Otrdiena, 23.aprīlis

redeem Georgs, Jurģis, Juris

arrow_right_alt Sports \ Basketbols

Čakša: "EuroBasket 2025" potenciālais pienesums Latvijai mērāms simts miljonu eiro apmērā

© Romāns Kokšarovs/F64

Eiropas čempionāta finālturnīram basketbolā vīriešiem jeb FIBA "Eurobasket 2025" ir potenciāls pienest līdz 100 miljoniem eiro Latvijas tūrisma, viesmīlības un citām nozarēm, pauda izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV), aicinot tuvākajā laikā Ekonomikas, Finanšu un Iekšlietu ministrijas "aktīvi iesaistīties" ne tikai uzraudzības, bet arī operatīvās vadības līmenī.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) aģentūru LETA informēja, ka otrdien uz otro tikšanos pulcējās ar Ministru prezidenta rīkojumu izveidotā rīcības komiteja, kuras darbā piedalījās Čakša, kā arī Latvijas Basketbola savienības (LBS) vadība un pārstāvji no Rīgas domes, Iekšlietu ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), Valsts policijas un IZM.

Sēdē LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss informēja, ka esot veikti visi priekšdarbi, lai finālturnīrs varētu norisināties Latvijā.

Lai 2025.gadā Rīga varētu uzņemt Eiropas čempionāta finālturnīru basketbolā vīriešiem jeb "FIBA Eurobasket 2025", šogad plānots turpināt darbu pie čempionāta budžeta, kā arī veikt pilsētvides plānošanu, organizēt sabiedrības iesaistes un informētības kampaņas un citus sagatavošanās darbus.

Nākamā rīcības komitejas sēde plānota šī gada rudenī, turpinot uzraudzības darbu un uzsākot operatīvo vadību darbu Eiropas čempionāta rīkošanā.

Tiek lēsts, ka pasākuma norises laikā Rīgā atradīsies aptuveni 50 000 ārvalstu līdzjutēju, vairāk nekā 1000 mediju un Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) pārstāvju un gandrīz tikpat daudz sporta komandu dalībnieku.

Ar Ministru prezidenta rīkojumu pērn tika izveidota Rīcības komiteja 2025.gada Eiropas čempionāta finālturnīra basketbolā vīriešiem organizēšanas uzraudzībai. 2022.gada 15.septembrī notika Rīcības komitejas sēde, kurā izskatīta IZM sniegtā informācija par FIBA EuroBasket 2025 līdzfinansēšanai 2023., 2024. un 2025.gadam pieprasītajiem valsts budžeta līdzekļiem. Sadarbībā ar IZM, ievērojot "FIBA Europe" apstiprināto maksājumu grafiku, 2022.gadā tika apmaksāti "FIBA EuroBasket 2025" organizēšanas depozīta maksājumi un licences pirmie trīs maksājumi 2 650 000 eiro apmērā.

IZM 2022.gadā piešķīra 45 855 eiro apmērā "FIBA EuroBasket 2025" administratīvo resursu nodrošināšanai. Lai turpinātu kvalitatīvi veikt čempionāta organizēšanas priekšdarbus atbilstoši iepriekš iesniegtajam plānam, LBS šogad ir lūgusi no valsts budžeta piešķirt 270 000 eiro.

LBS ieceri kandidēt uz "FIBA EuroBasket 2025" organizēšanu Latvijā valdība atbalstīja jau 2021.gada 30.novembra sēdē. Šajā sēdē noteica arī turpmāko rīcību atbilstoši FIBA lēmumam par grupas turnīra vai grupas turnīra un finālposma organizēšanu Latvijā, kā arī apstiprināja valsts finansiālā atbalsta limitus - grupas turnīra gadījumā valsts atbalsts nepārsniedz 4 515 000 eiro, savukārt grupas turnīra un finālposma organizēšanas gadījumā valsts atbalsts nepārsniedz 10 000 000 eiro.