Padomi, lai uguņošana būtu droša

 
©Annija Meikšāne, F64 Photo Agency

Gada nogalē ikkatrs cenšas radīt īpašu svētku atmosfēru, rotājot māju un aizdedzot svētku ugunis. Taču nereti svētki izvēršas citādi, nekā plānots, jo netiek ievēroti ugunsdrošības noteikumi. Gjensidige Latvija atgādina - atklātu uguni nedrīkst atstāt bez uzraudzības, bet svētku uguņošana ir rūpīgi jāplāno un jāveic ar lielu piesardzību.

Viena no Vecgada vakara populārākajām tradīcijām ir svētku uguņošana - salūtu, bengāļu uguņu, sveču un citu pirotehnikas atribūtu aizdegšana svētku vakaros. Pirotehniskajiem izstrādājumiem ir piecas bīstamības klases. Pirmajā ietilpst svece un svētku dzirksteles, otrajā un trešajā mazas intensitātes pirotehnikas izstrādājumi, savukārt ceturtajā un piektajā - pirotehnikas izstrādājumi, kas paredzēti lieliem uguņošanas pasākumiem un kurus ir atļauts izmantot tikai profesionāļiem ar īpašu licenci.

Svētku uguņi iekštelpās

Svētku dzirksteles nereti tiek aizdegtas ne tikai ārā, bet arī iekštelpās svētku atmosfērai. Sveču atstāšana bez uzraudzības nav droša, jo īpaši, ja blakus ir ugunsnedroši elementi, jo pat neliela sveces dzirkstele var aizdedzināt viegli uzliesmojošus priekšmetus, kas atrodas blakus - egles, galdautus, aizkarus un citus. Tāpat nevajadzētu atstāt visu diennakti un bez uzraudzības ieslēgtas egļu virtenes, jo pat neliels īssavienojums var būt iemesls ugunsnelaimei.

Svētku uguņošana ārā

Ik gadu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests saņem virkni izsaukum, kad jādodas glābt cilvēkus, kas cietuši uguņošanas laikā. Pirms salūta šaušanas, rūpīgi jāpievērš uzmanība attālumam no cilvēkiem un ugunsbīstamiem priekšmetiem vismaz 50 metru rādiusā. Rīkojot salūtu, ir jāpārliecinās, ka starta laukumā nav neviena skatītāja vismaz 15-20 metru attālumā no ierīces, kā arī ir jāpievērš uzmanība vēja virzienam, lai lādiņu un dzirksteles netiktu aizpūstas uz tuvākā apkārtnē esošiem degošiem objektiem. Svarīgi arī neaizmirst par četrkājainajiem draugiem, jo atšķirībā no cilvēkiem, dzīvniekiem salūts sagādā lielus pārdzīvojumus. Mājdzīvniekus salūta laikā ieteicams turēt iekštelpās, pieskatītus vai pie ciešas pavadas, lai dzīvnieks nevarētu satraukumā aizbēgt.

Ja rodas vismazākās ugunsgrēka pazīmes, par tām ir nekavējoties jāinformē Valsts ugunsdzēsības un drošības dienests, zvanot pa tālruni 112. Gaidot palīdzību, pēc iespējas ir jāevakuē cilvēki no telpas un jācenšas dzēst ugunsgrēku pašu spēkiem. Pēc valsts likumdošanas katram mājoklim ir jābūt aprīkotam ar dūmu detektoru un ugunsdzēsības aparātu.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!