Eiropas Komisija prasa Ungārijai skaidrot lēmumu par robežas slēgšanu

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Cenšoties nodrošināt vienotu pieeju ceļošanai Eiropas Savienības (ES) iekšienē, Eiropas Komisija (EK) otrdien pieprasījusi Ungārijai paskaidrojumus par tās lēmumu vienpusējā kārtā slēgt robežas ārzemniekiem.

Ungārijas valdība pagājušajā nedēļā paziņoja, ka, atskaitot dažus izņēmumus, no otrdienas neļaus ārzemniekiem ieceļot valstī.

ES tieslietu komisārs Didjē Reinderss un iekšlietu komisāre Ilva Johansone tviterī pavēstīja, ka otrdien nosūtīs vēstuli Ungārijas valdībai, "atgādinot par Šengenas zonas integritātes svarīgumu".

Ungārija šādu lēmumu pieņēmusi, valstī strauji pieaugot inficēšanās gadījumu skaitam ar Covid-19 vīrusu.

EK tomēr pauž iebildumus, jo šis lēmums ir teju totāls aizliegums ES pilsoņiem.

Robežpasākumi jāpiemēro nediskriminējošā veidā pret visiem ES pilsoņiem un rezidentiem, norādīja komisāri.

"Jebkādi pasākumi, kas neatbilst šiem ES normu pamatprincipiem, nekavējoties ir jāatceļ," norādīja Johansone.

Abi komisāri runās ar Ungārijas valdību, lai saņemtu vairāk informācijas.

Tuvāko dienu laikā EK prezentēs priekšlikumus Eiropadomes rekomendācijām, lai sakārtotu ES valstu reakcijas uz koronavīrusa pandēmiju.

Aizvadīto mēnešu gaitā ES valstis noteikušas atšķirīgus ierobežojumus, un tas novedis pie fragmentētas pieejas ES pilsoņu ceļošanai.

Eiropadome panākusi vienošanos par blokā neietilpstošo valstu sarakstu, no kurām ceļošana uz ES ir iespējama, tomēr noteikumi par ceļošanu bloka iekšienē ir stipri atšķirīgi, arī attiecībā uz karantīnas un testu prasībām.