Brisele dusmīga uz Borisu Džonsonu un ir gatava "stingri un apņēmīgi" rīkoties

© EPA/Scanpix/Leta

Brisele brīdinājusi Lielbritānijas premjerministru Borisu Džonsonu, ka ir gatava rīkoties "stingri un apņēmīgi", lai nodrošinātu Ziemeļīrijas protokola ievērošanu.

Protokols, kas papildina breksita vienošanos, paredz, ka starp Ziemeļīriju un pārējo Lielbritāniju jāievieš muitas robeža, lai tādējādi izvairītos no robežkontroles atjaunošanas uz robežas starp Ziemeļīriju un Īriju.

Eiropas Savienība (ES) martā uzsāka tiesisko pārkāpuma procedūru, jo Lielbritānija vienpusējā kārtā līdz oktobrim atlika muitas kontroles ieviešanu starp Ziemeļīriju un pārējo Apvienotās Karalistes teritoriju. Brisele uzskata, ka tas ir 2019.gadā noslēgtās breksita vienošanās pārkāpums.

Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Marošs Šefčovičs paziņoja, ka EK nekautrēsies rīkoties, lai nodrošinātu, ka Lielbritānija ievēro savas starptautiskās saistības.

Šefčovičs, kuram trešdien plānotas sarunas ar Lielbritānijas breksita ministru Deividu Frostu par Ziemeļīrijas protokola īstenošanu, sacīja, ka EK necietīs tālāku atkāpšanos no protokola nosacījumiem.

Šefčovičs norādīja, ka protokola īstenošanā no Lielbritānijas puses diemžēl vērojami lieli trūkumi.

"Abpusēji saskaņoti [protokola] īstenošanas ceļi ar konkrētiem termiņiem (..) būtu svarīgs atspēriena punkts un, manuprāt, ticams iznākums šai kopējai komitejai," paziņoja Šefčovičs.

"Ja tas nenotiks un ja Lielbritānija turpinās rīkoties vienpusēji, (..) ES nekautrēsies rīkoties stingri un apņēmīgi, lai nodrošinātu, ka Lielbritānija ievēro savas starptautiskās saistības," sacīja Šefčovičs.

Viņš pauda pārliecību, ka protokols ir labākais risinājums, lai nodrošinātu, ka starp Ziemeļīriju un Īriju neatjaunojas stingra robeža.

Mediji ziņo, ka ASV prezidents Džo Baidens šonedēļ G7 samitā uzsvērs Džonsonam Ziemeļīrijas protokola nozīmīgumu.

Pirms G7 sanāksmes Džonsons šo jautājumu apspriedis arī ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu.

Džonsons sarunā uzsvērsi, ka gan Lielbritānijai, gan EK ir pienākums atrast risinājumu problēmām, kas saistās ar protokolu.

Svarīgākais