"Man nekad nav bijis tik ļoti kauns par savu valsti"; Krievijas padomnieks ANO Ženēvā atkāpjas no amata

 
©Scanpicx

Augsta ranga Krievijas diplomāts ir atkāpies no amata saistībā ar "asiņaino, bezjēdzīgo un absolūti nevajadzīgo" karu Ukrainā, kritizējot Kremļa personas, kuras vēlas "palikt pie varas mūžīgi", raksta portāls "The Times".

Krievijas misijas ANO Ženēvā vadītājs Boriss Bondarevs sacīja, ka viņam ir gana ar "meliem un neprofesionalitāti" valsts Ārlietu ministrijā.

"Divdesmit manas diplomātiskās karjeras gados esmu redzējis dažādus mūsu ārpolitikas pavērsienus, taču nekad nav bijis tik ļoti kauns par savu valsti, kā šī gada 24.februārī. Putina uzsāktais agresīvais karš pret Ukrainu un faktiski pret visu Rietumu pasauli ir ne tikai noziegums pret ukraiņu tautu, bet arī, iespējams, visnopietnākais noziegums pret Krievijas tautu," ziņojumā rakstīts.

41 gadu vecais pieredzējušais diplomāts apstiprināja aiziešanu no darba Krievijas diplomātiskajā misijā.

Bondarevs bija Krievijas misijas ANO diplomātiskais konsultants, kurš koncentrējās uz Krievijas iesaisti Ženēvā bāzētajā atbruņošanās konferencē. Pirms tam viņš bija diplomāts, piemēram, Kambodžā un Mongolijā.

Līdz šim publiski nav bijis zināms par Krievijas diplomātu neapmierinātību ar karu Ukrainā. Putina režīms cenšas nepieļaut iebildumus pret iebrukumu Ukrainā. Kremlis cenšas gādāt, lai visas valdības institūcijas paustu vienotu viedokli par, kā karu dēvē Krievijā, "speciālas militārās operācijas" gaitu.

"Manas valdības pašreizējā rīcība nav paciešama," Bondarevs sacīja ziņu aģentūrai "Associated Press" (AP), piebilstot, ka kā ierēdnis ir līdzatbildīgs par to, "un es to nevēlos".

"Vai uztraucos par iespējamo Maskavas reakciju? Man par to ir jāuztraucas," diplomāts atzina, sakot, ka pagaidām nav saņēmis nekādu ziņu no Krievijas amatpersonām.

Uz jautājumu, vai viņa kolēģu vidū valda tāds noskaņojums, Bondarevs atzina, ka "ne visi Krievijas diplomāti ir karadarbības atbalstītāji. Viņi ir saprātīgi, bet viņiem ir jāklusē".

Bondarevs pieļāva, ka viņa lieta varētu kļūt par paraugprāvu, lai citi nesekotu viņa piemēram.

Angļu valodā nosūtītajā paziņojumā apmēram 40 diplomātiem un citām personām viņš norādīja, ka karu sākušie "vēlas tikai vienu - mūžīgi saglabāt varu, dzīvot pompozi bezgaumīgās pilīs, kuģot jahtās, kas pēc tilpības un vērtības ir pielīdzināmas visai Krievijas karaflotei, baudīt neierobežotu varu un pilnīgu nesodāmību".

Viņš nosodīja "melus un neprofesionalitāti" Krievijas Ārlietu ministrijā, īpaši kritizējot ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, kurš, kā vērtē diplomāts 18 gadu laikā no "profesionāla un izglītota intelektuāļa" kļuvis par "cilvēku, kurš nepārtraukti izplata pretrunīgus paziņojumus un draud pasaulei (tātad arī Krievijai) ar kodolieročiem".

"Tagad Ārlietu ministrija nav par par diplomātiju. Tā ir par karadarbību, meliem un naidu," secinājis diplomāts.

Bondarevs AP teicis, ka neplāno doties prom no Ženēvas.

Organizācijas "U.N. Watch" izpilddirektors Hillers Neuers paziņoja, ka "Boriss Bondarevs ir varonis", aicinot ASV, Lielbritāniju un Eiropas Savienību veidot atbalsta programmu Krievijas diplomātiem, kuri vēlas atstāt darbu, un viņu ģimenes locekļiem.