Krievija apsūdz ASV par "revolūcijas" gatavošanu Moldovā

 
©EP/SCANPIX/LETA

Krievija otrdien apsūdzējusi ASV par "revolūcijas" gatavošanu Moldovā pirms novembrī gaidāmajām vēlēšanām, norādot, ka Vašingtona līdzīgi izrīkojusies Baltkrievijā un Kirgizstānā.

"Tagad mēs skaidri redzam, ka amerikāņi gatavo revolūcijas scenāriju Moldovā," kur novembrī gaidāmajās vēlēšanās uz atkārtotu pilnvaru termiņu pretendē prokrieviski noskaņotais prezidents Igors Dodons, teikts Krievijas Ārējā izlūkdienesta (SVR) priekšnieka Sergeja Nariškina paziņojumā.

Krievija ir vairākkārt apsūdzēta mēģinājumos iejaukties ASV prezidenta vēlēšanās 2016.gadā, kad prezidenta amatā tika ievēlēts Donalds Tramps.

ASV pirmdien paziņoja, ka seši Krievijas militārā izlūkdienesta aģenti apsūdzēti globālos kiberuzbrukumos, tostarp mēģinājumā izjaukt vēlēšanas Francijā 2017.gadā.

Savukārt Nariškins apsūdzējis Vašingtonu mēģinājumos ietekmēt situāciju pēc vēlēšanām valstīs, kas ir "draudzīgas Maskavai", kā piemērus minot Baltkrieviju un Kirgizstānu.

Baltkrievijā jau ilgāk nekā divus mēnešus turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu. Protestu gaitā aizturēti vairāk nekā 13 000 cilvēku, bet vairāki simti ievainoti.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

Tikmēr pēcvēlēšanu protestu satricinātajā Kirgizstānā prezidents Sooronbajs Džeenbekovs pagājušajā nedēļā paziņoja par atkāpšanos no amata, skaidrojot, ka vēlas izvairīties no jaunām milicijas sadursmēm ar protestētājiem, kas pieprasa viņa demisiju.

Moldovā politiskā situācija ir nestabila jau ilgu laiku. Valsts ir sašķelta starp tiem, kas atbalsta ciešākas saites ar Eiropas Savienību (ES), sevišķi kaimiņvalsti Rumāniju, un tiem, kas vēlas saglabāt ciešas attiecības ar Maskavu.

Nariškins apgalvoja, ka Vašingtona uzskata Dodona izredzes uzvarēt vēlēšanās par labām, tādēļ mudina Moldovas opozīciju pēc vēlēšanām rīkot protestus, lai apšaubītu rezultātu ticamību un pieprasītu atkārtotas vēlēšanas.

Nariškins apgalvoja, ka vietējos medijos publiskotas viltus ziņas un ASV amatpersonas cenšas pārliecināt Moldovas drošības spēkus mainīt puses protestu gadījumā.

Dodons uzvarēja prezidenta vēlēšanās 2016.gadā, sakaujot proeiropeisko konkurenti Maiju Sandu.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!