Trampa znots zaudē augstākā līmeņa pielaidi valsts noslēpumam

© Reuters/Scanpix

ASV prezidenta Donalda Trampa znots un padomnieks Džareds Kušners ir zaudējis augstākā līmeņa pielaidi valsts noslēpumam, otrdien pavēstīja informēti ziņu avoti.

Divi ziņu avoti, runājot neoficiāli, jo pielaides valsts noslēpumam statuss ir slepena informācija, apstiprināja ASV mediju ziņas, ka 37 gadus vecais Kušners vairs nevarēs piekļūt ASV visvairāk sargātajiem noslēpumiem.

Baltais nams atteicās oficiāli komentēt šīs ziņas, bet tā amatpersonas uzstāja, ka šis lēmums nekādi neietekmēs Kušnera lomu.

Kušnera zaudētā pielaide visslepenākajai informācijai tomēr rada nopietnas šaubas par viņa ietekmi Baltajā namā un par viņa spējām pildīt vidutāja lomu Tuvo Austrumu miera procesā.

Kušners spēlēja nozīmīgu lomu Trampa vēlēšanu kampaņā un viņa paŗejas komandas sakaros ar ārvalstīm. Viņš arī bija viena no vadošajām personām centienos panākt miera līgumu starp Izraēlu un palestīniešiem.

Kušners arī ierosinājis pastiprināt Vašingtonas atbalstu Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu valdībai.

ASV medijs "Politico" un telekanāls CNN ziņoja, ka Kušnera augstākā līmeņa pielaide var būt atcelta pagājušās nedēļas beigās. Lēmums par to pieņemts dažas dienas pirms Netanjahu vizītes Baltajā namā.

CNN 19.februārī ziņoja, ka īpašais prokurors Roberts Millers, kurš izmeklē Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā, izskata Kušnera centienus ārzemēs iegūt finansējumu savai firmai.

Iepriekš bija zināms, ka izmeklēšana koncentrējusies tikai uz Kušnera sakariem ar Krieviju, tomēr tagad tie tiek izmeklēti arī citās valstīs, tostarp Ķīnā. Millers interesējas par Kušnera darbību pārejas komandā pēc Trampa uzvaras vēlēšanās 2016.gada novembrī.

Millera komanda koncentrējas uz Kušnera centieniem iegūt finansējumu viņa vadītās kompānijas "Kushner Companies" nekustamo īpašumu projektam Ņujorkā, ziņoja CNN, atsaucoties uz avotiem, kas informēti par izmeklēšanu.

Politika

Vācijas ekonomikas izpētes institūti ceturtdien izteikuši pesimistiskas izaugsmes prognozes 2025.gadam, Eiropas lielākajai ekonomikai saskaroties ar politiskajiem riskiem gan iekšzemē, gan ārvalstīs.

Svarīgākais