Latvijas vīriešu basketbola izlase ceturtdien Rīgā 2025.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē uzvarēja Spāniju un kārtu pirms turnīra beigām izcīnīja pirmo vietu grupā.
Latvija Jāņa Strēlnieka atvadu spēlē izlasē uzvarēja ar 83:66 (20:17, 21:17, 22:16, 20:16).
Mājiniekiem savu rezultatīvāko spēli Latvijas izlasē aizvadīja Rodions Kurucs, kurš guva 28 punktus un par desmit punktiem laboja savu rekordu, kā arī sakrāja septiņas atlēkušās bumbas, četras pārķertas piespēles, +/- rādītāju +20 un efektivitātes koeficientu 35. Viņš realizēja astoņus no 12 divpunktu metieniem, divus no trim tālmetieniem un visus sešus soda metienus.
Pa 11 punktiem guva Mārcis Šteinbergs un Kristers Zoriks, kura kontā arī piecas rezultatīvas piespēles.
Strēlnieks, kurš ir piedalījies četros Eiropas čempionāta finālturnīros, savā pēdējā spēlē Latvijas izlasē desmit minūtēs un 42 sekundēs laukumā guva piecus punktus, izceļoties ar tālu trīspunktu metienu 95 sekundes pirms trešās ceturtdaļas beigām. Viņa kontā viens realizēts tālmetiens no diviem, divi trāpīti soda metieni, divas atlēkušās bumbas, rezultatīva piespēle, divas kļūdas, divi noteikumu pārkāpumi, pārķerta bumba, +/- rādītājs +a un efektivitātes koeficients seši.
Spānijas izlasē 15 punktus guva Santi Justa, bet 11 punktus un sešas atlēkušās bumbas sakrāja Ugo Gonsaless.
Mača 31.sekundē rezultātu ar tālmetienu atklāja Mārcis Šteinbergs, bet pēc 10:0 izrāviena un Santi Justas trīspunktu metiena spāņi izvirzījās vadībā ar 12:5.
Nākamos piecus punktus guva Rodions Kurucs, iemetot tālmetienu un divus soda metienus - 10:12, bet ar septiņu punktu izrāvienu pēc Dāvja Bertāna bumbas trieciena grozā no augšas ātrajā uzbrukumā Latvija atguva vadību - 17:15, pirmo ceturtdaļu noslēdzot savā labā ar Bertāna tālmetienu - 20:17.
13.minūtē ātrajā uzbrukumā pēc Gijema Ferrando piezīmes laukumu ar savainojumu bija spiests atstāt Aigars Šķēle, viņa vietā nākot Jānim Strēlniekam.
Otrajā ceturtdaļā laukumā ilgu laiku turpinājās līdzīga cīņa, nevienai no komandām negūstot lielāku pārsvaru par trim punktiem, bet puslaika beigās latvieši vispirms pēc Kuruca divpunktu metiena un Daira Bertāna trīspunktnieka guva piecus punktus pēc kārtas un panāca 35:30, bet pēc Kuruca tālmetiena lielāko pārsvaru - 39:32.
Puslaiks beidzās ar Kuruca divpunktu metienu no groza apakšas pēc neprecīza Dāvja Bertāna metiena - 41:34, Kurucam puslaikā sakrājot 14 punktus.
Otrā puslaika sākumā ar Daira Bertāna un Kristera Zorika tālmetieniem Latvija palielināja pārsvaru līdz 47:34. Nākamos sešus punktus guva viesi, mājiniekiem pieļaujot vairākus kļūdas uzbrukumā, bet atlikušajā ceturtdaļas laikā rezultāta starpība svārstījās abpus desmit punktu robežai.
Pēc 6:0 izrāviena ceturtās ceturtdaļas sākumā un Rodiona Kuruca divpunktu metiena Latvija panāca 65:50 pārsvaru, bet ceturtdaļas vidū Latvija veica 12:0 izrāvienu, pirmoreiz mačā pārsniedzot 20 punktu pārsvaru - 79:57 pēc Rodiona Kuruca divpunktnieka.
