Ķīnai neizdosies izolēt Taivānu, cenšoties nepieļaut, lai turp dodas ASV amatpersonas, piektdien Tokijā, noslēdzot vizīti Āzijā, sacīja ASV Kongresa Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi.
Ķīna centusies izolēt Taivānu, pēdējā laikā arī liedzot tai pievienoties Pasaules Veselības organizācijai.
"Viņi var mēģināt atturēt Taivānu no vizītēm un līdzdalības citās vietās, bet viņi neizolēs Taivānu, liedzot mums doties uz turieni," sacīja spīkere.
Apgalvojumus, ka viņas vizīte eskalējusi spriedzi reģionā, Pelosi raksturoja kā smieklīgus, norādot, ka viņas brauciens uz Taivānu nebija iecerēts, lai mainītu salas "status quo", bet saglabātu mieru Taivānas šaurumā.
Pelosi cildināja Taivānas demokrātiju, arī progresu dažādības nodrošināšanas un LGBTQ tiesību
labā, panākumus tehnoloģiju un biznesa jomā, vienlaikus kritizējot Ķīnu par tirdzniecības vienošanos pārkāpumiem, bruņojuma izplatīšanu un cilvēktiesību problēmām.
"Mūsu draudzība ar Taivānu ir spēcīga. Tai ir abu lielo partiju atbalsts Pārstāvju palātā un Senātā, pārliecinošs atbalsts mieram un Taivānas "status quo"," skaidroja Pelosi.
Jau ziņots, ka Pelosi šonedēļ bija ieradusies Taivānā, paziņojot, ka vizīte demonstrē Vašingtonas stingro apņemšanos atbalstīt Taivānu. Kongresa Pārstāvju palātes spīkere ir augstākā Savienoto Valstu amatpersona, kas apmeklējusi Taivānu ceturtdaļgadsimta laikā.
Reaģējot uz šo vizīti, Ķīna jau otro dienu rīko militārās mācības ap Taivānu, kuru laikā tiek šautas raķetes. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens piektdien to nosauca par nopietnu eskalāciju.
Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949.gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika, kas uzskata Taivānu par savas teritorijas daļu.
Demokrātiskā Taivāna dzīvo pastāvīgu Ķīnas iebrukuma draudu apstākļos.