ETP grupa EP pieprasa noteikt sankcijas pret Lukašenko un tiesībsargājošo iestāžu vadītājiem

 
©REUTERS/SCANPIX/LETA

Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa Eiropas Parlamentā (EP) pieprasa noteikt sankcijas pret Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko un Baltkrievijas tiesībsargājošo iestāžu vadītājiem, ar šādu paziņojumu nākusi klājā partija. ETP Latviju pārstāv "Vienotība".

Kā aģentūru LETA informēja ETP, grupai piederošie deputāti norādījuši, ka tiesībsargājošo iestāžu vardarbība pret baltkrieviem un vēlēšanu rezultātu falsificēšana nedrīkst palikt bez sekām.

"Mums ir jānosaka sankcijas pret prezidentu Lukašenko, viņam apkārtesošajiem un tiesībsargājošo iestāžu vadītājiem, kas bijuši iesaistīti baltkrievu apspiešanā. Mums ir nepieciešamas atjaunot Eiropas Savienības palīdzības programmas, lai atbalstītu Baltkrievijas pilsonisko sabiedrību, apspiestos cilvēkus un viņu ģimenes," norādījuši ETP grupas locekļi.

ETP grupas viceprezidente Sandra Kalniete (V) uzsvēra, ka baltkrievi ir skaidri noraidījuši Lukašenko valdīšanu. Garās rindas pie vēlēšanu iecirkņiem daudzās vietās valstī, viņasprāt, apstiprinot iedzīvotāju vēlmi pēc pārmaiņām.

"Viņiem ir tiesības protestēt un publiski paust savas dusmas zaudētās uzvaras dēļ. Mēs aicinām prezidentu Lukašenko pārtraukt represijas pret miermīlīgiem protestētājiem un Krieviju atturēties no iejaukšanās. ES ir jāturpina atbalstīt Baltkrievijas centienus pēc demokrātijas, kā tas ir darīts iepriekš," uzsvēra politiķe.

Paziņojumu, kas tapis pēc Kalnietes iniciatīvas, atbalstījis arī Eiropas Tautas partijas grupas priekšsēdētājs Eiropas Parlamentā Manfrēds Vēbers, EP deputāts Andrjus Kubiļus un citi ETP grupas deputāti EP.

Eiropas Savienība (ES) varētu pastiprināt sankcijas pret Baltkrieviju pēc tās prezidenta vēlēšanām, ko raksturojusi vardarbība un aizdomas par krāpšanos, pirmdien paziņojis Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss.

Cerības uz demokrātisku progresu Baltkrievijā ir "cietušas vairāk nekā rūgtu sakāvi", Berlīnē paziņoja Māss, piebilstot, ka absolūti nekas neliecina, ka svētdien aizvadītās Baltkrievijas vēlēšanas būtu bijušas brīvas un godīgas.

"Tā vietā mēs esam kļuvuši par lieciniekiem vardarbībai, iebiedēšanai un ieslodzīšanai," sacīja Māss.

Viņš aicināja nekavējoties atbrīvot visus miermīlīgos protestētājus, kurus aizturējusi Baltkrievijas policija.

Reaģējot uz reformām, pēdējos gados ES atcēlusi vairumu sankciju, kas bija piemērotas Baltkrievijai, taču Māss aicināja pārvērtēt situāciju, ņemot vērā pēdējo nedēļu un dienu notikumus.