Jaunzēlandes premjerministre atkāpjas no amata

© Reuters/Scanpix/Leta

Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna ceturtdien paziņoja, ka februārī atkāpsies no amata.

"Man ir laiks [aiziet]. Man vienkārši nav pietiekami daudz [spēka] vēl četriem gadiem," Ārderna sacīja savas Darba partijas biedru sanāksmē.

Ārderna 2017.gadā kļuva par premjerministri koalīcijas valdībā, bet 2020.gadā panāca centriski kreisās Darba partijas uzvaru parlamenta vēlēšanās. Jaunākajās sabiedriskās domas aptaujās viņas partijas un pašas premjeres popularitāte ir kritušās.

Pirmoreiz parādoties sabiedrībā kopš parlamenta došanās vasaras atvaļinājumā pirms mēneša, Ārderna sacīja, ka bija cerējusi šī pārtraukuma laikā rast enerģiju, lai turpinātu vadīt valdību, bet nav spējusi to izdarīt.

Ārderna arī paziņoja, ka nākamās parlamenta vēlēšanas notiks 14.oktobrī, bet viņa līdz tām turpinās darbu kā parlamenta deputāte.

"Es aizeju nevis tāpēc, ka ticētu tam, ka mēs nevaram uzvarēt nākamajās vēlēšanās, bet tāpēc, ka ticu tam, ka mēs varam uzvarēt un uzvarēsim," sacīja Ārderna.

Ārderna sacīja, ka viņas atkāpšanās stāsies spēkā ne vēlāk kā 7.februārī, un piebilda, ka Darba partija 22.janvārī balsos par jaunu līderi. Vicepremjers Grānts Robertsons ir paziņojis, ka neizvirzīs savu kandidatūru.

Premjere sacīja, ka viņas atkāpšanās nav nekāds noslēpums.

"Es esmu cilvēcīga. Mēs dodam tik daudz, cik spējam, kamēr mēs to spējam, un tad ir laiks [aiziet]. Man šis laiks ir pienācis. Es aizeju, jo šādam privileģētam darbam ir liela atbildība. Atbildība zināt, kad jūs esat īstais cilvēks, lai vadītu, un arī, kad neesat," teica Ārderna.

Politika

Politikas kuluāros jau kādu laiku līdz Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām un arī pēc tām virmoja runas par izmaiņām valdošajā koalīcijā, turklāt versijas bija pretrunīgas: gan par Apvienotā saraksta (AS) sašķelšanu, piesaistot atsevišķus frakcijas deputātus, gan par AS gatavību atgriezties valdībā “Progresīvo” vietā. Kā noskaidroja Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”, šādas versijas necirkulēja bez pamata, taču vismaz šobrīd šie scenāriji vairs nav aktuāli.

Svarīgākais