Turpmāk apdrošināšana ceļu satiksmes negadījumos visā ES būs vienāda

 
©Dmitrijs Suļžics / F64

Eiropas Parlaments (EP) uzlabo noteikumus par apdrošināšanu ceļu satiksmes negadījumos, turklāt jaunie transportlīdzekļu apdrošināšanas noteikumi nodrošinās vienlīdzīgāku attieksmi ceļu satiksmes negadījumos visā Eiropas Savienībā (ES), informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Uzlabotā direktīva nodrošina vienlīdzīgu aizsardzību negadījumos neatkarīgi no tā, vai tie notikuši iesaistīto personu dzīvesvietas valstī vai citviet ES. Noteikumi, ko EP ceturtdien pieņēma ar 689 balsīm par, trīs pret un četrām atturoties, novērš līdzšinējās nepilnības ES Mehānisko transportlīdzekļu apdrošināšanas direktīvā.

EP un ES Padomes sarunu dalībnieki par jauno tiesību akta tekstu provizoriski vienojās 22.jūnijā. Būtiskākās izmaiņas, salīdzinājumā ar pašreizējo situāciju, būs vairākas, piemēram, satiksmes negadījumā iesaistītie saņems apdrošināšanas kompensācijas arī tad, ja apdrošināšanas sabiedrība bankrotējusi.

ES līmenī tiks saskaņota apdrošināšanas prasību vēsture, lai novērstu nevienlīdzīgu attieksmi, piemēram, apdrošinātajam mainot dzīvesvietas dalībvalsti. Iedzīvotāji varēs vieglāk salīdzināt dažādu pakalpojumu sniedzēju piedāvājumus, pateicoties jauniem bezmaksas, neatkarīgiem salīdzināšanas rīkiem.

Savukārt, lai cietušajiem visā ES nodrošinātu vienādu aizsardzības līmeni, noteiktas vienotas minimālās apdrošināšanas seguma summas, neliedzot iespēju dalībvalstīm noteikt augstākas garantijas: ja nodarīti miesas bojājumi - minimālā apdrošināšanas seguma summa būs 6450 eiro uz nelaimes gadījumu, neatkarīgi no cietušo skaita, vai 1300 eiro katram cietušajam, bet, ja nodarīti zaudējumi īpašumam - 1300 eiro par negadījumu neatkarīgi no cietušo skaita.

Lai izvairītos no pārmērīga regulējuma, noteikumos no apdrošināšanas saistībām izslēgti transportlīdzekļi, kuru ātrums nepārsniedz 14 kilometrus stundā, piemēram, dārza traktori un skūteri cilvēkiem ar pārvietošanās ierobežojumiem, un elektriskie velosipēdi. Direktīva neattiecas arī uz transportlīdzekļiem, kas paredzēti tikai autosportam.

Grozītais likums tagad oficiāli jāpieņem arī ES Padomei un jāpublicē ES Oficiālajā Vēstnesī. No tā brīža dalībvalstīm būs 24 mēneši, lai transponētu grozīto direktīvu savos tiesību aktos.