Latvijas vienība ar piecās spēlēs izcīnītām piecām uzvarām ir pirmā C grupā, pa divām uzvarām ir Beļģijai četrās un Spānijai piecās spēlēs, bet Slovākija ir zaudējusi visās četrās cīņās.
Latvijas komanda C grupas turnīrā 2024.gada februārī izbraukumā uzvarēja Spānijas izlasi (79:75), bet savā laukumā - Slovākijas komandu (64:52). Novembrī Latvija apspēlēja Beļģiju savā laukumā (75:72) un viesos (85:83).
Spānijas vienība pēc zaudējuma Latvijai viesos ar 53:58 zaudēja Beļģijai, novembrī papildlaikā pieveica Slovākiju izbraukumā (76:72) un savā laukumā (84:71).
Latvijas valstsvienība Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) rangā ieņem devīto, bet Spānijas izlase ir sestā.
Latvijas izlasei šajā sabraukumā nevar palīdzēt Stambulas "Fenerbahce" saspēles vadītājs Artūrs Žagars, citā Turcijas komandā Bursas "Tofas" spēlējošais centra spēlētājs Anžejs Pasečņiks, kā arī Latvijas izlases galvenā trenera Lukas Banki vadītās Stambulas "Anadolu Efes" spēlētājs Rolands Šmits.
No 16 kandidātiem spēlēm ar Spānijas izlasi un Slovākijas valstsvienību var pieteikt 12. Mačam ar Spānijas izlasi netika pieteikti Toms Skuja, Kristaps Ķilps, Rodijs Mačoha un Krišs Helmanis.
Pirms ceturtdienas cīņām bija zināmas 11 izlases, kas ir kvalificējušās Eiropas čempionātam - rīkotājvalstu komandas Latvija, Somija, Polija un Kipra, kā arī vienības, kas kvalifikācijas turnīra pirmajās četrās kārtās bija nodrošinājušas vietu labāko komandu trijniekā - Slovēnija un Izraēla no A grupas, Itālija un Turcija no B grupas, Spānija no C grupas, Serbija no G grupas un Lietuva no H grupas. Pārējās 13 finālturnīra dalībnieces tiek noskaidrotas kvalifikācijas turnīra piektās un sestās kārtas spēlēs februārī.
Finālturnīrā visas 24 komandas tiks sadalītas četrās grupās, tām no 27.augusta līdz 4.septembrim aizvadot spēles Rīgā, Tamperē, Katovicē un Limasolā. Pa četrām labākajām komandām kvalificēsies izslēgšanas spēļu turnīram Rīgā. Finālturnīra grupu izloze notiks 27.martā Rīgā.
Astotdaļfināla spēles notiks 6. un 7.septembrī, ceturtdaļfināli - 9. un 10.septembrī, pusfināli - 12.septembrī, spēle par bronzas medaļām un finālspēle - 14.septembrī.
Latvijas izlases spēlētāju saraksts:
Klāvs Čavars (Baku "Sabah", Azerbaidžāna), Mārcis Šteinbergs (Manrezas "Baxi", Spānija), Kārlis Šiliņš ("Pistoia", Itālija), Kristers Zoriks ("Le Portel", Francija), Rodions Kurucs (Mursijas UCAM, Spānija), Artūrs Kurucs (Lugo "Rio Breogan", Spānija), Dāvis Bertāns ("Dubai", AAE), Dairis Bertāns ("VEF Rīga"), Jānis Strēlnieks (bez kluba), Aigars Šķēle (Ostrovas "Stal", Polija), Andrejs Gražulis (Boloņas "Virtus", Itālija), Mārtiņš Laksa ("Gliwice", Polija).
Spānijas izlases spēlētāju saraksts:
Isans Almansa (Pērtas "Wildcats", Austrālija), Santi Justa (Saragosas "Casademont"), Gijems Ferrando ("Girona"), Ugo Gonsaless (Madrides "Real"), Rubens Gerrero ("Granada"), Šavjers Lopess-Arostegi, Hoseps Puerto (abi - "Valencia"), Joels Parra ("Barcelona"), Mario Sainsuperi (Manrezas "Baxi"), Migels Salvo ("Gran Canaria"), Eriks Vila (Lugo "Rio Breogan"), Rafa Vijars (Ļeidas "Hiopos").