Katara nosoda četru arābu valstu lēmumu saraut diplomātiskās attiecības

© Scanpix

Katara pirmdien nosodījusi četru arābu valstu lēmumu saraut diplomātiskās attiecības, nodēvējot to par nepamatotu soli.

Apvienotie Arābu Emirāti (AAE), Bahreina, Ēģipte un Saūda Arābija pirmdien paziņoja, ka ir pārtraukušas diplomātiskās attiecības ar Kataru, kuru apsūdzēja terorisma atbalstīšanā.

"Šie pasākumi ir neattaisnojami un balstīti uz nepatiesiem un bezjēdzīgiem apgalvojumiem," paziņoja Kataras Ārlietu ministrija.

Ministrijas paziņojumā teikts, ka Katara kritusi par upuru "kūdīšanas kampaņai, kas balstīta uz safabricējumiem," un kuras mērķis ir kaitēt Katarai.

Katara uzsvēra, ka sankcijas, tostarp satiksmes ierobežošana, neietekmēšot pilsoņu ikdienas dzīvi.

"Kataras valdība īstenos visus nepieciešamos pasākumus (..), lai izjauktu mēģinājumus ietekmēt vai kaitēt Kataras sabiedrībai un ekonomikai," paziņoja ministrija.

Scanpix

Katarai ir sauszemes robežas ar Saūda Arābiju, bet no Bahreinas un AAE to šķir Persijas līča ūdeņi.

Kā vēstīts, AAE, Bahreina, Ēģipte un Saūda Arābija paziņoja, ka to diplomāti atstās Kataru, kā arī tās slēgs savas ostas un lidostas Kataras ūdens un gaisa transportlīdzekļiem. Gaidāms, ka arī šo valstu kuģi un lidmašīnas nedosies uz Kataru.

Saūda Arābijas vadītā koalīcija, kas cīnās pret Jemenas šiītu nemierniekiem, arī paziņoja, ka izslēdz Kataru, kas koalīcijas rīcībā bija nodevusi kara lidmašīnas.

Saūda Arābijas ziņu aģentūra SPA vēsta, ka Saūda Arābija pārtraukusi diplomātiskās attiecības ar Kataru un slēgusi ar to robežas, "lai pasargātu savu nacionālo drošību no terorisma un ekstrēmisma briesmām". Saūda Arābija apsūdz Kataru, ka tā atbalsta tādus ekstrēmistiskus grupējumus kā "Musulmaņu brālība", "Al Qaeda" un "Islāma valsts", kā arī Irānas atbalstītus grupējumus, kas darbojas Saūda Arābijas rietumos.

Bahreinas ziņu aģentūra uzsver, ka attiecības ar Kataru tiek pārtrauktas, jo Katara "satricinājusi Bahreinas drošību un stabilitāti un iejaucas tās iekšējas lietās". Bahreina vaino Kataru, ka tā "atbalsta bruņotas teroristu aktivitātes un līdzekļu piešķiršanu ar Irānu saistītiem grupējumiem, lai veiktu sabotāžu un izplatītu haosu Bahreinā".

Saūda Arābijas un citu Persijas līča Arābu valstu attiecības ar Kataru pasliktinājās pirms vairākiem gadiem, kad tā atbalstīja toreizējo Ēģiptes prezidentu Mohamedu Mursi, kurš bija "Musulmaņu brālības" pārstāvis un vēlāk tika gāzts apvērsumā. 2014.gada martā, jau pēc Mursi gāšanas, šo nesaskaņu dēļ Saūda Arābija, AAE un Bahreina atsauca savus vēstniekus no Kataras. Astoņus mēnešus vēlāk, kad Kataras varas iestāžu spiediena šo valsti atstāja vairāki "Musulmaņu brālības" dalībnieki, trīs valstu vēstnieki atgriezās Dohā.

Pagājušajā mēnesī AAE, Bahreina, Ēģipte un Saūda Arābija bloķēja piekļuvi vairākiem Kataras medijiem, tostarp valsts finansētajam telekanālam "Al Jazeera", pēc tam, kad Kataras oficiālās ziņu aģentūras vietnē tika publicēti Kataras emīra šeiha Tamima al Hamada al Thani izteikumi, kuros viņš nosauc Irānu par "islāma lielvaru" un kritizē ASV prezidenta Donalda Trampa politiku pret Irānu. Savukārt Katara paziņoja, ka emīra izteikumi esot safabricēti un tos ziņu aģentūras vietnē ievietojuši hakeri.

Svarīgākais