Svētdiena, 3.marts

redeem Marts, Tālavs, Tālis

arrow_right_alt Politika \ Pasaulē

Polijas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi valdošā nacionālkonservatīvā partija

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Polijas parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi valdošā nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" (PiS), taču tā nav spējusi izcīnīt absolūto vairākumu, liecina nobalsojušo vēlētāju aptauja.

Saskaņā ar aptauju, ko veicis sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums "Ipsos", PiS ieguvusi 36,8% balsu un attiecīgi 200 no 460 Seima deputātu vietām.

Lielākā opozīcijas apvienība - "Pilsoniskā koalīcija" (KO), kurā bijušā premjerministra Donalda Tuska vadītā liberāli konservatīvā partija "Pilsoniskā platforma" (PO) apvienojusies ar dažādām liberālām un pat kreisām sīkpartijām, - izcīnījusi 31,6% balsu un attiecīgi 163 mandātus.

Trešajā vietā ierindojusies agrārās Polijas Tautas partijas un centriski labējās partijas "Polija 2050" apvienība "Trešais ceļš" (TD), kuru atbalstījuši 13% vēlētāju, bet ceturtā ir centriski kreisā partija "Jaunie kreisie", kas ieguvusi 8,6% balsu.

Abi šie saraksti tiek uzskatīti par potenciālajiem KO koalīcijas partneriem. Šim tīs partijām saskaņā ar nobalsojušo aptaujām Seimā kopā būtu 248 vietas, kas nodrošinātu tām valdības veidošanai nepieciešamo vairākumu.

Tikmēr PiS un tās iespējamajiem koalīcijas partneriem - galēji labējai partijai "Konfederācija", kas ieguvusi 6,2% balsu, arī pārvarot iekļūšanai Seimā noteikto 5% barjeru, kopā būtu tikai 212 vietas.

Turklāt priekšvēlēšanu kampaņas laikā "Konfederācija" atkārtoti paziņojusi, ka nevēlas sadarboties ar PiS.

Tusks jau paziņojis, ka PiS "valdīšana ir beigusies".

"Šis drūmais periods ir beidzies, "Likuma un taisnīguma" valdīšana ir beigusies," uzrunājot savus atbalstītājus paziņoja Tusks, piebilstot, ka vēlēšanās "uzvarējusi Polija, uzvarējusi demokrātija".

Tikmēr PiS līderis Jaroslavs Kačiņskis paziņojis, ka nogaidīs līdz turpmākajiem notikumiem.

Spēki samēru parlamenta joprojām vat mainīt dažu procentpunktu atšķirības starp balsīm, ko ieguvušas mazākās partijas, un sagaidāms, ka nākamās valdības veidošana prasīs ilgu laiku.

Paredzēts, ka oficiālie vēlēšanu rezultāti tiks pasludināti ne agrāk kā otrdien.

Šoreiz bijusi rekordliela vēlētāju aktivitāte, kas sasniegusi 72,9%.