NRA skaidro: kāda ir drošākā Ziemassvētku dāvana

 
©Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju lielākais izaicinājums, kas saistīts ar Ziemassvētkiem, ir izdomāt un atrast dāvanas– tas parasti sagādā visvairāk galvassāpju. Apkopojot dažādus pētījumu datus, var secināt, ka visdrošākā dāvanu izvēle Latvijas iedzīvotājiem ir praktiskas lietas, bet visvairāk cilvēki nevēlētos dāvanā saņemt tīrīšanas līdzekļus vai arī jebkuru citu dāvanu, kas jau kādreiz kādam bijusi uzdāvināta vai arī pirkta uz parāda.

Aptuveni ceturtā daļa (27%) Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka Ziemassvētki nav iedomājami bez dāvanām, bet 73 procenti atzīst, ka ir patīkami saņemt dāvanas Ziemassvētkos, tomēr tas neesot obligāti, liecina Biznesa augstskolas Turība veiktā aptauja.

Lai gan 48% respondentu apgalvo, ka viņiem patīk meklēt dāvanas un apdāvināt citus Ziemassvētkos, šis process var būt arī sarežģīts. Latvijas iedzīvotājiem visvairāk grūtību saistībā ar Ziemassvētku dāvanām sagādā lēmums, ko tieši iegādāties, un īpaši grūti tas ir vīriešiem - 61% vīriešu nevar izdomāt, ko dāvināt. Tāpat lielāko izaicinājumu vidū ir tas, ka dāvanu iegādei tiek iztērēts vairāk naudas, nekā plānots (48%), tam ir jāvelta pārāk daudz laika (37%) un 35% nav viegli atrast to, ko viņi vēlas dāvināt, secināts IKEA aptaujā. Tomēr, gatavojoties Ziemassvētkiem un Jaungadam, vidēji katrs iedzīvotājs saviem mīļajiem svētkos sarūpē 4 līdz 6 dāvanas, bet pat teju 10% iedzīvotāju Ziemassvētkos sagādā vairāk nekā 15 dāvanu, liecina Maxima Latvija dati.

Kārotākās un drošākās

Lūgti nosaukt savas sapņu dāvanas, Latvijas iedzīvotāji IKEA aptaujā izrādījās ļoti pragmatiski, bet tajā pašā laikā daudziem patīk pārsteigumi - katrs otrais Latvijas iedzīvotājs būtu priecīgs Ziemassvētkos saņemt dāvanā ko negaidītu. 48% apgalvoja, ka vēlētos saņemt praktiskas lietas, kas noderēs mājās, piemēram, virtuves piederumus, segas vai elektroierīces, bet 38% dotu priekšroku lietām, kas paredzētas personiskai lietošanai, piemēram, drēbēm vai cimdiem. Populārāko dāvanu vidū ir arī dāvanu kartes, ko vēlētos saņemt 35%, un pieredzes dāvanas, piemēram, biļetes uz pasākumiem vai SPA apmeklējumus (30%). Interesanti, ka tikai viens no desmit Latvijas iedzīvotājiem sapņo par dārgām dāvanām, piemēram, rotaslietām vai ceļojumiem. Savukārt Maxima aptaujas dati liecina, ka gaidītāko dāvanu saraksta augšgalā ir atpūtas brauciens vai SPA procedūra, biļetes uz kādu kultūras pasākumu - koncertu, teātra izrādi, kino, kā arī hokeja, basketbola vai cita sporta veida spēli. Tāpat zem eglītes cilvēki vēlas atrast mājsaimniecībā noderīgas lietas, piemēram, traukus, segu, galda piederumus, vāzi.

Turības aptaujā 24% iedzīvotāju atklājuši, ka Ziemassvētkos vēlas saņemt paštaisītu, īpaši viņiem veidotu dāvanu, piemēram, dekoru, našķi vai apģērbu, 23% vēlas biļetes uz kultūras pasākumu, savukārt 20% - ceļojumu.

