Eksperts iesaka astoņus ieteikumus drošai pirotehnikas lietošanai

© Gints Ivuškāns/ F64

Ņemot vērā valdības noteiktos ierobežojumus, šogad pašvaldības neorganizēs svētku uguņošanu. Aizliegums neattiecas uz privātpersonām, tāpēc pastāv iespēja, ka daudzi cilvēki vēlēsies paši organizēt nelielu uguņošanu. Tas palielina negadījumu risku, tāpēc SIA “Sanitex” drošības dienesta vadītājs, Biznesa augstskolas Turība absolvents Artūrs Āmars sniedz ieteikumus, kas jāņem vērā, lai pirotehnikas lietošana būtu droša un svētki noritētu bez starpgadījumiem.

Pirotehnikas iegāde tikai licencētās vietās

Pirotehnikas izstrādājumus nevajadzētu iegādāties no privātpersonām, kas pārdot nezināmas izcelsmes izstrādājumus bez sertifikātiem. Tos var iegādāties tikai licencētās vietās un veikalos, kas ir saņēmuši speciālas atļaujas šādu preču tirdzniecībai. Iegādājoties preci ar garantiju, ir mazāks risks, ka tā būs bojāta, ar beigušos derīguma termiņu vai tml., kas var radīt apdraudējumu lietošanas gadījumā. Iegādājoties pirotehniku no privātpersonām, cenas būs daudz zemākas par vidējo tirgū, tomēr šis nav gadījums, kad jāmēģina ietaupīt. Iepērkoties veikalā, saņemsiet arī čeku, kas ļaus atdot preci un saņemt naudu, ja tā izrādīsies bojāta. Pērkot pirotehniku pie privātpersonām, šādas iespējams visticamāk nebūs, kas kopumā nozīmē ne tikai risku drošībai, bet arī kaitējumu ekonomikai.

Instrukcija ir jālasa

Pirms sākt pirotehnikas lietošanu, rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukciju, jo kļūdas visbiežāk tiek pieļautas tieši uzstādīšanas brīdī. Jāņem vērā, ka pirotehnikas korpuss var apgāzties un raķetes sāk lidot uz visām pusēm -trāpīt daudzdzīvokļu māju pagalmos, auto stāvlaukumos, balkonos, kā arī cilvēku pūlī. Pirms palaišanas izstrādājums jānovieto uz stabilas virsmas. Ja raķetes nav kārbās, tās jāievieto vertikāli nostiprinātā (piemēram, zemē ieraktā) pudelē vai caurulē. Nepietiek tikai ar raķetes kātiņa iespraušanu zemē.

Īpaši jāuzrauga bērni

Ik gadu salūta laikā nopietnas traumas gūst gan pieaugušie, gan bērni. Svētkos īpaši jāatceras par pašu mazāko ģimenes locekļu drošību - bērniem jāatrodas drošā attālumā no pirotehnikas palaišanas vietas. Tas palīdzēs izvairīties no smagām apdeguma traumām gadījumā, ja atgadīsies kas neplānots. Noteikti nav ieteicams atļaut lietot pirotehniku bērniem vai uzglabāt to viņiem pieejamā vietā.

Pirotehnika nav savienojama ar alkohola lietošanu

Alkohols noteikti nav savienojams ar pirotehnikas izstrādājumu lietošanu. Ja Jauno gadu vēlamies sagaidīt mājās kopā ar saviem tuvajiem un mīļajiem, nevis slimnīcā vai ātrās palīdzības mašīnā, tad salūtu šaujam tikai skaidrā prātā.

Jāpieskata mājas mīluļi

Svētku uguņošana rada satraukumu arī četrkājainajiem mājas mīluļiem, un viņu uzvedība var kļūt neprognozējama, tāpēc uguņošanas laikā dzīvniekus ieteicams turēt slēgtās telpās. Dodoties šaut raķetes, noteikti neņemam līdzi suni, lai cik mierīgs viņš arī nešķistu. Izbīstoties no gaismām un trokšņa, arī piesieti vai nožogoti suņi, var izrauties un aizbēgt. Iesaku 20 minūtes pirms un 20 minūtes pēc pusnakts turēt suni mājās, lai pirmā Jaunā gada nakts nav jāpavada meklējumos. Sludinājumi ar pazudušajiem mīluļiem, kas ik gadu janvāra pirmajās dienās pārpludina sociālos tīklus, liecina, ka šo pašsaprotamo lietu daudziem ir grūti iegaumēt.

Drošs attālums - 30 metri

Neatkarīgi no vietas izvēles jāievēro drošu attālumu no blakus objektiem. Izplatītāji ir noteikuši, ka attālumam vajadzētu būt aptuveni 25 līdz 30 metriem. Domājot par attālumu, jāraugās ne tikai uz sāniem, bet arī uz augšu, pārliecinoties, vai nav koku zaru, elektrības vadu un citu objektu, ko nejauši var aizķert.

Ja raķete nenostrādā

Nedrīkst uzreiz tuvoties raķetei, kas nav izšāvusi, jo iespējami dažādi iemesli, kāpēc šāviens nav noticis. Ieteiktu nogaidīt vismaz 30 minūtes un šajā laikā netuvoties pirotehnikai. Vēl drošāk būtu šīs raķetes atstāt neaiztiktas līdz rītam, iepriekš pārliecinoties, ka neviens tām netiks klāt, īpaši bērni. Un noteikti nevajadzētu pirotehniku pakot vaļā un meklēt iemeslu, bet izmest to atkritumu kastē.

Rīcība negadījumu gadījumā

Gadījumā, ja raķete ir aizlidojusi neparedzētā virzienā, iesaku nogaidīt un uzmanīgi vērot no attāluma. Ja raķete ir trāpījusi kādā balkonā vai pagalmā, jāvēro, vai nesākas degšana. Degšanas gadījumā nekavējoties jāziņo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam. Ja iespējams, jāsazinās ar mājokļa iemītniekiem, lai informētu par raķetes atrašanos uz balkona. Protams, pastāv arī iespēja, ka raķete trāpa cilvēkos. Šādos gadījumos jāsniedz pirmā palīdzība un jāziņo Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Gadījumos, ja cilvēks, kuram ir trāpījusi raķete šķietami nav cietis, jāaprunājas un jāvēro uzvedība, jo, iespējams, ir iestājies šoka stāvoklis - reakcijas var būt dažādas.

Svarīgākais