Tiesa atceļ orderi Pudždemona aizturēšanai
 
©EPA/ SCANPIX

Spānijas Augstākā tiesa otrdien atsaukusi izdoto Eiropas orderi bijušā Katalonijas premjerministra Karlesa Pudždemona un četru viņa kolēģu aizturēšanai.

Tiesas paziņojumā teikts, ka tiesnesis Pablo Ljarena, kas izskata šo lietu, nolēmis atsaukt orderi, jo Pudždemons un četri bijušie Katalonijas valdības ministri sacījuši, ka vēlas atgriezties Spānijā, lai piedalītos reģiona parlamenta vēlēšanās.

Tomēr tiesnesis paturēja spēkā Spānijas aizturēšanas orderi.

Katalonijas reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjers Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas 21.decembrī.

Pudždemons un četri viņa kabineta locekļi tūlīt pēc Katalonijas neatkarības pasludināšanas devās uz Beļģiju, nepakļaujoties aicinājumam ierasties Spānijas tiesā, lai liecinātu par viņiem izvirzītajām apsūdzībām dumpī, kūdīšanā un līdzekļu izšķērdēšanā.

Tie reģionālās valdības ministri, kas ieradās liecināšanai tiesā, tika apcietināti, tomēr pirmdien Augstākā tiesa sešus no viņiem atļāva atbrīvot pret drošības naudu.

Tiesa atteicās pret galvojumu atbrīvot vienīgi bijušo Katalonijas vicepremjeru Urialu Džunkerasa, kā arī pēc Katalonijas neatkarības pasludināšanas atcelto reģionālās valdības iekšlietu ministru Žoakimu Fornu un divu separātistu nevalstisko organizāciju līderus - Katalāņu nacionālās sapulces (ANC) līdzšinējo priekšsēdētāju Džordi Sančesu un organizācijas "Omnium Cultural" vadītāju Džordi Kuišaru.