ES: Šobrīd pāragri noteikt sankcijas par Navaļnija saindēšanu

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis ceturtdien sāka diskusijas par atbildi uz Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanu, tomēr norādīja, ka šobrīd ir pāragri noteikt jaunas sankcijas, līdz izmeklēšanā nebūs noskaidrots vainīgais.

ES sākušas strādāt pie atbildes uz pēdējo Krievijas disidenta slepkavības mēģinājumu, pēc tam kad Vācija nāca klajā ar paziņojumu, ka Navaļnijs saindēts ar militāra standarta nervus paralizējošu indīgu vielu, kas savulaik izstrādāta Padomju Savienībā un kas 2018.gadā Anglijā tika pielietota uzbrukumā bijušajam dubultaģentam Sergejam Skripaļam.

Vācijas amatpersonas Briselē informējušas pārējo 26 ES valstu pārstāvjus par situāciju ap Navaļniju, kas šobrīd ārstējas Berlīnē.

Krievijai jāveic "rūpīga, caurskatāma" izmeklēšana saistībā ar 44 gadus vecā Navaļnija saindēšanu, sacīja ES pārstāvis sakariem ar presi ārlietu jautājumos Peters Stano.

"Mēs vēlamies redzēt, ka vainīgie tiek saukti pie atbildības, bet, lai tas notiktu, ir jāveic izmeklēšana un ir jābūt rezultātiem," žurnālistiem Briselē sacīja Stano, atbildot uz jautājumu, vai kā reakcija uz notikušo tiks noteiktas sankcijas.

"Mēs tur vēl neesam, tāpēc ir sarežģīti runāt par sodu, ja nav atbildīgā."

Maskava apliecinājusi, ka ir gatava sadarboties ar Vāciju, tomēr uzstāj, ka nav iemesla notikušajā vainot Krievijas valsti.

Stano sacīja, ka ES negrasās apsteigt izmeklēšanu, tomēr pauda šaubas par izredzēm, ka Krievijas izmeklēšanai būs vērā ņemami rezultāti.

"Es varu vienīgi no pagātnes atcerēties, ka Navaļnijs nav pirmais, kas kļuvis par upuri šādam gļēvam un necilvēcīgām slepkavības mēģinājumam," sacīja Stano.

"Mēs esam pieredzējuši, kā Krievijā tiek nogalināti citi cilvēki, citas opozīcijas balsis apklusinātas - Anna Poļitkovska, Sergejs Magņitskis, Boriss Ņemcovs. Vai mums bija apmierinoši rezultāti šo slepkavību izmeklēšanā? Līdzšinējais veikums ir ļoti neapmierinošs," atzina amatpersona.

Navaļnijs 20.augustā ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā, Krievijas Sibīrijas reģionā, bet divas dienas vēlāk pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmusies Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

Pagājušās nedēļas sākumā klīnika paziņoja, ka Navaļnijam konstatēta saindēšanās ar holinesterāzes inhibitoriem, bet tobrīd ārsti atzina, ka pagaidām nav zināms, kādai tieši vielai Navaļnijs ticis pakļauts.

Kā trešdien pavēstīja Vācijas valdība, tagad iegūti neapgāžami pierādījumi, ka Navaļnijs ir saindēts ar ķīmisku nervu reaģentu, kas pieder "Novičok" grupai.