ES līderi samitā sirsnīgi atvadās no Merkeles

 
©Reuters/Scanpix/LETA

Eiropas Savienības (ES) samita noslēgumā bloka dalībvalstu līderi piektdien sirsnīgi atvadījās no Angelas Merkeles, kurai šis, visticamāk, ir pēdējais samits kancleres amatā.

Merkelei šis bija 107.ES samits kancleres amatā, kuru viņa ieņēmusi 16 gadus.

Pirms ķeršanās pie darba, ES līderi noskatījās divu minūšu video ar Merkeles spilgtākajiem mirkļiem samitos un pasniedza viņai atvadu dāvanu, kas reprezentē ēku, kurā norisinās samiti.

Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels salīdzināja Merkeli ar pieminekli, sakot, ka samiti bez viņas būs kā Parīze bez Eifeļa torņa vai kā Roma bez Vatikāna.

"Jūs esat mūsu Eiropas projekta kompass un spožā gaisma," runas noslēgumā sacīja Mišels, izsaucot skaļas ovācijas.

Ja Vācijas partijām līdz decembra vidum neizdosies izveidot jauno koalīciju, Merkele atgriezīsies Briselē uz vēl vienu samitu. Taču vairāki ES līderi jau šodien izmantoja iespēju, lai pateiktu, cik ļoti viņiem pietrūks kancleres, bet jo īpaši viņas prasmes rast kompromisus aizkulišu sarunās.

"Merkeles kundze bija sava veida kompromisa mašīna," žurnālistiem sacīja Luksemburgas premjerministrs Ksavjē Betels.

Merkele kļuva nepopulāra Vidusjūras reģiona valstīs ar taupības politiku, ko atbalstīja eirozonas krīžu risināšanai, un daudzi nepiekrita viņas atvērtās robežas politikai 2015.gadā.

Tomēr Lietuvas prezidents Gitans Nausēda atminējās, ka tieši pateicoties Merkelei pērn ES dalībvalstīm izdevās pārvarēt domstarpības un vienoties par kopīgu plānu, lai mazinātu koronavīrusa pandēmijas triecienu.

Gadu gaitā 67 gadus vecā Merkele piedalījusies samitos ar četriem Francijas prezidentiem, pieciem britu premjerministriem un astoņiem Itālijas premjeriem, risinot 2007. un 2008.gada finanšu krīzi, migrācijas krīzi 2015. un 2016.gadā, breksitu un pandēmijas radītās ekonomiskās problēmas.

Merkele ir cilvēks, kas "16 gados patiešām ir atstājis savas pēdas Eiropā" un ar lielu cilvēcību palīdzējis ES dalībvalstu līderiem grūtos brīžos pieņemt pareizos lēmumus, sacīja Beļģijas premjerministrs Aleksandrs de Kro.

Austrijas kanclers Aleksandrs Šallenbergs, kurš ir jaunpienācējs ES samitos, norādīja, ka Merkeles aiziešana atstās lielu tukšumu.

"Varētu teikt, ka viņa bija miera osta Eiropas Savienībā. Viņa, bez šaubām, ir bijusi lieliska eiropiete," sacīja Šallenbergs.