Leiena: Izredzes uz pēcbreksita vienošanos samazinās ar katru dienu

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Izredzes noslēgt vienošanos ar Lielbritāniju par nākotnes tirdzniecības attiecībām ar Eiropas Savienību (ES) samazinās ar katru dienu, trešdien brīdinājusi Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.

Lielbritānijas valdība pagājušajā nedēļā ierosināja likumprojektu, kas daļēji neievēro pērn ar Eiropas Savienību noslēgtā breksita līguma nosacījumus.

Brisele vēlas, lai Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons atsakās no šī likumprojekta, brīdinot, ka tas var nogremdēt sarunas, bet Džonsons ir atteicies piekāpties.

Lielbritānija izstājās no ES 31.janvārī, taču līdz gada beigām ilgst pārejas periods, kura laikā cita starpā jāpanāk vienošanās par jauno savstarpējās tirdzniecības līgumu.

Ja vienošanos neizdosies panākt, abu pušu attiecības tirdzniecībā turpmāk regulēs Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumi.

"Līdz ar katru aizejošo dienu izredzes laikus panākt vienošanos samazinās," uzrunā Eiropas Parlamentā (EP) sacīja Leiena.

Viņa uzsvēra, ka līgumu par izstāšanos no ES nedrīkst vienpusēji mainīt vai neievērot.

"Tas ir likuma, uzticības un labas gribas jautājums (..). Uzticība ir pamats jebkurai stiprai partnerībai," sacīja Leiena.

Džonsons apgalvo, ka jaunais likumprojekts aizsargās Lielbritānijas integritāti, un ir nodēvējis to par "drošības tīklu" pret ES draudiem noteikt muitas tarifus Lielbritānijas iekšējā tirdzniecībā un pat apturēt pārtikas ievešanu Ziemeļīrijā no Lielbritānijas salas.

ES bažījas no haotiska breksita, ja netiks panākta tirdzniecības vienošanās, un Lielbritānijas bijušie premjerministri atzinuši, ka straptautisko tiesību pārkāpšana ir solis par tālu, kas grauj valsts tēlu.

Pretrunīgi vērtētais likumprojekts pašreiz tiek apspriests Lielbritānijas parlamentā, kur Džonsons saskāries ar pretestību pats savas partijas iekšienē.

Taču tieslietu ministrs Roberts Baklands izteicies, ka valdība redz ceļu cauri parlamenta labirintam, un Džonsons ir runājis ar pretiniekiem sava partijā.

Ministrs atklāja, ka notiek sarunas ar konservatīvo deputātu Bobu Neilu, kurš ierosinājis veikt labojumus likumprojektā, lai nodrošinātu, ka jebkurš mēģinājums izmantot pantu, kas pārkāpj breksita līgumu, iepriekš jāapstiprina parlamentā.

Ziemeļīrijas lietu ministrs Brendons Lūiss paziņoja parlamentā, ka pieturas pie saviem vārdiem, ka likumprojekts ir starptautisko tiesību pārkāpums, bet tikai "stingri definētos apstākļos".

Tomēr viņš pauda optimismu par tirdzniecības vienošanos ar ES.

Diplomātiskie avoti ES ziņu aģentūrai "Reuters" atklāja, ka gadījumā, ja Lielbritānija pieņems likumprojektu tā esošajā formā, Brisele uzskatīs par neiespējamu vienoties ar Londonu.