Viss, kas tev jāzina, iepērkoties "duty free" jeb beznodokļu veikalos lidostā

 
©Pexels

Pirmais "duty free" jeb lidostas beznodokļu veikals atvērts 1947. gadā, un šobrīd tie ir būtisks lidostu peļņas gūšanas avots. Kā liecina Pasaules "duty free" padomes (World Duty Free World Council) pieejamie dati, tieši Eiropas lidostās atrodami 31% visu pasaules "duty free" veikalu. Pēdējo divu gadu laikā lidojumu kavēšanās ir kļuvusi par ikdienu un arī ceļotāji lidostas telpās un veikalos ir spiesti pavadīt aizvien vairāk laika. Lidojumu kompensāciju pieprasījumu uzņēmuma "Skycop" eksperti informē, kādas preces "duty free" iegādāt ir visizdevīgāk un kas ir vislielākie ieguvēji no beznodokļu veikaliem lidostās.

"Duty free" ir beznodokļu veikali lidostās, kuriem piešķirti zināmi nodokļu atvieglojumi, tādēļ tajos iespējams iegādāties preces par zemāku cenu. Taču kopš 1999. gada "duty free" veikalu zemās cenas var izmantot tikai ceļotāji no valstīm, kas nav Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) dalībvalstis. Jau gandrīz 20 gadu pasažieriem, kas ceļo tikai starp EEZ valstīm, "duty free" izdevīgās cenas nav pieejamas.

Beznodokļu veikalos ir atrodamas vērtīgas un dažkārt ļoti izdevīgas preces. Kā ziņo izdevums "The Irish Times", lielākoties alkoholiskos dzērienus šeit iespējams iegādātas pat par 50 - 78 % izdevīgāk, tomēr pašas augstākās kvalitātes alkoholiskie dzērieni visticamāk arī šeit būs pieejami tādā pašā cenā kā parastā veikalā. Cigaretes savukārt bieži iespējams iegādāties par 50 % lētāk, bet skaistumkopšanas preces dažkārt pieejamas par cenām, kas ir pat 80 % zemākas.

Trešdaļa ceļotāju atzinuši, ka beznodokļu veikalos iespējams iegādāties arī lērumu patiešām unikālu un ekskluzīvu preču, kuras citur atrast ir grūti, informē Pasaules "duty free" padome. Šajos veikalos atrodamas gan 50 ml un 100 ml smaržūdens pudelītes, gan šķidrumi 1 l pudelēs, kā arī kosmētikas preces ceļojumiem piemērotā izmērā un retāk pieejami stiprie alkoholiskie dzērieni. Tomēr jāpievērš uzmanība, ka gluži ne viss arī šajos veikalos ir tik izdevīgi. Lai gan lielākā daļa preču izmaksās lētāk, tomēr tas neattiecas uz suvenīru iegādi, kuri arī lidostās ir pieejami lielā klāstā. Suvenīrus atmiņām no ceļojuma ieteicams iegādāties vēl pirms došanās uz lidostu un neatstāt to uz pēdējo brīdi, jo var nākties krietni pārmaksāt.

"Jau šobrīd Eiropas lidostās regulāri notiek lidojumu aizkavēšanās līdz pat 2 stundām, taču "Eurocontrol" dati liecina, ka, šādi turpinoties, 2040. gadā lidojumu aizkavēšanās līdz pat 2 stundām notiks vēl septiņas reizes biežāk. Lidsabiedrību personāla un darbinieku trūkums turpina pieaugt, bet tajā pašā laikā palielinās arī aviopasažieru skaits un gaisa satiksmes intensitāte. Paredzams, ka jau pēc 22 gadiem lidsabiedrībām būs jāspēj apkalpot un pārvadāt apmēram 470 tūkstošu pasažieru dienā," stāsta Marjus Stonkus, lidojumu kompensāciju uzņēmuma "Skycop" izpilddirektors.