Ukrainā uzsprādzis gāzes cauruļvads, kas piegādā gāzi Eiropai

© Scanpix

Ukrainas austrumos, Poltavas apgabalā, uzsprādzis gāzes cauruļvads Urengoja-Pomari-Užgoroda, ziņo Ukrainas mediji. Liesmas, kas šāvās 100 metru augstumā, izdevies apdzēst nepilnu divu stundu laikā. Cilvēki sprādzienā nav cietuši.

Sprādziena cēlonis pagaidām nav zināms, taču tas noticis dienu pēc Krievijas lēmuma apturēt gāzes piegādes Ukrainai. Krievijas gāzes tranzīts klientiem Eiropā tiek nodrošināts pilnā apjomā pa cauruļvada rezerves atzaru.

Kā paziņojis Ukrainas iekšlietu ministrs Arsēns Avakovs, tiek izskatītas vairākas notikušā versijas un galvenā no tām ir terora akts.

Tuvākās apkaimes iedzīvotāji stāstījuši, ka tieši pirms tam viņi dzirdējuši "divus spēcīgus blīkšķus", kas varētu liecināt par tīši sarīkotiem sprādzieniem.

Eksplozija notika ap plkst.15. Aizdegās gāzesvada sadales mezgls, liesmas izplatījās 200-300 metru rādiusā. Uz notikuma vietu tika nekavējoties nosūtītas Iekšlietu ministrijas un Valsts ārkārtējo situāciju dienesta operatīvās vienības. Aizgriežot cauruļvadu, tika novērsta lielāka katastrofa, un ap plkst. 16.40 uguni izdevās apdzēst.

"Cauruļvada sabotāža (..) ir vēl viens Krievijas mēģinājums diskreditēt Ukrainu kā partneri gāzes sektorā," norādījis ministrs.

Viņš atgādinājis, ka pirms maijā notikušajām Ukrainas prezidenta vēlēšanām Ivanofrankivskas apgabalā tika novērsti divi terora aktu mēģinājumi gāzes transporta sistēmā, un jūnija sākumā premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks, runājot Augstākajā radā, norādīja, ka to mērķis bijis diskreditēt Ukrainas gāzes transporta sistēmu, pārtraukt tranzītu uz Eiropu un leģitimēt Eiropas acīs Krievijas atbalstīto gāzesvadu "South Stream".

Ukrainas Valsts ārkārtējo situāciju dienestā uzskata, ka sprādziens varēja būt saistīts ar maģistrālā gāzesvada dehermetizāciju.

Gāzes cauruļvads Urengoja-Pomari-Užgoroda savieno Rietumsibīrijas dabasgāzes atradnes ar Užgorodu Ukrainas rietumos. No Užgorodas tālāk dabasgāze tiek transportēta uz Eiropu. Gāzesvada Krievijas posmu pārvalda koncerns "Gazprom", bet Ukrainas posmu - "Ukrtransgaz".

Ukrainas valsts enerģētikas kompānija "Naftogaz" paudusi satraukumu par notikušo un apņēmusies veikt pastiprinātus drošības pasākumus visos gāzes transporta sistēmas objektos.

"Ļoti satraucoša situācija. Un ļoti dīvaina apstākļu sakritība," savā "Facebook" profilā raksta "Naftogaz" valdes priekšsēdētājs Andrejs Koboļevs.

Politika

Lai cik ierobežota arī nebūtu Latvijas Bankas (LB) ietekme uz eirozonas monetāro politiku, LB prezidentam joprojām ir nozīmīga loma mūsu valsts ekonomiskajā, finansiālajā un banku sistēmas attīstībā. Tāpēc mūsu politiķu izvēlei – kuram uzticēt šo svarīgo amatu pēc tam, kad šā gada 21. decembrī beigsies pilnvaru termiņš esošajam LB prezidentam Mārtiņam Kazākam – jāpieiet ar pilnu nopietnību.

Svarīgākais