Nākamnedēļ paredzēto Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību "Zapad 2017" mērķis ir kaimiņvalstu iebiedēšana, kurai nevajag ļauties, piektdien uzsvērusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, kura pati septembra otrajā pusē gatavojas doties uz ASV un teikt runu ANO Ģenerālās asamblejas sesijā.
"Nevajag mūs baidīt un nevajag baidīties pašiem, jo tieši tāds ir mācību "Zapad" mērķis - iebiedēt mūs, slāpēt mūsu gribu aizstāvēties, lai mēs justos paralizēti un neko savā valstī nevarētu iesākt," viņa sacījusi preses konferencē Seimā, lūgta komentēt dažu politiķu kritiku attiecībā uz šai vizītei izvēlēto laiku.
"Visu atbildīgo struktūru ieteikumi liecina, ka drošības līmenis nav mainījies, un [tas nozīmē] iespēju doties uz Apvienoto Nāciju Organizāciju un no tribīnes uzrunāt divsimt valstis, pievēršot uzmanību mūsu reģiona problēmām, kamēr visa pasaule pašlaik domā tikai par konfliktiem ar Ziemeļkoreju," skaidrojusi prezidente.
Pēc viņas teiktā, tā būs izdevība uzsvērt, ka "agresoram, lai kur tas arī atrastos - vai nu Ziemeļkorejā, vai mūsu kaimiņos, nav tiesību darīt, ko vien tas vēlas".
SCANPIX
"Agresīvas darbības pret savām kaimiņvalstīm, kari, teritoriju sagrābšana nav attaisnojama un vienmēr pelnīs nosodījumu. To es teikšu visai pasaulei," sacījusi Grībauskaite.
Iepriekš Lietuvas prezidente izteikusies, ka "Zapad" pēc sava rakstura ir uzbrukuma mācības, kurās Krievija demonstratīvi gatavojas karam ar Rietumiem.
Kā ziņots, Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību "Zapad" aktīvā fāze norisināsies no 14.septembra līdz 20.septembrim.
Baltkrievija paziņojusi, ka tajās piedalīsies tikai 12 700 karavīri, tikmēr NATO amatpersonas uzskata, ka šis skaitlis mākslīgi pazemināts, sadalot mācības vairākās daļās, lai izvairītos no pienākuma uzaicināt uz tām starptautiskos novērotājus.
Kā iepriekš atzinis Lietuvas militārais izlūkdienests, ļoti iespējams, ka mācību "Zapad 2017" scenārijā būs paredzēts bruņots konflikts ar NATO. Daļa no šīm mācībām norisināsies ļoti tuvu Lietuvas valsts robežām, tādēļ Lietuvas amatpersonas neizslēdz tīšu vai netīšu incidentu un provokāciju iespējamību. Savukārt Maskava un Minska apgalvo, ka mācībām būs tikai aizsardzības raksturs.