Četri pamatprincipi, kā droši pārvietoties ar auto ziemas laikā

© f64.lv, Kaspars Krafts

Ziema pie mums ir viltīga - te vienu dienu ir piesalis, bet jau nākamajā - atkusnis, tāpēc braukšana ziemas apstākļos var būt izaicinājums kā jauniem, tā arī pieredzējušiem autovadītājiem.

Drošai braukšanai ziemas apstākļos nepietiek vien ar vasaras riepu nomaiņu pret ziemas, jāvērš uzmanība arī citiem būtiskiem faktoriem. Piemēram, veicot akumulatora tehnisko pārbaudi, ko par nelielu samaksu iespējams veikt autoservisā.

Liela nozīme ir arī degvielas filtriem, ja tie nav darba kārtībā - sen nav mainīti vai ir nosprostojušies - aukstumā degviela sabiezē un var radīt nosprostojumu.

Akumulatora, kvēlsveču un degvielas filtru stāvokli īpaši svarīgi pārbaudīt dīzeļauto īpašniekiem, jo automašīnas iedarbināšana patērē vairāk enerģijas, un lielā salā degvielas filtru nosprostošanās gadījumā to var neizdoties iedarbināt vispār. Būtiska ir arī kvalitatīva un ziemas apstākļiem piemērota degviela. Noderēs arī logu šķidrums, kas nepievils pat zemas temperatūras apstākļos, kā arī logu tīrītāji labā tehniskā stāvoklī, lai tie darbotos arī pie nokrišņiem.

Katrs manevrs ziemas apstākļos ir bīstamāks, taču ikvienam, sekojot drošas braukšanas norādījumiem, ir iespēja iegūt vairāk laiku to veikšanai.

Ziemā īpašu uzmanību pievērs distances ievērošanai starp automobiļiem, kā arī laikus rādi pagrieziena rādītājus vai citus signālus par savām darbībām, kas var ietekmēt citu satiksmes dalībnieku drošību. Piemēram, pārkārtojoties citā joslā, uzdod sev jautājumu - vai citas automašīnas ir pietiekamā attālumā, lai reaģētu uz manis veikto manevru?

Papildu laiks nepieciešams arī bremzēšanai, jo apledojuma gadījumā bremzēšanas ceļš var ievērojami pieaugt, turklāt to ietekmē arī auto uzņemtais ātrums un brauktuves seguma stāvoklis. Šajā gadījumā nebaidies izmantot ABS sistēmu, ar kuru aprīkots vairums automašīnu, tomēr pirms tam kritiski izvērtē bremzēšanas nepieciešamību.

Iespēju robežās izvairies no straujas bremzēšanas, jo aizmugurē braucošais auto var nepaspēt reaģēt, radot avārijas situāciju, taču nepieciešamības gadījumā ekstremāla un efektīva bremzēšana palīdz mazināt sekas, ko var izraisīt ceļu satiksmes negadījums.

Ziemas apstākļos automašīnas uzņemtais ātrums var būt izšķirošs, lai izvairītos no šķēršļiem un sadursmes. Pirms izvēlies piemērotāko braukšanas ātrumu pārliecinies par apkārt notiekošo - satiksmes plūsmu, citu auto intervālu, ceļa segumu un identificē jebkuru citu traucēkli, kas var atrasties uz brauktuves.

Vienlaikus drošas braukšanas eksperti neiesaka veikt plašus apgriezienus ar auto stūri. Piemēram, ja automašīna, iebraucot līkumā, neklausa stūres pagriešanai, tas var nozīmēt, ka ātrums un saķere manevra izpildei ir pārāk liela. Šādos gadījumos samazini ātrumu un iztaisno stūri, lai veiktu atkārtotas darbības ar stūri pagrieziena virzienā.

Ziemā, kad iespējamos riskus uz ceļa nevar viennozīmīgi paredzēt, centies maksimāli koncentrēties uz šofera pienākumiem. Tikai veltot pilnīgu uzmanību uz ceļa notiekošajam iespējams pārvietoties droši. Lai spētu veiksmīgāk uztvert visus apkārt notiekošos procesus, nesēdies pie automašīnas stūres, ja esi noguris vai radušās kādas veselības problēmas. Pirms sēdies pie stūres, kritiski izvērtē savas iemaņas braukšanai ziemas apstākļos. Šaubu gadījumā meklē palīdzību pie profesionāļiem, piemēram, piedaloties Drošas braukšanas skolas piedāvātajos kursos.

Praktiski

Kā fokusēties Jaunā gada mērķiem un to sasniegšanai? Izrādās, viens no interesantiem veidiem ir paturēt rokās kaut vai neīstu liela nomināla naudas banknoti.

Svarīgākais