Trešdiena, 7.jūnijs

redeem Arnis, Gaida

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Politika \ Eiropas Savienība

ES vienojas arī nākamajā ziemā samazināt pieprasījumu pēc gāzes

© f64.lv, Kaspars Krafts

Eiropas Savienības (ES) valstu enerģētikas ministri otrdien vienojās pagarināt pasākumus brīvprātīgai gāzes patēriņa samazināšanai par 15% ES teritorijā par vienu gadu līdz 2024.gada martam.

Gāzes patēriņa samazināšana palīdz uzpildīt rezerves, nodrošināt vairāk enerģijas piegāžu un "uzturēt cenas zemā līmenī", paziņoja Zviedrijas enerģētikas ministre Eba Buša, kas vadīja sarunas.

ES valstis pērnvasar solīja samazināt savu gāzes patēriņu par vismaz 15% salīdzinājumā ar pēdējo piecu gadu vidējo patēriņu. Tas notika pēc tam, kad Krievija krasi samazināja gāzes eksportu uz ES.

Gāzes patēriņa samazināšana, kas pēdējos mēnešos tika pastiprināta ar prasību samazināt to par vidēji 19% visā ES, bija noteikta līdz marta beigām.

Atjaunotā vienošanās arī ietver nosacījumu, ka piegāžu drošības krīzes gadījumā brīvprātīgā patēriņa samazināšana kļūtu par obligātu.

Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ dabasgāzes cenas pērn krasi pieauga pat līdz vairāk nekā 300 eiro par megavatstundu. Pašlaik Nīderlandes biržā "Title Transfer Facility" (TTF) dabasgāzes cena ir apmēram 45 eiro par megavatstundu.

Cenas ievērojami saruka pēc tam, kad gāzes trūkums tika novērsts, pateicoties Krievijas degvielas aizstāšanai ar importu no citām valstīm un samazinoties pieprasījumam siltās ziemas dēļ.

Gāzes taupīšana arī turpmāk palīdzētu līdz novembrim piepildīt gāzes krātuves par 90%, paziņoja Eiropas Komisija, ierosinot patēriņa samazināšanas pagarinājumu.

"Ievērojamā gāzes patēriņa samazināšana palīdzēja nodrošināt piegāžu drošību pagājušajā ziemā un stabilizēt enerģijas cenas," sacīja Vācijas Ekonomikas ministrijas parlamentārā valsts sekretāre Franciska Brantnere. Viņa sacīja, ka ir mērķis nodrošināt līdzīgu situāciju arī nākamajā ziemā.