Eiropas Parlaments pieņēmis Atveseļošanās un noturības mehānismu 672,5 miljardu apmērā

© imago images/U. J. Alexander/Scanpix/Leta

Eiropas Parlaments (EP) šodien pieņēma Atveseļošanas un noturības mehānismu, kura mērķis ir palīdzēt Eiropas Savienības (ES) valstīm mazināt Covid-19 pandēmijas sekas, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Viņš pavēstīja, ka regulu par Atveseļošanas un noturības mehānisma mērķiem, finansējumu un līdzekļu saņemšanas noteikumiem pieņēma, 582 deputātiem balsojot par, 40 - pret un 69 deputātiem atturoties. Atveseļošanas un noturības mehānisms veido lielāko daļu no 750 miljardus eiro vērtā atveseļošanas pasākumu kopuma "Next Generation EU".

Ar dotācijām un aizdevumiem kopumā 672,5 miljardu eiro apmērā dalībvalstis varēs finansēt pasākumus, kuru mērķis ir mazināt pandēmijas ekonomiskās un sociālās sekas. Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzekļus ir tiesīgi saņemt arī projekti, kuri sākti 2020.gada 1.februārī vai vēlāk. Finansējums būs pieejams trīs gadus, un ES valstis savu atveseļošanas un noturības plānu īstenošanai var pieprasīt līdz pat 13% priekšfinansējuma.

Lai valstu atveseļošanas un noturības plāni būtu tiesīgi saņemt finansējumu, tajos jābūt izklāstītiem pasākumiem, kas paredzēti šādās galvenajās ES politikas jomās: pāreja uz zaļo ekonomiku, digitalizācija, ekonomiskā kohēzija un konkurētspēja, kā arī sociālā un teritoriālā kohēzija.

Finansējumu var saņemt arī plāni, kuros risināta iestāžu spēja reaģēt uz krīzi un sagatavotība iespējamām krīzes situācijām nākotnē. Arī plāni, kas paredz atbalstu bērniem un jauniešiem, tostarp izglītošanai un prasmju vairošanai, ir tiesīgi saņemt finansējumu.

Vismaz 37% no plāna budžeta jāatvēl klimata mērķiem un vismaz 20% - digitalizācijai. Valsts plānam jābūt ar ilgstošu sociālo un ekonomisko ietekmi, tam jāparedz plašas reformas un pasākumi investīciju projektu īstenošanai, un tas nedrīkst būtiski apdraudēt ES vides mērķu izpildi.

Regulā arī noteikts, ka līdzekļus no Atveseļošanas un noturības mehānisma ir tiesīgas saņemt tikai tās dalībvalstis, kas ir cieši apņēmušās ievērot tiesiskumu un Eiropas Savienības pamatvērtības.

Eiropas Komisijas (EK) pienākums ir uzraudzīt Atveseļošanas un noturības mehānisma īstenošanu. Tāpēc reizi divos mēnešos to var aicināt ierasties uz attiecīgo EP komiteju sanāksmēm, lai apspriestu ES atveseļošanas gaitu un mērķu izpildi dalībvalstīs. EK nodrošinās arī integrētu informācijas un uzraudzības sistēmu, kurā dalībvalstīm būs pieejama salīdzināma informācija par to, kā līdzekļi tiek izlietoti.

Kad regulu būs oficiāli pieņēmusi arī ES Padome, tā stāsies spēkā dienu pēc publikācijas ES Oficiālajā Vēstnesī.

Politika

Krievijas troļļu ferma ir radījusi un izplatījusi nepatiesu apgalvojumu, ka viceprezidente Kamala Herisa 2011. gada jūnijā bija iesaistīta ceļu satiksmes negadījumā, kura rezultātā tika paralizēta 13 gadus veca meitene, atsaucoties uz “Microsoft” paziņojumu, vēsta raidsabiedrība “CBS News”.

Svarīgākais