Eiropas Cilvēktiesību tiesa atbalsta obligātu vakcināciju

© EPA/SCANPIX/LETA

Eiropas Cilvēktiesību tiesa ceturtdien secinājusi, ka obligāta vakcinēšanās var tikt uzskatīta par nepieciešamu demokrātiskās sabiedrībās.

Tiesā vērsās ģimenes no Čehijas saistībā ar obligātajām vakcīnām bērniem.

Tiesa secināja, ka Čehijas veselības aprūpes politika ir savienojama ar bērnu labākajām interesēm un obligāta vakcinēšanās var tikt uzskatīta par nepieciešamu demokrātiskās sabiedrībās.

"Mērķim vajadzētu būt, lai katrs bērns tiek pasargāts no nopietnas saslimšanas caur vakcinēšanos vai pūļa imunitātes spēku," norādīja tiesa.

Tādēļ tiesa secināja, ka nav pārkāpts Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 8.pants par tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību.

Šī ir pirmā reize, kad Eiropas Cilvēktiesību tiesa pieņēmusi spriedumu jautājumā par bērnu obligāto vakcinēšanu. Eksperti uzskata, ka šim tiesas lēmumam var būt ietekme arī uz nākotnes lēmumiem saistībā ar vakcinēšanos pret jauno koronavīrusu.

Spriedums palielina iespējamību, ka var tikt noteikta obligāta vakcinēšanās šīs pandēmijas laikā, uzskata tieslietu eksperts Nikolā Ervjū, kurš specializējies Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Čehijā vecākiem ir obligāti jāvakcinē bērni pret deviņām slimībām, tostarp difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, B hepatītu un masalām.

Eiropas Cilvēktiesību tiesā vērsās čehu vecāki, kuriem bija piemērotas sodanaudas par bērnu nevakcinēšanu, un vecāki, kuru bērni netika uzņemti dārziņos, jo nebija vakcinēti.

Politika

Bijušais premjers un uzņēmējs Māris Gailis kritiski vērtē pēdējo gadu pārmaiņas Latvijas banku sektorā, ko dēvē par “ banku sistēmas kapitālo remontu”. Viņa skatījumā esam iebraukuši no viena grāvja otrā – cīnoties pret naudas atmazgāšanu, esam kļuvuši tik stingri, ka tagad atbaidām potenciālos investorus.