Tradicionāli 31.oktobra vakarā izgrebtos ķirbjos tiek dedzinātas sveces, jaunieši pārģērbjas spocīgās maskās, apstaigā kaimiņus, lūdzot saldumus. Taču nebūt ne visiem šie svētki iet pie sirds.
Tā, piemēram, Valmieras pilsētas pašvaldība labu laiku pirms Helovīnu vakara saņem iedzīvotāju zvanus ar lūgumiem pasargāt viņus no šādiem jauniešu apmeklējumiem. Gadījumā, ja bērnu izteiktajam sauklim “Saldumus vai izjokosim!” neseko prasītais, sekas nereti ir kaitējums cilvēka īpašumam.
Tiesībsargi atgādina- jauniešu šķietamais joks var slikti beigties, jo šāda rīcība atbilstoši Latvijas Administratīvā pārkāpuma kodeksa 167.pantam ir sīkais huligānisms, par ko bērniem vecumā līdz 14 gadiem atbildību nes vecāki.
Tādēļ vecāki tiek aicināti pirms Helovīna pārrunāt ar bērniem svētku svinēšanas jēgu un sabiedriskās kārtības noteikumus to laikā. Necieņa un bezkaunīga rīcība pret pārējiem sabiedrības locekļiem, viņu īpašuma bojāšana var tikt administratīvi sodīta. Kā informē Valmieras pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Armands Miķelsons, par bērnu, kuri ir jaunāki par 14 gadiem, darbībām, kuru rezultātā tiek bojāts svešs īpašums (apkrāsotas, ar olām apmētātas sienas, bojātas ēku fasādes, ieejas durvis nokrāsotas ar krāsu un citām vielām, ar košļājamo gumiju, sērkociņiem vai zobu bakstāmajiem sabojātas durvju slēdzenes) atbildīgi ir vecāki. 14-18 gadus veci jaunieši par savu rīcību ir atbildīgi paši - gan administratīvā, gan kriminālā atbildība iestājas no 14 gadu vecuma. Arī bērnu klauvēšana pie mājokļu durvīm vai logiem ir personu miera un atpūtas traucēšana, kas saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu ir sīkais huligānisms. Par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu saskaņā ar Krimināllikuma 185.panta pirmo daļu ir paredzēta kriminālatbildība.
Sagatavots pēc valmiera.lv