Tīrīšanas līdzekļus un niekus labāk nedāvināt

IKEA aptaujas rezultāti liecina, ka septiņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem kādreiz ir saņēmuši dāvanu, kas viņiem nepatīk vai nav piemērota. Visvairāk Latvijas iedzīvotāji nevēlētos mājokļa tīrīšanas līdzekļus (58%), lietotas mantas (58%) un mājdzīvniekus (56%). Arī Turības aptaujā 70% iedzīvotāju uzsvēruši - svētkos noteikti nevajadzētu dāvināt mājdzīvniekus.

Tāpat nepopulārāko dāvanu vidū ir arī kancelejas preces (39%), pastkartes, kurās teikts, ka dāvana ir bijis ziedojums labdarībai (32%), dekoratīvas figūriņas (32%) un pārtika (31%).

Arī Bite un pētījumu aģentūras Norstat Latvija aptaujā secināts, ka visbiežāk aptaujātajiem cilvēkiem vilšanos sagādā dažādi mājas dekori, piemēram, sveces, porcelāna eņģelīši, sniega globusi, eglīšu rotājumi u.c., kā arī apģērbi - šalles, zeķes ar Ziemassvētku tematiku u.tml. Bieži vilšanos sagādājusi arī bižutērija, tostarp kaklarotas, piespraudes, auskari.

Ja dāvinātājs tomēr ir kļūdījies ar dāvanas izvēli, etiķetes eksperte Vita Nasirova iesaka: «Pārliecinieties par to, ka dāvanas iepakojums ir neskarts un atcerieties, no kura cilvēka to saņēmāt, lai nejauši neatdotu dāvanu personai, no kuras to saņēmāt. Kopumā, manuprāt, ētiskākais un ekoloģiskākais nevajadzīgo dāvanu liktenis ir to atdošana vai ziedošana kādam, nevis pārdāvināšana. Proti, negaidot svētkus, piedāvājiet to personai, kurai, jūsuprāt, tā ļoti patiks un noderēs, vai nododiet to labdarībai.»

Otrreizējas lietošanas un uz parāda pirktas

Tāpat lielākā daļa jeb 56-59% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka pārdāvināt Ziemassvētkos saņemtās dāvanas ir nepieklājīgi, liecina gan Bite, gan arī IKEA pētījums. Ievērojami mazāk (26%) ir tādu, kas uzskata, ka dāvanas, kas nav noderīgas pašam, drīkst pārdāvināt, jo, iespējams, kādam citam tās noderēs vairāk. Šādi, pēc Bite aptaujas datiem, tiešām arī dara teju katrs ceturtais aptaujātais.

Tikmēr 12% atzīst, ka ir domājuši par dāvanu pārdāvināšanu, taču nekad nav saņēmušies to izdarīt. 6% atklājuši, ka nenoderīgas dāvanas gluži vienkārši izmet.

Lai gan, kā liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra veiktā aptauja, lielākā daļa jeb 96% iedzīvotāju nevēlētos saņemt dāvanas, kas iegādātas uz parāda, realitātē šādi mēdz rīkoties 14% Latvijas iedzīvotāju.

«Ziemassvētki nav laiks, kad domāt par dārgām, ekskluzīvām dāvanām - vislielākā vērtība piešķirama paštaisītām, pārdomātām dāvanām ar lielu pievienoto vērtību, dāvanām, kas gatavotas no sirds. Nereti rodas situācijas, kad, pasniedzot dārgu dāvanu, tās saņēmējs nejūtas ērti, jo pašam nav izdevies padomāt par kaut ko tikpat ekskluzīvu vai vērtīgu,» uzsver Biznesa augstskolas Turība studiju programmas Mārketings un tirdzniecības vadība direktore Iveta Liniņa.

***

Gribētākās dāvanas

• Biļetes uz koncertu vai pasākumu

• SPA, atpūtas brauciens vai ceļojums

• Elektroniskās ierīces

• Apģērbs

• Mājsaimniecības preces

Negribētākās dāvanas

• Mājas tīrīšanas līdzekļi

• Mājas dekori - porcelāna eņģelīši, sniega globusi

• Kancelejas preces

• Pastkartes, kurās teikts, ka dāvana ir bijis ziedojums labdarībai

• Šalles, zeķes ar Ziemassvētku tematiku

Avots: Neatkarīgā