiz divus vīriešus, kuri turklāt liktenīgo soli grasījušies spert katrs no sava tilta.

Ap pulksten 21 policija saņēma informāciju, ka uz Vanšu tilta atrodas vīrietis, kurš bija atkailinājis ķermeņa augšdaļu. Veicot pārrunas, noskaidrots, ka vīrietis vēlējies izdarīt pašnāvību, nolecot no tilta. Diezgan neparasti, ka pēc aizturēšanas pie viņa tika atrasts arī nazis, līdz ar to pilnam komplektam pietrūktu vien pirms lēciena izdzertas indes.

Pēc šā vīrieša aizturēšanas apmēram trīs stundas vēlāk tika saņemta informācija, ka kāda persona, iespējams, grib nolēkt no Akmens tilta, un, ierodoties notikuma vietā, uz tilta kāpnēm atkal tika sastapts vīrietis, tikai šoreiz pavisam kails. Pārrunu laikā ar vīrieti noskaidrots, ka viņš sastrīdējies ar draudzeni, tāpēc meties uz Daugavu... nopeldēties.

Vīrieši ir vainīgāki

Gada process oktobrī notika Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesā, kas piemērojusi 50 latu naudas sodu 1969. gadā dzimušam vīrietim. Par ko? Viņš kādā siltā vakarā vienā no Pārdaugavas parkiem, būdams stiprā alkohola reibumā, veica publisku dzimumaktu ar 1970. gadā dzimuši sievieti. Vīrietis pats uz lietas izskatīšanu bija ieradies un savu vainu, iespējams, ne bez lepnuma, atzina. Nedaudz jocīgi ir tas, ka sievietei par mīlēšanos publiskajā vietā likuma priekšā nebija jāatbild. Kā atzina policijas pārstāvis, «acīmredzot lietas izvērtēšanas laikā sievietes darbībās netika konstatēta subjektīvā puse jeb nodoms izdarīt tīšu pārkāpumu». Atliek secināt, ka sieviete to darīja netīšām, kamēr vīrietis pirms bikšu nolaišanas rūpīgi apsvēra domu izdarīt tīšu pārkāpumu, par ko arī saņēma 50 latu naudas sodu, kas gan ir minimālais iespējamas sods par šādu un līdzīgiem pārkāpumiem.

Uz jumta izskatās labāk

Ja kāds uzskata, ka vīriešiem nepatīk fotografēties, viņš dziļi maldās. Lai taptu nofotografēti, viņi gatavi teju uz varoņdarbiem. Vairāki 20–25 gadus veci vīrieši siltā augusta naktī Rēzeknē izdomāja, ka nav labākas vietas, kur uzņemt fotogrāfijas, kā sabiedriskā transporta pieturvietas nojumes jumts, tāpēc, par spīti reibumam, viņi visi kā viens uz tā uztrausās. Un, iespējams, šis varoņdarbs paliktu sabiedrībai nezināms, ja pieturas stikla jumts izturētu, nevis izbirtu un piezemētos kopā ar fotomodeļiem. Nodarītais kaitējums lika policijai izanalizēt videoierakstus un apklaušināt lieciniekus, lai vainīgos sauktu pie atbildības.

Karogu izdodas glābt

Kāds Austrālijas pilsonis, jūlijā viesodamies Latvijā, acīmredzot vēlējās paņemt līdzi uz dzimteni daļiņu no mūsu skaistās zemes. Un šī daļiņa, pēc viņa ieskatiem, bija valsts karogs, ko tūrists acīmredzot nevēlējās iegādāties par naudu.

Tas viss notika tā – policija vīrieti pamanīja Ludzas ielā. Viņš, ieraugot policistus, centies noslēpties starp automašīnām. Kad likumsargi pienākuši vīrietim klāt, konstatēts, ka viņam blakus atrodas Latvijas karogs. Un tas patiešām būtu liels negods, ja policisti šo karogu nebūtu izglābuši, jo ēka, kur tas pirms noraušanas karājies, nebija nekas cits kā Ludzas ielas pašvaldības policijas iecirknis.

Vecītis vilka, vecenīte vilka...

Pagājušajā ziemā februārī policijai nācās ķerties pie darba, kura veikšanu, visticamāk, neparedz neviens reglaments. Sākumā saņemts izsaukums uz Dzirnavu ielu, kur it kā izcēlies konflikts starp ārvalstu pilsoni un taksometra vadītāju. Notikuma vietā savukārt izrādījās, ka konflikta pamatā ir tas, ka kāds augumā ražens pilsētas viesis ar taksometru nokļuvis līdz galamērķim, taču saviem spēkiem nespēj izkāpt no tā. Ar taksometra vadītāja palīdzību situācija nebija risināma, jo iereibušais tūrists bija iesprūdis starp auto sēdekļiem un nebija izkustināms no vietas. Tomēr ar policistu spēkiem vīrietis izvilkts no automašīnas un galu galā arī nogādāts dzīvesvietā.

Izgāšanās viesībās

Sadzīviskas traumas viesībās, kur tiek lietots alkohols, protams, nav nekāds retums, tomēr kādam vīrietim Ogrē tas beidzies pavisam bēdīgi. Vai nu nenovērtējot dāmas svaru, vai savu varēšanu, vai kāda cita iemesla dēļ svinību viesis guvis vērā ņemamas traumas, mēģinot pacelt uz rokām dāmu, kas beidzies ar nožaušanos uz grīdas, lauztu elkoņa kaulu un pamatīgiem zilumiem, kuros, starp citu, iedzīvojusies arī vērtīgā nasta.