Vēl viens latvietis tuvāk NHL

 
©SCANPIX

Aizvadījis četrus gadus Klārksonas universitātē un tikpat ilgu laiku spēlējis ASV studentu čempionātā (NCAA), Liepājā dzimušais un šajā pilsētā hokeja gaitas uzsākušais uzbrucējs Haralds Egle ir pietuvojies savam dzīves lielajam sapnim – spēcīgākajai hokeja līgai pasaulē NHL.

Līdz NHL Haraldam vēl krietns ceļš ejams, taču līdz priekšnamam viņš ir ticis. Pagājušajā nedēļā Haralds parakstīja divu gadu līgumu ar AHL komandu Manitobas Moose, kas ir NHL komandas Vinipegas Jets meitasuzņēmums. Intervijā leta.lv 23 gadus vecais liepājnieks pastāsta par to, kā viņam izdevies nokļūt līdz NHL slieksnim.

Pirms likt parakstu uz Vinipegas Jets fārmkluba Manitobas Moose piedāvātā līguma, liela interese arī bijusi no Bostonas Bruins, Filadelfijas Flyers un Floridas Panthers klubiem, sarunā ar aģentūru LETA teica hokejists Haralds Egle. Tāpat kā pārējās sporta līgas Ziemeļamerikā un pasaulē, arī Nacionālais koledžu sporta asociācijas (NCAA) čempionāts noslēdzās priekšlaikus. Hokejists nu jau ir atgriezies dzimtenē un gaida nākamo sezonu.

«Būtībā dažu dienu laikā viss apstājās... Zinājām, ka, iespējams, tiks noteikti stingrāki ierobežojumi, bet negaidījām tādu pavērsienu,» priekšlaicīgo sezonas noslēgumu atminas Egle. «Kopumā gan nebija tik traki, jo lielā mērā tas bija gaidāms. Sezona mums aprāvās play-off otrajā kārtā, pēc kuras sekotu pusfināls un fināls, bet vēlāk jau nacionālais turnīrs. Iztikām bez vismaz piecām svarīgākajām šīs sezonas spēlēm.»

Nozīmīgākie mači NCAA hokejistam jau ir aiz muguras, taču pastāv liela iespēja, ka karjeras spožākie mirkļi ir vēl tikai priekšā, ko apliecina arī nesen spertais solis tuvāk hokeja mekai - NHL.

«Tas, protams, bija ļoti skaists brīdis, jo saproti, ka daļa no ieguldītā darba beidzot atmaksājas. Es gan ļoti labi saprotu, ka tā ir tikai daļa no lielā mērķa, bet gandarījums ir,» sajūtās par parakstīto līgumu ar AHL vienību Moose dalās uzbrucējs. «Tagad tikai jāiet tālāk!»

Uzbrucējam tālāk noteikti izdosies iet, jo šī viņam bija pēdējā sezona NCAA čempionātā. Šogad paredzēts arī izlaidums, bet nākamsezon jau jāpamet ASV pilsēta Klārksona, lai dotos uz Kanādas vidusdaļas provinci Manitobu.

«Domāju, ka labus pamatus līgumam ar Moose ielika pēdējo divu gadu sniegums NCAA čempionātā,» pauž Egle, kuram iepriekšējās divās sezonās izdevās šķērsot 30 un reizi pat 40 rezultativitātes punktu robežu. «Sarunas ar NHL klubiem gada garumā bija gana regulāri, bet pēdējās divas sezonas parādīja, ka esmu gatavs spert nākamo soli. Gala varianti man bija Bostonas Bruins, Floridas Panthers, Filadelfijas Flyers un Vinipegas Jets. Sēdēju un domāju, kurā no šīm komandām man klātos labāk,» klubu sarakstu atklāj hokejists. «Iepriekš jau biju apmeklējis Vinipegas jauno talantu nometni, tāpēc zināju, kādu spēles stilu tur piekopj. Man patika, kā organizācijā noris lietas. Tāpat spēles stils šķita man ļoti piemērots, tāpēc pārējais bija diezgan otršķirīgs. Jets spēlē eiropeisku hokeju ar Ziemeļamerikas stila paņēmieniem pie apmalēm. Praktiski tās arī ir divas lietas, kuras es cenšos apvienot laukumā.»

