Polijas prezidents Andžejs Duda, tiekoties ar premjerministru Donaldu Tusku, pārmetis valdībai likumu pārkāpšanu vairākos jautājumos.
Duda komentēja tieslietu ministra Adama Bodnara rīcību un notiesāto nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) politiķu Mariuša Kamiņska un Maceja Vasika lietas.
Tiesa decembrī notiesāja Kamiņski un Vasiku uz diviem gadiem cietumā par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu. Kad policija grasījās nogādāt viņus cietumā, abi politiķi patvērās prezidenta pilī. Duda uzskata viņu notiesāšanu par nelikumīgu un apžēloja viņus, atkārtojot 2015.gada scenāriju.
Kamiņskim jau 2015.gada martā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu tika piespriests trīs gadu cietumsods, bet viņš spriedumu pārsūdzēja. Notiesāšanas iemesls bija 2007.gadā atklātā afēra, kurā Kamiņska birojs esot apzināti organizējis korupcijas lietu, lai diskreditētu toreizējo lauksaimniecības ministru Andžeju Leperu. Arī Vasikam tika piespriests trīs gadu cietumsods par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.
Pēc "Likums un taisnīgums" nākšanas pie varas 2015.gada rudenī prezidents Duda ar pretrunīgi vērtētu lēmumu apžēloja Vasiku un Kamiņski, lai gan viņu apelācija vēl nebija izskatīta. Tāpēc drīz pēc tam lieta tika izbeigta, un Kamiņskis tika iecelts par iekšlietu ministru.
Pagājušā gada jūnijā Augstākā tiesa atcēla Kamiņska apžēlošanu, tādēļ viņam atkal nācās stāties tiesas priekšā.
Duda, tiekoties ar Tusku, kritizēja Bodnara un citu Tuska valdības locekļu rīcību.
"Es vērsos pie premjerministra ar aicinājumu atjaunot situāciju saskaņā ar likumu," sacīja Duda, norādot, ka pašreizējā situācija rada bažas. Viņš piebilda, ka viņa nostāja ir skaidra: Tuska valdībai būtu "jāpārtrauc mēģinājumi pārkāpt likumu", jo "jebkādas darbības šajā sakarā ir tiesiski neefektīvas".
Duda vairākkārt paudis iebildumus pret Tuska valdības politiku. Runājot par Kamiņski un Vasiku, Duda aicināja Bodnaru īstenot prezidenta apžēlošanu un atbrīvot viņus no apcietinājuma. Turklāt, pēc prezidenta domām, viņiem būtu jāatgūst arī deputātu vietas parlamentā.
Duda to nosauca par "fundamentālu un humānu jautājumu, pieklājības jautājumu, bet galvenokārt par tiesiskuma un sociālās kārtības jautājumu".
Intervijā privātajai raidorganizācijai TVN24 Bodnars sacīja, ka Tieslietu ministrija tuvākajā laikā atkārtoti izskatīs Kamiņska un Vasika lietas. Taču viņš pauda šaubas, vai Duda pabeigs apžēlošanas procedūru. Bodnars uzsvēra, ka gadījumā, ja Duda tiešām grasītos apžēlotu abus bijušos ministrus, viņam šim nolūkam nebūtu nepieciešams tieslietu ministrs, kurš saskaņā ar Polijas likumiem, pilda arī ģenerālprokurora pienākumus.
Duda arī pauda bažas par sabiedrisko mediju sistēmas restrukturizāciju, ko sākusi Tuska valdība.
Polijas jaunās valdības kultūras ministrs Bartlomejs Senkevičs pagājušajā mēnesī atcēla sabiedrisko mediju vadību, kuru, kā apgalvo valdība, kontrolēja PiS, un aizstāja to ar jaunu. Valdība atsaucās uz nepieciešamību "depolitizēt" sabiedriskos medijus, kas esot kļuvuši par PiS valdības propagandas instrumentu. Tas izraisīja pretestību no PiS un Duda puses, kuri bija sašutuši par to, ka vadības maiņa tika veikta, pamatojoties uz komercsabiedrību kodeksu, nevis pieņemta ar parastu likumprojektu.
Prezidents sacīja, ka, viņaprāt, "mierīgi un konsekventi jāizstrādā likumā noteikti risinājumi attiecībā uz sabiedrisko mediju nākotni", un pauda cerību, ka nākotnē tas notiks.
Tusks pēc tikšanās ar Dudu sacīja, ka darīs visu iespējamo, lai sadarbībā ar prezidentu nomierinātu sabiedrību, ko satraukuši nesenie politiskie notikumi. "Mēs vēlamies, lai cilvēki redzētu, ka mūsu valdības mērķis ir padarīt cilvēku dzīvi labāku," preses konferencē paziņoja Tusks.
Polijas parlamenta vēlēšanās 15.oktobrī absolūto vairākumu ieguva līdzšinējā opozīcija Tuska vadībā. PiS, kas bija pie varas kopš 2015.gada, šajās vēlēšanās zaudēja vairākumu parlamentā.