Kijevā notiek demonstrācija Krimas tatāru atbalstam

© Scanpix

Aptuveni tūkstotis cilvēku svētdien sapulcējušies uz demonstrāciju Kijevas centrā, lai paustu atbalstu Krimas tatāriem 70.gadadienā kopš lielinieku režīma veiktajām Krimas tatāru deportācijām.

Mītiņa dalībnieki rokās tur Ukrainas un Krimas tatāru karogus, kā arī plakātus, kas vēsta "Krima - tā ir Ukraina!" un "Nē, deportācijām!".

Sapulcējušos ļaudis uzrunāja bijušais Krimas tatāru tautas padomes Medžlisa priekšsēdētājs, Ukrainas parlamenta deputāts Mustafa Džemiļevs, kuram Krievija aizliegusi piecus gadus iebraukt savā teritorijā, tostarp anektētajā Krimā.

Krievija februāra beigās okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu, bet martā to anektēja. Starptautiskā sabiedrība nosodījusi Krimas okupāciju un tās aneksiju neatzīst. Sodot Krieviju par Krimas aneksiju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis jau noteikušas sankcijas vairākiem desmitiem Krievijas augstāko amatpersonu un Kremļa tuvākā loka cilvēku.

1944.gadā lielinieku diktatora Josifa Staļina organizētajās deportācijās uz Vidusāziju tika izsūtīti teju visi Krimas tatāri, kuru skaits jau Krievijas impērijas laikā represiju dēļ bija sarucis no pieciem miljoniem līdz 300 000. Kopš 1989.gada 266 000 Krimas tatāru ir atgriezušies Krimā, taču savā vēsturiskajā dzimtenē viņi saskaras ar grūtībām un plašu diskrimināciju. Lielākās problēmas saistītas ar valodas un kultūras tiesībām. Pēc pussalas aneksijas un "referenduma", ko Krimas tatāri boikotēja, viņi ir satraukti par savu turpmāko likteni.

Svarīgākais