Trešdien pusnaktī beidzoties pārejas periodam, Eiropas Savienībā (ES) stājas spēkā Krievijas ogļu importa aizliegums.
Ogļu embargo paredz aprīlī apstiprinātā piektā sankciju pakete, kas vērsta pret Krieviju, reaģējot uz tās atkārtoto iebrukumu Ukrainā.
ES dalībvalstis bija vienojušās par 120 dienu ilgu pārejas periodu, lai dotu iespēju nozarēm pielāgoties krievu ogļu importa aizliegumam, kas noteikts nolūkā vājināt Krievijas ekonomiku.
Eiropas Komisija (EK) aprīlī paziņoja, ka ogļu importa aizliegums varētu Krievijai ik gadu nest astoņus miljardus eiro lielus zaudējumus.
Lai gan, beidzoties ES sankciju Krievijai piektās paketes pārejas laikam, no trešdienas blokā spēkā ir Krievijas ogļu embargo, tranzītam caur Lietuvu uz Kaļiņingradas apgabalu ir izņēmuma statuss.
Lietuvas valsts dzelzceļa kompānijā "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) ziņu aģentūru BNS informēja, ka janvārī-maijā pa Lietuvas dzelzceļa infrastruktūru no Krievijas uz Kaļiņingradas apgabalu transportēts viens miljons tonnu ogļu.
Jūlijā Krievija atsāka sankcijām pakļauto preču tranzītu uz un no Kaļiņingradas apgabala, kuru Lietuva, ievērojot ES sankcijas, bija aizliegusi jūnija vidū.
Krievija Lietuvas aizliegumu sauca par Kaļiņingradas apgabala blokādi un solīja atbildes pasākumus, tādēļ Eiropas Komisija jūlijā precizēja vadlīnijas, ļaujot atsākt dzelzceļa kravu tranzītu, ja tas nepārsniedz 2019.-2021.gadā pārvadāto kravu vidējo apmēru. Tādā veidā Eiropas Komisija cer nodrošināt, ka tranzītā vestās preces tiek piegādātas Kaļiņingradas apgabala vajadzībām, nevis eksportam.
LTG informēja, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas vadlīnijām tiek noraidīti apmēram 5% pieteikumu sankcijām pakļauto preču tranzītam.
Nākamajā sankciju paketē ES jau paredzējusi gandrīz pilnīgu krievu naftas importa aizliegumu, lai tādējādi vēl vairāk pastiprinātu spiedienu uz Maskavu.
Naftas importa aizliegums stāsies spēkā gada beigās, taču tas paredz izņēmumus tām dalībvalstīm, kuras ir īpaši atkarīgas no krievu naftas.
Tas, piemēram, attiecas uz Ungāriju, kurai atļauta turpmāka Krievijas naftas saņemšana pa cauruļvadu.
Taču Krievijas cauruļvadu operators "Transneft" otrdien paziņoja, ka aptur naftas transportēšanu uz Ungāriju, Čehiju un Slovākiju.