ES reģistrēti 776 omikrona gadījumi; eksperti izstrādājuši vairākus situācijas attīstības scenārijus

© Luis Boza/Cover Images/Scanpix/Leta

Ņemot vērā Covid-19 omikrona varianta parādīšanos pasaulē, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) eksperti sagatavojuši piecus iespējamos epidemioloģiskās situācijas attīstības scenārijus, liecina Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktora Jurija Perevoščikova otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā prezentētie materiāli.

Patlaban ziņots par 766 omikrona varianta gadījumiem Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīs. Visvairāk to ir Dānijā, Norvēģijā un Vācijā. Ārpus ES daudz šo gadījumu reģistrēts Lielbritānijā. Ar ceļojumiem saistīti tikai 13% gadījumu.

Visi gadījumi, par kuriem ir pieejama informācija par smaguma pakāpi, bija asimptomātiski vai viegli, izriet no Perevoščikova stāstītā.

Līdz šim starp šiem gadījumiem nav ziņots par nāves gadījumiem, tomēr ir paziņots par vienu gadījumu Lielbritānijā. Varianta skartajā Dienvidāfrikas Republikā mirstība ir neizteikta un liek domāt, ka šis variants ir vieglāk pārnēsājams, norādīja Perevoščikovs, gan piebilstot, ka šajā gadījumā ir ļoti daudz citu faktoru, kurus nevar neņemt vērā.

Minētie skaitļi gan ir jāvērtē piesardzīgi, jo apstiprināto gadījumu skaits nav liels, norādīja eksperts.

Latvijā patlaban ir reģistrēti 12 Covid-19 izraisošā vīrusa omikrona varianta gadījumi. Septiņi no tiem ir ievesti no ārzemēm - Zviedrijas, Norvēģijas, un Lielbritānijas. Aptaujas laikā simptomi bijuši deviņiem cilvēkiem, taču ne smagi.

Visi inficētie ir pilnībā vakcinēti, turklāt vienā gadījumā cilvēks jau bija veicis baltsvakcināciju. Kopumā identificētas 55 kontaktpersonas, kurām tiek nodrošināta stingra kontrole no Veselības inspekcijas puses, norādīja eksperts.

Runājot par nākotni, Perevoščikovs atsaucās uz ECDC sagatavotajiem iespējamiem epidemioloģiskās situācijas attīstības scenārijiem.

Pirmais scenārijs varētu būt vislabākais sabiedrībai, proti, neraugoties uz to, ka omikrona variantam ir augsta infekciozitāte, var pieļaut, ka tam ir zema spēja izraisīt smagus gadījumus. "Tas ir ideālākais notikumu attīstības variants," komentēja eksperts.

Otrais scenārijs ir bāzes scenārijs, proti, nekas nemainās un turpinās "Delta" varianta dominēšana.

Trešais scenārijs ir tāds, ka omikrona variantam ir augsta infekciozitāte, bet spēja izraisīt smagus gadījumus ir līdzīga "Delta" variantam.

Ceturtais scenārijs paredz, ka ir samazināta vakcīnu efektivitāte, tomēr smagie gadījumi tiek novērsti.

"Piektais ir visdrūmākais teorētiskais scenārijs, proti, omikronam ir pilna tolerance pret iepriekš iegūto imunitāti," norādīja Perevoščikovs, gan uzreiz piebilstot, ka ir jāgaida, kādi būs jaunākie zinātniskie atzinumi par šo variantu.

Politika

Satiksmes ministrijas (SM) Iekšējā audita nodaļas darbs saņēmis augstāko novērtējumu no Iekšējās audita padomes (Padomes) puses. Vērtējumā atzīts, ka SM iekšējā audita funkcija ir paraugs un struktūrvienība lieto metodes, kas ieteiktas kā labā prakse izmantošanai citām iekšējā audita struktūrvienībām.

Svarīgākais