Pandēmijas radīto seku dēļ vairākiem NHL un AHL klubiem bija krietni jāapdomājas, vai slēgt līgumus ar spēlētājiem iepriekš plānotajā apjomā. Tam par lielāko iemeslu kalpoja nauda, kas nākamajās sezonās būs ļoti nepieciešama, sedzot šī gada radītos zaudējumus. Šajā sakarā vairums komandu savām rindām šajā starpsezonā piesaistīs ne diži vairāk par pieciem hokejistiem.

«Naudas summas AHL standarta līgumos daudz neatšķiras... Pandēmija atstāja lielu ietekmi uz komandu maciņu. Piemēram, ja klubs iepriekš vēlējās parakstīt piecus līdz sešus hokejistus, tad šobrīd šis skaitlis ir uz pusi mazāks,» skaidro Egle, kurš savā ziņā uzskatāms par veiksminieku, jo iekļuvis izredzēto spēlētāju lokā. «Patiesībā par līguma parakstīšanu ar Vinipegas sistēmas komandu zināju jau sen.»

Hokejists norādīja, ka lielāka saruna ar Jets sistēmas skautiem vēl nav bijusi, lai arī sezonas laikā bijis kontakts un iepriekš apmeklēta treniņnometne.

«Aprunājos ar savas koledžas komandas treneri. Gan viņš, gan vēl citi deva ieteikumus... Lielā mērā šī virtuve mums nav sveša, jo zinām, kas un kā notiek,» piebilst Egle. «Galvenais ir pielāgoties nākamajam līmenim, jo tur no manis noteikti prasīs ko citu. Centīšos pievērst uzmanību tām lietām, kuras koledžā varbūt piekopu retāk.»

«Vēl gan nemāku teikt, kur tieši man jāpieliek, jo nav zināma situācija komandā. Pats zinu vairākas savas prasmes, kuras vēl jāpilnveido, bet tās lai pagaidām paliek pie manis. Skaidrs, ka AHL ir ātrāks hokejs, kurā galva jātur augšā un ātri jāpieņem lēmumi. Tur svarīgi būs atrasties īstajā laikā un vietā, jo hokejs ir taktiskāks un ātrāks.»

Liepājas hokeja skolas audzēknis arī neslēpa, ka laiku pa laikam aprunājas ar AHL spēlējošajiem latviešiem, bet svarīgākie jautājumi par šo čempionātu sekos tuvāk sezonas sākumam.

«Sezonas laikā aprunājos ar Rodrigo Ābolu vai kādu citu latvieti AHL, bet domāju, ka vēl vairāki jautājumi tikai sekos,» smejoties saka hokejists, kurš arī nevairās atklāt, ko gaida no pirmās sezonas AHL. «Pirmo sezonu vēlētos ļoti rezultatīvu. Patiesībā galvenais, lai iegūstu daudz pozitīvas pieredzes.»

Bez līgas, komandas un vides maiņas hokejistam priekšā ir arī pārvākšanās no ASV uz Kanādu, taču tas galvassāpes nesagādājot.

«Nav jau tā, ka dodos uz citu kontinentu. Cik skatījos, ja brauktu ar automašīnu no savas pašreizējās dzīvesvietas ASV, līdz Manitobai būtu aptuveni 20 stundas. Būtībā brauciens cauri Eiropai,» pārcelšanos ar vēsu prātu uztver uzbrucējs. «Būs citādi, bet kultūra ir gana līdzīga.»

Divdesmit trīs gadus vecais Egle iepriekšējās četras sezonas pavadīja NCAA, pārstāvot Klārksonas universitātes komandu Golden Knights. Savā pēdējā sezonā viņš 32 mačos guva 14 vārtus un izdarīja 18 rezultatīvas piespēles, bet kopumā NCAA Eglem četru sezonu laikā 135 spēlēs bija 44 vārti un 61 rezultatīva piespēle. Egle hokejista gaitas uzsāka Liepājā, bet jau kopš 2011. gada savas prasmes kaldināja Ziemeļamerikā. Pirmos divus gadus viņš spēlēja Austrumu junioru hokeja līgā (EJHL), bet nākamās trīs sezonas bija Savienoto Valstu hokeja līgas (USHL) komandu sastāvos. Egle pārstāvējis dažādu vecumu grupu Latvijas jaunatnes izlases, bet pieaugušo valstsvienībā nav spēlējis.