Sestdien Lielā Talka! 5 labi darbi, lai tāda nebūtu jārīko vispār

© Vladislavs Proškins/F64

Neskatoties uz ārkārtas situāciju valstī, Lielā Talka tika pārcelta un notiks rīt, šī gada 16. maijā. Pašlaik Talkai ir pieteikušās 118 no 199 Latvijas pašvaldībām, kas norāda uz to, ka cilvēki arī šajos apstākļos spēj un grib sakopt Latviju. Latvija ir vienīgā valsts, kura ārkārtas situācijas apstākļos ir gatava turpināt ikgadējo Talkas pasākumu, sniedzot iespēju cilvēkiem doties laukā un sakopt savu zemi.

Sakarā ar ārkārtas stāvokli ir mainīts arī Talkas formāts uz Solo (viens) vai Duo (divi) versiju, tomēr Talkas pamatdoma paliek nemainīga - attīrīt vidi no citu cilvēku bezatbildīgi nomestiem atkritumiem. “Zaļā josta” strādā pie tā, lai cilvēku rīcība ar atkritumiem būtu pārdomāta un ilgtspējīga, lai Lielās Talkas nebūtu jārīko vispār. Kā panākt, lai Lielās Talkas dienā varētu strādāt pie vides labiekārtošanas, nevis dabas tīrīšanas, pieredzē dalās “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

1.Ko dabā atnesi, to aiznes prom

Dodoties atpūtā pie dabas, nereti gadās piedzīvot nepatīkamus mirkļus, ieraugot cilvēku iemīļotās atpūtas vietās nomestas tukšas pudeles, čipsu pakas, piknika piederumus. Tie tur palikuši pēc atpūtnieku maltītes baudīšanas. Tāpēc atceries - ja reiz tev pietika spēka un vietas somā, lai šos gardumus uz mežu vai upes malu atnestu, tev noteikti pietiks spēka arī tukšos iepakojumus aiznest līdz tuvākajam atkritumu konteineram.

2.Vienmēr līdzi maisiņš atkritumiem

Arī tad, ja cilvēka izpratne par vides saudzēšanu ir augstā līmenī, lipīgu vaļēju limonādes pudeli vai taukaino tukšo našķu iepakojumu negribas likt atpakaļ somā, jo tā var sasmērēt savas personīgās mantas. Tāpēc vienmēr atceries paņemt līdzi tukšu maisu (šim nolūkam ideāli kalpos lietots lielais plastmasas iepirkuma maiss), kurā varēsi ērti ielikt tukšos iepakojumus, pie viena no meža līdzi paķerot pa ceļam redzētos citu cilvēku nomestos atkritumus.

3.Izmanto publiski pieejamo atkritumu šķirošanas infrastruktūru

Tukšos iepakojumus - pudeles, maisiņus, kastītes, papīra turzas vai kartona kārbiņas, ja tās nesatur ēdiena pārpalikumus, nogādā pārstrādei. Tā tu dosi tiem iespēju tikt pārstrādātiem jaunās izejvielās. Ja tev pie mājas nav pieejami konteineri dalītai atkritumu vākšanai, ieskaties vortāla www.atkritumi.lv kartē, lai sameklētu, kur visērtāk pa ceļam no piknika vietas līdz mājām piestāt pie atkritumu dalītās vākšanas laukuma vai publiski pieejamiem atkritumu šķirošanas konteineriem, lai nodotu savus tukšos iepakojumus pārstrādei. Tādējādi tu ne tikai parūpēsies, lai tevis radītie atkritumi nekaitētu dabai, bet arī mazināsi maksu par atkritumu izvešanu, jo sašķirotos iepakojumus vari nodot pārstrādei bez maksas.

4.Nodot atkritumus pārstrādei ir lētāk, nekā vest uz mežu

Tev nekad nav licies jocīgi, kā meža vidū pēkšņi ir uzradies vecs ledusskapis vai televizors? Ir cilvēki, kas joprojām domā, ka nakts aizsegā vest atkritumus uz mežu ir veids, kā no tiem atbrīvoties vislētāk. Taču šis uzskats ir aplams, jo gan izlietoto iepakojumu, gan nolietoto elektrotehniku, baterijas vai riepas privātpersonas var pilnīgi bez maksas nodot specializētos pieņemšanas punktos un eko laukumos. Tie parasti atrodas daudz tuvāk apdzīvotām vietām, nekā mežs, ar labu piebraukšanas iespēju - patērētais degvielas apjoms būs mazāks, nebūs jālauž transportlīdzeklis pa meža stigām, turklāt nav jāriskē saņemt sodu par nelikumīgu atkritumu izmešanu. Sods par neatļautu rīcību ar atkritumiem fiziskām personām ir no 70 eur līdz 1000 eur, juridiskām personām no 280 eur līdz 2100 eur.

5.Ziņo par pārkāpumiem ar mobilo aplikāciju

Ja dabā redzi izmestus atkritumus, it īpaši - tādus bīstamos atkritumus kā auto riepas, elektroiekārtas vai būvgružus, ziņo par redzēto, izmantojot bezmaksas mobilo aplikāciju VIDES SOS. Tas ir efektīvs veids, kā precīzi atzīmēt piesārņotās teritorijas atrašanās vietu. Turklāt šādi tu uzreiz pievērsīsi atbildīgo institūciju uzmanību un liksi novērst piesārņojumu.

“Zaļā josta” atgādina, ka:

· pārdomāta iepirkšanās, nepērkot liekus, nevajadzīgus produktus,

· produktu izvēle sveramā veidā savā iepakojumā,

· atteikšanās no liekiem plastmasas izstrādājumiem - iepirkuma maisiņiem, kokteiļsalmiņiem, vienreizlietojamiem traukiem un piederumiem,

· daudzkārtēja iepakojuma izmantošana

ir ērts un efektīvs veids, kā mazināt radīto atkritumu daudzumu ikdienā.

Taču tos atkritumus, no kuru radīšanas nevaram izvairīties, jācenšas sašķirot, atdalīt no ēdiena piejaukumiem un nodot pārstrādei, izmetot dalītās vākšanas konteineros vai nogādājot tuvākajā eko laukumā vai videi kaitīgu preču pieņemšanas punktā.

Svarīgākais