EP nosaka pienākumus tiešsaistes platformām, lai cīnītos pret nelikumīgu saturu

© pexels.com

Eiropas Parlaments (EP) ir vienojies par pasākumiem, kas iecerēti, lai palīdzētu tiešsaistē cīnīties pret nelikumīgu saturu, noteiktu platformām atbildību par to algoritmiem un uzlabotu satura moderāciju, informē EP preses sekretārs Jānis Krastiņš.

EP deputāti apstiprināja priekšlikuma tekstu ar 530 balsīm par, 78 - pret un 80 deputātiem atturoties, tādējādi dodot zaļo gaismu EP sarunām ar Eiropas Savienības (ES) Padomi, kurā patlaban dalībvalstis pārstāv prezidējošā valsts Francija.

Digitālo pakalpojumu akta priekšlikumā noteikti skaidri pienākumi un atbildība starpniecības pakalpojumu sniedzējiem, it īpaši tiešsaistes platformām, piemēram, sociālajiem medijiem un tiešsaistes tirdzniecības vietām.

Ar Digitālo pakalpojumu aktu paredzēts ieviest paziņošanas un rīcības mehānismu un attiecīgos aizsardzības pasākumus, kas lietotājiem ļaus ziņot par nelikumīgiem tiešsaistes produktiem, pakalpojumiem vai saturu, lai mitināšanas pakalpojumu sniedzējs tos izņemtu.

Pakalpojumu sniedzējiem pēc paziņojumu saņemšanas būs jārīkojas bez kavēšanās, "ņemot vērā paziņotā nelikumīgā satura veidu un rīcības steidzamību". EP deputāti akta priekšlikumā iekļāva stingrākus aizsardzības pasākumus, tādā veidā gādājot par to, lai šādus paziņojumus pakalpojumu sniedzējs neapstrādātu patvaļīgi un diskriminējoši un lai šajā procesā tiktu ievērotas pamattiesības, tostarp vārda brīvība.

EP uzskata, ka tiešsaistes tirdzniecības vietām ir jārūpējas par to, lai patērētāji tiešsaistē iegādātos drošus produktus, tāpēc tām noteikts stingrāks pienākums izpētīt un pārzināt savus tirgotājus.

Lielās platformās nelikumīga un kaitīga satura izplatīšana rada īpaši augstu risku, tāpēc uz tām attieksies īpaši pienākumi. Šīm platformām būs jāievēro noteikumi par obligātiem riska novērtējumiem, riska mazināšanas pasākumiem, neatkarīgām revīzijām un ieteikumu sistēmu, proti, algoritmu, kas nosaka, kādu saturu lietotāji redz, caurskatāmību. Tādā veidā Digitālo pakalpojumu akts palīdzēs cīnīties pret kaitīgu saturu, kas ne vienmēr ir nelikumīgs, un dezinformācijas izplatīšanu.

EP Eiropas Komisijas tiesību akta sākotnējā priekšlikumā ierosināja papildu izmaiņas, piemēram, no dažiem Digitālo pakalpojumu aktā noteiktajiem pienākumiem jāatbrīvo mikrouzņēmumi un mazie uzņēmumi. Būs jāgādā par to, lai visi pakalpojumu saņēmēji varētu izdarīt apzinātāku izvēli, kas balstīta uz pārredzamu informāciju, tostarp informāciju par to, kā viņu dati ļaus pakalpojuma sniedzējam pelnīt.

Tāpat jānodrošina, ka nesniegt piekrišanu nav sarežģītāk vai laikietilpīgāk nekā sniegt piekrišanu. Ja pakalpojuma saņēmēji nedod piekrišanu vai to atsauc, viņiem jādod citas iespējas piekļūt tiešsaistes platformai, piemēram, "iespējas, kuru pamatā ir reklāma bez sekošanas".

Būs jāaizliedz arī mērķtiecīgas atlases metodes, kurās tiek lietoti nepilngadīgo dati ar mērķi viņiem rādīt reklāmas, kā arī personu atlase pēc īpašām datu kategorijām, kas ļauj mērķēt reklāmu uz neaizsargātām grupām. Digitālo pakalpojumu saņēmējiem un organizācijām, kas tās pārstāv, jābūt garantētai iespējai saņemt kompensāciju par jebkādu kaitējumu, kas radies tā dēļ, ka platformas nav pienācīgi pildījušas savus pienākumus.

Tiešsaistes platformām jāaizliedz izmantot maldināšanas vai uzvedināšanas metodes un ietekmēt lietotāju uzvedību ar maldinošām saskarnēm. Jāparedz plašākas izvēles iespējas attiecībā uz to, kādā veidā algoritms nosaka parādītās informācijas secību: lielajām tiešsaistes platformām ir jāpiedāvā vismaz viena ieteikumu sistēma, kas nav balstīta uz profilēšanu.

Citi plenārsēdē apstiprinātie grozījumi attiecas uz nepieciešamību pakalpojumu sniedzējiem savos noteikumos ievērot vārda brīvību un plašsaziņas līdzekļu brīvību un plurālismu, kā arī jauns noteikums par tiesībām izmantot un maksāt par digitālajiem pakalpojumiem anonīmi.

Svarīgākais